Güneş Sistemi’nden bugüne kadar tespit ettiğimiz en uzak nesne

Uzun bir süre Plüton’un Güneş Sistemi’nde bildiğimiz en uzak nesne olduğunu düşündük. Genel olarak daha iyi teleskoplar ve teknolojiler ile astronomideki ilerlemeler çok büyük olmuştur. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, gerçekte bunu keşfetmeyi mümkün kıldı. en uzak nesne Plüton değil aslında Farfarout’tur.

Farfarout, gökbilimcilerin bu nesneye verdikleri “arkadaşça” isimdir, çünkü çok uzaklarda, yani çok uzakta. Ancak teknik adı 2018 AG37’dir ve ima ettiği gibi fİlk kez 2018’de keşfedildi. Şimdi, Farfarout hakkında ne biliyoruz?

Farfarout ilk olarak Ocak 2018’de Subaru Teleskobu sayesinde keşfedildi. olduğunu unutmayın kendi ışığını yaymayan küçük bir nesne, bu yüzden onu bulmak ve tam olarak ne olduğunu ve yolunun ne olduğunu belirlemek kolay bir iş değil. Şimdi yeni çalışmalarla onu daha yakından tanımak mümkün oldu.

On yılın 33 astronomik görüntüsü: Plüton'un yüzeyinden Samanyolu'nun büyük haritasına

Ama farfarout nedir? ile “küçük” bir nesnedir. yaklaşık 400 kilometre genişliğinde. Bilinen herhangi bir cüce gezegenden çok daha küçüktür, bu yüzden bu kategoriye kolayca giremez. Plüton gerçekten de bu kategorilerden etkilenmiştir.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/04/17/73/5e413fd14bd22f16ce/default-progressive-adaptive.m3u8″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/4e/2d/f2/5e4140634bd22f171c/orijinal/miniatura-fbr.jpeg»}

20 milyar kilometre

Farfarout, Güneş Sistemi’ndeki en uzak nesne olarak tanımlandı. Bunu belirlemek için Güneş’e olan uzaklık dikkate alınmıştır.132 astronomik birimlik bir uzaklık, bu uzaklık açısından bir rezalettir. Dünya, Güneş’ten 1 astronomik birimdir, bu nedenle Farfarout kilometreye çevrilir Yaklaşık 20.000 milyon kilometre.

Manoa Ifa Farfarout Mesafesi 1 Güneş Sistemi’ndeki en uzaktaki nesnelerin astronomik birimlerdeki uzaklığı.

Bununla ilgili bir merak, Farfarout’un aslında her zaman “Güneş Sistemindeki en uzak nesne” unvanına sahip değildir.. Güneş’in etrafında dönen nesneler her zaman tam dairesel bir yörünge izlemediklerinden, her zaman aynı mesafede olmazlar. Örneğin, Dünya yılın bir kısmı Güneş’ten daha uzak, diğeri ise daha yakındır. Aynı şey Farfarout’ta da oluyor ve son derece büyük bir yörüngeye sahip olan fark çok daha büyük.

Güneş Sistemi bağlamında: Işığın gerçek hızını ve gezegenlerin dönüşünü anlamak için 9 video

Eliptik yörüngenin en uzak noktasında Farfarout, Güneş’ten yaklaşık 175 astronomik birim uzaklıktadır.. Yörüngesi yaklaşık bin Dünya yılı sürer ve en yakın noktasında 175 astronomik birimden sadece 27 astronomik birime çıkar. Bu, Güneş’e Neptün’den bile daha yakın olduğu anlamına gelir.

üzerinden | Hawaii Üniversitesi Haberleri

– Haberler Güneş Sistemi’nden bugüne kadar tespit ettiğimiz en uzak nesne aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…