Google’ın Chrome ve Android 12’de JPG’yi değiştirmeyi planladığı hafif görüntü formatı olan AVIF nedir?

AV1 geleceğin video codec bileşeniyse, AVIF görüntü formatıdır ona eşlik edecek ve o gelecek her zamankinden daha yakın. Google, 2020’nin ortalarında masaüstüne Chrome 85 ile AVIF desteği eklerken, 2021’in gelmesiyle her yerde görmeye başlayacağız.

Mozilla, Ocak ayında Firefox’a getirdi, Android 12 ile dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemine gelecek ve Android için Chrome da yakında çıkacak olan 89 sürümüyle destekleyecek. AVIF, JPG’den çok daha hafif olması ve görsel kaliteyi korumasıyla büyük bir küçük devrim vaat ediyor.

AVIF nedir?

Simon Berger Twukn12en7c Unsplash Blog

AVIF, « anlamına gelirAV1 Görüntü Dosyası Formatı«, AV1 video formatına dayalı modern bir görüntü kapsayıcı formatı. AVIF, genel HEIF Yüksek Verimli Görüntü Dosyası Formatında AV1 codec bileşeni kullanılarak sıkıştırılmış hem statik hem de hareketli görüntüleri depolamak için bir özelliktir.

HEIF ve AV1 aynı standardı temel alır (ISO-23000-12) ve HEIF zaten JPG’den yerden tasarruf etmede yaklaşık %50 daha verimlidir, Apple’ın HEIF’i sistemlerinde varsayılan olarak bir görüntü kapsayıcı biçimi olarak kullanmaya başlamasının nedenlerinden biri.

Temel olarak, bir AVIF görüntüsü, MPEG’in HEVC codec bileşeni yerine AV1 kullanılarak sıkıştırılmış bir HEIF görüntüsüdür, bu açık değildir ve lisans ücretleri vardır, bu nedenle HEIF kadar verimlidir, zaten AVIF’in yerine bir yedek olarak bakıyoruz. ücretsiz ve açık mı, ancak biraz daha iyi performans gösteriyor.

AVIF şunları destekler:

  • Yüksek dinamik aralık (HDR).
  • 8, 10 ve 12 bit renk derinliği.
  • Kayıpsız sıkıştırma ve kayıplı sıkıştırma.
  • Tek renkli (alfa/derinlik) veya çok bileşenli.
  • Geniş renk gamı, ISO/IEC CICP ve ICC profilleri dahil olmak üzere herhangi bir renk alanı.
  • Kroma alt örnekleme 4:2:0, 4:2:2, 4:4:4.
  • Film tahıl.

AV1 vs VVC: Geleceğin video codec bileşenleri arasındaki savaş başlıyor ve Netflix kazananı çoktan seçti

Daha hafif bir web formatı

Avif'e Karşı Jpg

Aynı dosya boyutuna sahip AVIF (solda) ve JPEG (sağda) görüntü kalitesi – Kaynak: jakearchibald.com

AVIF, AV1 gibi, dosya sıkıştırmada çok daha verimli olmayı amaçlar. AV1, video sıkıştırmada %20’ye kadar daha fazla verimlilik sunabilirken, AVIF, neredeyse hiç görsel kalite kaybı olmadan görüntülerde %50’ye kadar daha fazla sıkıştırma.

Ve bu %50, bir JPEG boyutunun yarısına kadar olan dosyalarla zaten kabul edilebilir görüntü kalitesi sağlayan WebP formatı ile ilgilidir. AVIF, bir JPGE’nin üçte birinden daha az olan görüntüleri sıkıştırma konusunda neredeyse aynı işi yapabilir..

Bu, özellikle web’de ve mümkün olan en yüksek kaliteye ihtiyaç duymadığınız birçok bağlamda kullanışlıdır. iyi görünen bir görüntü ile hızlı yüklenen bir görüntü arasındaki en iyi denge. Bu dengeyi sağlamak söz konusu olduğunda, hiçbir kapsayıcı biçimi AVIF kadar iyi değildir.

Avif'e Karşı Webp

AVIF’de (solda) ve WebP’de (sağda) aynı dosya boyutuna sahip bir görüntünün kalitesi – Kaynak: jakearchibald.com

AVIF, WebP, JPEG, PNG ve GIF’den daha iyi sıkıştırma sunar

AVIF çok daha iyi WebP, JPEG, PNG veya GIF sıkıştırması sunar ve gelecekte bunların yerini alacak şekilde tasarlanmıştır. Yaklaşan bir gelecek. Tıpkı Apple’ın 2017’de JPG’ye göre sunduğu avantajlar nedeniyle HEIF’i varsayılan biçim olarak kullanmaya başlaması gibi, şimdi Android 12 ile Google AVIF’i desteklemeye başlayacakbu da er ya da geç birçok cep telefonunun JPG yerine bu formatta fotoğraf çekmeye başlayacağı anlamına geliyor.

Ancak diğer girişimlerden farklı olarak, AVIF bir sonraki standart olmak için en iyi aday olarak baştan ekilirsadece lisans maliyetleri (sıfır), görüntüleri sıkıştırırken ne kadar verimli olduğu için değil, aynı zamanda sadece Google ve Amazon, Microsoft, Apple, Mozilla, Intel, Facebook, Adobe gibi diğer teknoloji devleri tarafından desteklenmesi nedeniyle, Video LAN ve Netflix.

Netflix 2018’de kullanmaya başladı, Microsoft 2019’da Windows 10’a destek ekledi, VLC, GIMP, Paint.net ve Darktable gibi uygulamalar da destek sunuyor. Chrome ve Firefox zaten destekliyor ve Apple bu kez AV1’in geliştirilmesinin arkasındaki şirketler koalisyonunun bir üyesi olduğundan, iOS, macOS veya Safari’de destek görmek için muhtemelen on yıl beklememiz gerekmeyecek.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/67/f3/72/602fbcac4bd22f5836/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/25/6d/72/602fbecf4bd22f587a/orijinal/thumbnail-install-android-12.jpeg»}

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Google’ın Chrome ve Android 12’de JPG’yi değiştirmeyi planladığı hafif görüntü formatı olan AVIF nedir? aslen yayınlandı Genbeta Gabriela Gonzalez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…