Güvenmeyin, tarayıcınızın gizli modu o kadar anonim değil

İnternette bulabileceğimiz birçok hizmet, platform ve uygulama var ama aynı zamanda burada güvenlik ve mahremiyet konusunda dikkatli olmalıyız. Tüm bunlar için tarayıcılarımız ve yerleşik işlevlerimiz var, ancak aynı zamanda başka ek önlemler de almalıyız. Bu, aşağıda odaklanacağımız tarayıcının gizli modundaki durumdur.

Az önce bahsettiğimiz bu iki terimin şu anda dünyadaki en önemli terimler arasında olduğunu unutmamalıyız. teknoloji. Tabii ki, başka türlü olabilir mi, bu özellikle internetten ve bunun belirli durumlarda beraberinde getirdiği tehlikelerden bahsettiğimizde genişleyen bir şeydir. Tehditkar olmak için değil, ancak daha iyi güvenlik önlemlerimiz olmasına rağmen, bu yoldan yapılan saldırıların her zamankinden daha karmaşık olduğu doğru.

Verilerimizin gizliliğiyle ilgili her şeyde çok benzer bir şey olur, aslında çoğu durumda her iki terim de el ele gider. Ama unutmayalım ki bahsettiğimiz tarayıcılar, örneğin Krom, Köşe veya firefox, bu konuda bize çok yardımcı olun. Ama evet, burada elimizde olan işlevler ve bunları uygun şekilde kullanıp kullanmadığımız konusunda net olmalıyız. Örneğin, birçok tarayıcıda bulduğumuz gizli mod veya özel pencere için durum budur.

Bu konuda tam olarak yorum yapıyoruz çünkü bazıları özel veya gizli bir pencerede bir oturum açarak bahsettiğimiz gizlilik açısından her şeyin zaten çözüldüğünü düşünüyor.

Gizli modda göz atarken kaydedilmeyen veriler

Ama öyle değil, bundan çok uzak, bu tür anonim oturumlarda işler biraz daha netleşsin diye aşağıda açıklayacağımız bir şey. Ve belki de o kadar gizli değiller, özel ne de birçoğunuzun düşündüğü gibi anonim.

Gizli bir pencere açtığımızda tarayıcıda depolanmayan belirli verilerin olduğu doğrudur ve bu, belirli durumlarda faydalı olacaktır. Örneğin, programı halka açık bir yerde kullandığımızda veya aynı bilgisayar başka insanlar, arkadaşlar veya aile tarafından kullanıldığında. Ve bu özel modu açarken, tarama geçmişi, çerezler veya kullanıcı bilgileri gibi veriler programa kaydedilmeyecek. formlar doldurduğumuz

gizlilik sınırı gizli modu

Bu şekilde, tüm bunların daha sonra aynı bilgisayarda oturup yazılımla gezinmeye başlayabilecek istenmeyen ellere düşmesini önlüyoruz.

Ziyaret edilen birçok web sitesi, kullanıcılarımızın kanıtına sahip olmaya devam edecek

Ancak elbette, daha önce bahsettiğimiz veriler, navigasyonumuzdan gizlenmiş veya kaydedilmemiş yerel verileri ifade eder. ama seviyede internet üzerindenziyaret ettiğimiz web sitelerinin birçoğu, gizli modda bile, varlığımızın kanıtına sahip olacaktır. IP veya tarafından kimlik bilgileri, diğer yöntemler arasında. Dolayısıyla internette özel bir pencerede görünmez olduklarını düşünenler yanılıyorlar. Bu nedenle, mahremiyetlerini korumak için olağan önlemlerin alınmaya devam edilmesi gerekecektir.

Faaliyetimiz tamamen görünmez değil

Hepsi bu kadar değil, çünkü aynı zamanda tarayıcıda veya bir eğitim merkezinde bir şirket hesabı tarafından kontrol edilen bir bilgisayarda çalışıyorsak, yöneticiler Hareketlerimizi internetten de takip edebilirler. hala kullanıyor özel pencerePC ve tarayıcı ile ne yaptığımızı görebilirler, bu yüzden ilk başta düşündüğümüz kadar görünmez olmayacağız.

Tüm bunlar için, İnternet’te gizli modda açık bir pencerede dolaşmamıza rağmen, geri kalanı için zaten görünmez olduğumuzu düşünmememiz gerektiğini söyledik.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…