Güneş’in kaybolmasıyla gerçekleşecek beş şey

Güneş çalışmaya devam edecek şimdi milyarlarca yıldır olduğu gibi: yakıtı bitene ve tüm hidrojeni helyuma dönüştürmeyi bitirene kadar.

O zaman, bir andan diğerine kapanmak yerine, çok kararsız hale gelecek, bir kırmızı dev bizimki de dahil olmak üzere iç gezegenlerin birçoğunu yutacak, o zaman küçük bir gezegen olana kadar gezegenimsi bir bulutsu olacak. Beyaz cüce.

Yıldızımızı bekleyen kader budur, ancak sönmezse ne olacağını düşünme deneyi yapalım, ancak garip bir nedenden dolayı aniden ortadan kayboldu.

Dünya için yeni yollar

Güneş bizi tutsak ediyor, yerçekimi Dünya’yı ve diğer tüm gezegenleri yerlerinde, iyi çizilmiş eliptik yörüngelerinde tutuyor. Birdenbire artık Güneş, Dünya veya başka bir gezegen olmasaydı, bu yerçekimi çapasına sahip olmazdı.

O çekiciliği hissetmeyi bıraktığım an gezegenimiz izlediği yola teğet düz bir çizgide çıkacaktıeylemsizlikten dolayı: Aynı şekilde ördüğümüz ipe bağladığımız bir taşın hareket etmesi ve aniden gevşemesi gibi.

Bu bize korkutucu gelse de, Dünya’nın sakinleri, bizim için gerçekten önemli olan tek yerçekimi gezegeninkidirbu yüzden panik içinde hala Dünya’da olurduk, ama onun üzerindeydik.

Gün doğumu (veya gün batımı) yok

Kaybedeceğimiz tek şey Dünya’nın yörüngesi olmayacaktı. doğal ışık artık olmazdı. Belki de dünyanın gece olduğu tarafında olsaydık, bunu fark etmezdik, ancak dünyanın diğer tarafındaki insanlardan Güneş’in tükendiğini bildiren alarmlı tweetleri görmemiz çok uzun sürmez.

Gündüz olacağı tarafta olsaydık, aslında Güneş’in ortadan kaybolduğunu birkaç kez öğrenecektik. 8 dakika sonra oldu: çünkü ışığın bizi yıldızımızdan ayıran mesafeyi kat etmesi için gereken süre bu.

bitkilere veda

Şüphesiz, dünya halkları ve hükümetleri arasında paniğin gelmesi uzun sürmeyecektir: ay ışığı olmadan sonsuz bir gecede yaşayacaktıkçünkü bizim uydumuz sadece Güneş’inkini yansıtır ama günün sonunda yapay ışığımız olurdu.

Ancak bitkiler çok endişeli görünmese de, karanlıkta yaşamanın sonuçlarına ilk maruz kalanlardan biri olacaklardır, çünkü ışık olmadan hiçbir şey yapamazlar. fotosentez: kendi besinlerini yaptıkları ve oksijen ürettikleri süreç.

Bu bize ve diğer hayvanlara korkunç gelse de, aslında atmosferde birkaç yüz yıl nefes almaya devam etmemize yetecek kadar oksijen var.

İnanılmaz: Araştırma, karıncaların bitki yaşamı için önemini ortaya koyuyor

Aşırı soğuk

Dünya’da yaşamın Güneş sayesinde var olduğunu söylemek abartı olmaz: Güneş olmadan bitkiler ölür, fotosentez olmaz, ancak Güneş aynı zamanda gezegenin sakinlerinin çoğu için ılıman ve rahat bir iklime sahip olmasını sağlar.

Sadece bir hafta sonra Güneşimiz bitti Dünya’nın yüzeyi, suyun donma noktası olan 0°C civarında olacaktır.

Zamanla sıcaklık daha da düşecekti. Tüm okyanuslar donana kadaratmosferin gazları yoğunlaşana ve aynı zamanda donana kadar daha fazladır.

Dünyanın sonu mu?

Gezegenin kendisi bozulmadan kalabilir, uzayda 100.000 km/s’den daha hızlı seyahat etmektüm bu soğuk ve karanlık panoramasıyla birlikte yaşam tarzlarının geleceği pek iç açıcı gelmiyor kulağa.

Ancak biz insanlar, jeotermal kaynaklardan ısı aramak gibi bazı çözümler bulabiliriz. İzlanda veya Yellowstone gibi yerlerde, Dünya’nın çekirdeğinde bulunan ısı enerjisini elde etmek mümkün olacaktır.

Mikroorganizmalar bu yerlerde yaşar. ekstremofiller aşırı sıcak koşullarda yaşamak üzere evrimleştiklerini ve yaşamak için fotosenteze benzer biyokimyasal reaksiyonlar gerçekleştirdiklerini, ancak herhangi bir ışığa ihtiyaç duymadıklarını söylüyorlar.

Bu yüzden belki de kurtarılmak insanlığın kaderi olmasa bile, Dünya’daki tüm yaşam kaybolmayacaktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…