Google’dan ayrılmayın, yapmanıza gerek yok: üç aramadan ikisi biz herhangi bir sonuca tıklamadan bitiyor

Annem Google’ın harika olduğunu söylüyor. Ona bir şey soruyorsun ve pam, sonuç orada. Bir arama motoru, son yıllarda bizim isteklerimizi önceden tahmin etmeye çalışmak için rafine edilen ve iyi formüle edilmemiş soruları veya ilgisiz bilgilerle bile yanıtlayan her şeyi bilir. Neredeyse büyülü.

Kesinlikle öyle, ancak bu şaşırtıcı performansın giderek daha karanlık ve endişe verici bir yanı var: En alakalı bilgileri yakalamayı başaran ve gerektiğinde göstermek için Google’ı bırakmıyoruz. Bu bilgiler, elbette, onlar tarafından oluşturulmaz: hiç ziyaret almayan milyonlarca web sitesinden toplarlar çünkü hey, Google zaten onlardan ihtiyacımız olan her şeyi gösteriyor.

Sıfır tıklamayla yapılan aramalar Google’ın keyfine varıyor (özellikle mobil cihazlarda)

SparkToro’nun kurucu ortağı Rand Fishkin tarafından BenzerWeb tarafından yayınlanan verilere dayanan bir çalışma her şeyi açıklığa kavuşturmak. Aslında, Ağustos 2019’da gerçekleştirilen çok benzer bir çalışmanın evrimidir.

{«videoId»:»x805xvn»,»autoplay»:true,»title»:»Canon AEDE, haber toplayıcılar için ne anlama geliyor?»}

2019 araştırması şunu ortaya çıkardı: Tüm Google aramalarının %50,33’ü ek tıklama olmadan sona erdi. Google’da bir şey arayan her iki kullanıcıdan biri herhangi bir sonuca tıklamadı, ancak o zamandan beri işler arttı.

Google imkansızı anlıyor: neden "Aguanchu bi fri" arattığımızda Queen

SimilarWeb tarafından derlenen yeni veriler şunu ortaya koymaktadır: şimdi ‘sıfır tıklama’ aramaları toplamın %64,82’sini oluşturuyor. Üç kullanıcıdan ikisi, başka bir yere gitmeden Google sonuç sayfasında aradıklarını buluyor.

Bu SimilarWeb verilerini almak için 2020’de 100 milyon cihazda Google’da gerçekleştirilen 5,1 milyar aramayı analiz etti cep telefonları ve masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar. ‘Sıfır tıklama’ oranının mobilde (%77,22) masaüstünden (%50,75) çok daha yüksek olması dikkat çekicidir.

Bu nedenle, sonuçların görünüşte güvenilir olduğunu açıkça ortaya koyan büyük bir örneklemle karşı karşıyayız. yan etkiler, ezici.

İnsanların Google’dan ayrılmaması, arama motorlarının bizi yakalamak için yaptığı harika işi gösteriyor: aradığımız cevabı almak için bu aramadan daha fazlasına ihtiyacımız yokancak bu olduğunda iki önemli etki üretilir.

Postalamak

Birincisi, ki Google, reklam işini en üst düzeye çıkarıyor, gelirinin iyi bir bölümünü sürdüren ve reklamların veya tanıtılan bağlantıların genellikle sonuçlar arasında görünmesinden yararlanandır. Aslında birkaç gün önce The Wall Street Journal’da Google, Facebook ve Amazon’un reklam pazar paylarında büyümeyi nasıl durdurmadığına dikkat çekmişlerdi. Ekli resimde, özellikle Google’ın bu sulu (aslında çok sulu) pazarın %50’sinden fazlasına nasıl hakim olduğu açıktır.

İkincisi, ki sorumuzu gerçekten cevaplayanlar asla ziyaret edilmezler.. Web sitelerinin büyük çoğunluğu makalelerinde reklam vererek kârlı olmaya çalışır, ancak kullanıcı aramanın ardından tıklamazsa, bu ziyaret ve bundan elde edilecek potansiyel gelir kaybedilir.

Bu durum daha da kötüye gidiyor gibi görünüyor ve bu, bir segmente bu kadar açık bir şekilde hakim olan şirketlerin karşılaştığımız sorunu bir kez daha ortaya koyuyor: uyguladıkları kontrol ve etki muazzam.

Google aslında reklamcılıktan çıkardığım teorik modelini hazırlıyor: geleneksel çerezlerden FLoC modeline gidecek (Federated Learning of Cohorts), muhtemelen aşina olacağımız ve bazı analistlere göre “şirketin zaten kayda değer bir şekilde tekelleştirdiği veri yığınlarına özel erişim sağlayacak” bir kısaltma.

Bu nedenle, arama pazarında endişe verici bir evrimle karşı karşıyayız. Google’ın birçok kullanıcı için harika bir şekilde çalıştığı doğrudur, ancak giderek daha fazla soru ortaya çıkaran sonuçları olan Bu mega şirketin uyguladığı güç hakkında.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Google’dan ayrılmayın, yapmanıza gerek yok: üç aramadan ikisi biz herhangi bir sonuca tıklamadan bitiyor aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…