Güvenli bir şekilde gezinmek ister misiniz? Chrome Gelişmiş Koruma’yı açın

Ağda her türlü gizli bilgisayar saldırısını bulmak giderek yaygınlaşıyor. Orijinal web sitelerini taklit eden sahte web sayfalarından bilgisayarımıza kötü amaçlı yazılım indiren bağlantılara kadar. Ve bu, tarayıcıların sahip olabileceği güvenlik açıklarını hesaba katmadan. Bu nedenle, bu tehditlere karşı korunabilmemiz için her zaman mümkün olan en iyi korumaya sahip olmak hayati önem taşımaktadır. Bunun için de Google Chrome bize « olarak bilinen bir güvenlik önlemi sunuyor.Gelişmiş Koruma«.

Farklı koruma seviyeleri

Tüm tarayıcılar, kullanıcılara çeşitli koruma seviyeleri. Ve neden her zaman en yüksek koruma düzeyi kullanılmıyor? Çünkü, güvenli olmayan (örneğin, bir intranet içinde) web sayfalarına erişmesi gereken kullanıcılar olabilir ve bu nedenle, çok kısıtlayıcı bir koruma düzeyi kullanılmışsa, sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, varsayılan olarak tarayıcılar genellikle kullanıcıya orta düzeyde bir koruma sunar, çoğu kullanıcının web sayfalarını ziyaret ederken sorunsuz ve risk almadan gezinmesine uygundur.

Google Chrome, varsayılan olarak bir standart koruma. Bu koruma bize şunları sunar:

  • Tehlikeli olayları meydana geldiklerinde tespit edin ve uyarın.
  • Güvenli olmayan web siteleri listesiyle Chrome’da kayıtlı URL’leri kontrol edin. Bir web sitesi şifrenizi çalmaya veya kötü amaçlı bir dosya indirmeye çalışırsa Chrome, URL’yi ve sayfanın tüm içerik parçalarını Güvenli Tarama moduna gönderir.

Bu koruma modu, iki seçeneği daha etkinleştirmemizi sağlar:

  • Yeni tehditleri tespit etmemize yardımcı olmak için ziyaret ettiğimiz URL’leri ve bunlarla ilgili sınırlı bilgileri Google’a göndermemize olanak tanır.
  • Güvenli olmayan parolalar kullandığımızda veya kaydettiğimiz anahtarlar bir veritabanı hırsızlığına maruz kaldığında uyarı göster.

Krom standart koruma

Buna ek olarak, tarayıcı bize daha da güvenli bir tarama modu sunuyor, gelişmiş koruma. Bu mod, tehlikeli web sitelerini ziyaret etmeden ve güvenliğimizi tehlikeye atabilecek dosya veya uzantıları indirmeden önce bizi çok daha iyi koruyacaktır. Bu modda bulduğumuz özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Tehlikeli olayların meydana gelmeden önce tahmin edilmesi ve uyarılması.
  • Chrome’u kullanırken korur ve oturum açtığımızda diğer Google uygulamalarını kullanırken güvenliği artırmamıza olanak tanır.
  • Bizim ve tüm İnternet kullanıcılarının güvenliğini artırır.
  • Sakladığımız parolaların bir veri güvenliği ihlaline maruz kalması durumunda uyarır.
  • Doğrulama için URL’leri Güvenli Tarama moduna gönderin. Ayrıca, yeni tehditlerin tespit edilmesine yardımcı olmak için belirli tarama bilgileri gönderir. Bir Google hesabıyla oturum açtıysak, Google uygulamalarını korumak için lütfen bu verileri geçici olarak hesabımıza bağlayın.

Chrome Gelişmiş Koruma

Son olarak, bize modu da sunuyor. korumasız. Bu mod, hiçbir şeyi kontrol etmediği veya engellemediği için hiçbir koşulda önerilmez. En az güvenli olanıdır ve kendi sorumluluğumuz altında seyredeceğiz.

Google Chrome Gelişmiş Koruma’yı açın

Varsayılan olarak, Chrome tüm kullanıcılar için etkindir. standart koruma modu, önceki noktada gördüğümüz isteğe bağlı önlemlerle birlikte. Ancak, gerçekten korunmak istiyorsak, gelişmiş koruma modunu değiştirmeliyiz.

Bunu yapmak için tarayıcının adres çubuğuna yazmalıyız «chrome://ayarlar/güvenlik«, doğrudan Chrome güvenlik bölümüne gitmek için. Burada istediğimiz güvenlik seviyesini seçebileceğimiz “Güvenli Tarama” bölümünü bulacağız.

Chrome güvenli tarama seçenekleri

“Gelişmiş Koruma” seçeneğini işaretliyoruz ve Chrome bu işlev sayesinde otomatik olarak bizi daha iyi korumaya başlayacak. Başka bir şey yapmamıza gerek yok.

Dosyaları indirirken veya belirli web sitelerini ziyaret ederken sorun yaşarsanız, yapabileceğimiz şey tekrar “standart koruma” modunu seçmektir ve bu kadar. Bir kez daha “Koruma yok” modunu kullanmamanızı öneririz.

Diğer koruma özellikleri

Chrome’un bize sunduğu koruma modlarına ek olarak, aynı önceki bölümde, internette korkmadan sörf yapabilmek için tarama güvenliğini artırmamıza izin verecek başka seçenekler bulacağız.

En önemlisi “Güvenli DNS kullan«. Bu işlevin yapmamıza izin verdiği şey, tüm DNS trafiğini (ziyaret ettiğimiz web adreslerini) düz metin olarak, şifrelemeden Windows’ta yapılandırılmış sunucuya göndermek yerine, ek bir koruma katmanı uygulamamıza izin verir.

Güvenli DNS Chrome'u kullanın

Google, DNS’imizi güvenli bir şekilde kullanmaya çalışmamıza (uyumlularsa) veya bu gizliliği garanti eden listeden özel veya önceden yapılandırılmış bir DNS seçmemize izin verir.

Ayrıca « adlı bir düğme bulacağızSertifikaları yönet«. Bu, bilgisayarda yüklü farklı sertifikalarımız varsa ve bilgisayarda bizi tehlikeye atabilecek yetkisiz sertifikalar olmadığından emin olmak istiyorsak çok önemlidir.

Son olarak, programın bir bağlantısını da bulacağız. google gelişmiş koruma. Bu, kişisel Google hesaplarını hedefli saldırı riski altında olan herkesten korumaktan sorumludur. Verilerimizin iyi korunduğundan ve herhangi bir risk almadığımızdan emin olabildiğimiz bir asistan.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…