Gülmekten öl: Latin Amerikalı bir şairin hüzünlü hikayesi

Flor iki yaşından biraz daha büyüktü ve yaşına göre gelişmiş bir zekaya sahipti. Amerikalı Amanda Schoonmaker ile evli olan babası Juan Antonio Pérez-Bonalde, sadece onun yanındayken mutluydular. Aksi takdirde, çatışmalar evlilik hayatına egemen oldu.

Küçük Flor, bir aile yemeği sırasında, ailesinin yorumladığı bir hikayeyi anlamayı başardı. Ve birden gülmeye başladı. O kadar çok güldü ki öldü.

Gülmekten ölmek mümkündü.

O zamandan beri, çift ayrıldı ve 19. yüzyılın büyük Latin Amerika şairlerinden biri olan Pérez-Bonalde, 1892’de ölümüne kadar uyuşturucu ve alkole düştü.

Pérez-Bonalde’ye adanmış Flor şiir onun adı ile. Onun hikayesi anlatılıyor bu bağlantıda Venezuelalı yazar Rafael Arráiz Lucca tarafından.

Gülmekten ölmek, düşündüğünüzden daha yaygın bir gerçek

Pérez-Bonalde’nin küçük kızı, gülmekten ölen ilk kişi değildi. Bu tür ölümün kayıtları MÖ 12. yüzyıla kadar uzanabilir ve o zamanlar efsane ile gerçek arasında karıştırılabilir.

Yunan mitolojisinden bir falcı olan Calchas, asla şarap tadamayacağını söyleyen bir kehanetle alay ettikten sonra gülmekten öldü.

Tarih, Zeuxis, Crísipo, Martín de Aragón, Pietro Aretino veya Küba şairi gibi isimleri sayar. Julian del Casal. Gerçek aynı şekilde oldu: aşırı içtiler ya da yediler.

Bir noktada öyle bir kahkaha attılar ki öldüler.

bilimsel açıklama

Gazeteci açıklıyor Daniel Marin gülme sürecinde “kalp atış hızını hızlandıran ve nefes almayı değiştiren yüzlerce kas yer alır”.

“Birkaç saniye içinde neşe yerini ıstıraba bırakacak. Gülmeyi durduramamak, ciğerlerinizin havayı yenilemesini engelleyecektir. Vücudunuz gülmekten kırılacak.

Ayrıca, gülme krizinden sonra ölen kalp rahatsızlığı olan hastalar ise.

Cuban Del Casal’la ilgili olarak, şiddetli kahkaha krizinden sonra kanaması ve anevrizması yırtılması olduğu belirtiliyor. Muhtemelen küçük Flor Pérez-Bonalde’nin durumu da benzerdi.

Alışılmadık görünen ama üzücü bir gerçekliğin parçası olan hikayeler.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…