Google ve Facebook, haberler için ödeme yapmak zorunda kalırlarsa ayrılmakla tehdit ediyor: Avustralya’da yaptılar, ancak şimdi bunu öneren Avrupa oldu

“Bu dünyanın her yerinde olacak. Tüm pazarlardan çekilecekler mi?” diye sordu Senatör Rex Patrick, yeni yasanın Google veya Facebook gibi şirketler tarafından onaylanması durumunda Google’ın Avustralya pazarından ayrılma tehdidiyle karşı karşıya kalacağını söyledi. medyaya haberlerini kullanmaları için ödeme yapmak.

Avustralya örneği, pazarının önemi nedeniyle değil, yarattığı emsal nedeniyle önemli bir heyecan yarattı. O kadar ki, Financial Times’a göre, şimdi Avrupa Parlamentosu’ndan bazı üyeler tarafından eşdeğer bir girişim hazırlanıyor. Onaylandığı takdirde, Google veya Facebook’un haberlerle çalışma biçiminde önemli bir değişiklik anlamına gelecek bir yasa. Avustralya ülkesiyle ayrılma tehdidinde bulundular, ancak aynı şeyi Avrupa pazarı için yapacaklarına inanmak zor görünüyor..

Haber yazarlarına ödeme yapmak: ne zaman, ne kadar ve nasıl

Birkaç parlamenter, dijital dünyanın Avrupa mevzuatının (DSA ve DMA) haberlerin kullanımına ilişkin referansları içermesi ve Avustralya reformunun önerdiği bazı yönleri de içermesi için çalışıyor. Bu içerir telif hakkı için zorunlu lisans anlaşmaları ve Google veya Facebook gibi şirketlerin sitelerinde nasıl haber sipariş ettiklerini ve algoritmanın görünürlükleri üzerinde nasıl çalıştığını rapor etmelerini şart koşuyor. Yani Bazı haberlere görünürlük sağlamak için hangi kriterlerin izlendiğini açıklayın ve diğerlerine değil.

Avrupa’dan, teknoloji şirketlerinin konumu bazı sektörlerde baskın olarak görülüyor ve bu şirketlerin bir miktar geri dönmesinin adil olduğuna inanıyorlar. Bu düşünce tarzı benzersiz değildir, çünkü aslında Google’ın kendisi zaten bazı gazetelerle anlaşmaya vardı haberlerinin kullanımı için onlara ücret vermek. Bu, ilk büyük Avrupa anlaşmasının yapıldığı Fransa örneğidir. İçinde Google, yaklaşık 300 medyayı temsil eden APIG grubuyla bir anlaşmaya vardı. Ancak şu an için bu, çeşitli hükümetlerin bulmaya çalıştığı genel bir çözüm değil, tek seferlik bir anlaşma.

Google, içeriklerinin önizlemelerini arama motorunda göstermesi için Fransız medyasına ödeme yapacak

Ülkeyi terk etme tehdidi yeni bir şey değil. Ve geçmişte yerine getirildi. İspanya’da Google Haberler’in kapatılmasıyla eşdeğer bir tartışma sona erdi. O zamandan beri yedi yıldan fazla oldu, ancak sorun hala masada çünkü derinlerde bir yerde telif hakkı konusunda bir çıkar çatışması var. Geçen yılın Kasım ayında, CEDRO kuruluşu, haberlerin kullanımıyla ilgili bir dava ile konuyu İspanya’da yeniden açtı. Bu sefer Discover’da. O zamandan beri başka bir hareket olmadı, ancak dava Avrupa’da devam eden bu tartışmanın bir parçası.

Sedir

Avustralya’da kanun reformu söz konusu olduğunda çoğunluk desteği varken, Avrupa’da şu anda bir fikir birliği yok. Hangi medyanın sübvanse edilmesi gerektiğini, hangi haberlerin ödüllendirileceğini ve bu miktarın nasıl hesaplanacağını belirlemek zor olduğu için tartışma kolay değil. Pratikte, sahip olduğumuz şey belirli anlaşmalar yoluyla yamalar temelinde çözülmekte olan bir çatışma ilgili taraflar arasında. En azından konuyu sınırlamak için mevzuat oluşturulana kadar.

Açık bir mektupta Google, Avustralya yasalarının bildiğimiz şekliyle “Google Arama’yı bozabileceğini” açıkladı. Facebook’tan Avustralya’nın kararı, bu düzenlemenin yapabileceği “zarar” konusunda uyarıda bulunulmasına da neden oldu. Facebook örneğinde, “kullanıcıların çoğunluğunun Facebook’a haber görme niyetiyle gelmediği” konusunda uyardılar ve piyasadan çekilmek “gelirlerini önemli ölçüde etkilemez”.

google yanıtı Google Avustralya’dan, düzenleme önerisine aktif olarak tepki verdiler.

Google’dan Xataka’ya yanıt olarak, “yayıncıların web sitelerinde ayda 24.000 milyon ziyaretle değerli trafik aldığını” açıklıyorlar. “Gazeteciliği desteklemeye devam etmek” için ödemeye hazır oldukları bir şey. Bu nedenle, Google’dan 450 kayıtlı yayınla News Showcase girişimi ve bu ödeme duvarları altında haberlere ücretsiz erişim sağlar.

Google, Avrupa’dan gelen teklifle ilgili olarak, «Ulusal mevzuata aktarılmakta olan AB Telif Hakkı Direktifi, büyük ve küçük haber yayıncıları ile platformlar arasında doğru dengeyi sağlamayı amaçlamaktadır.

Şu anda bu teklif resmi olarak tescil edilmedi ve şirketten Tim Berners Lee gibi isimlerin Avustralya yasalarını eleştirdiklerini hatırlıyorlar çünkü internette ücretsiz bağlantı temel ilkesine zarar verebilir. Facebook söz konusu olduğunda, sorulduğunda herhangi bir yorumla cevap vermemeye karar verdiler.

Xataka’da | İspanya’da giderek daha fazla medya ödeme duvarına geçiyor, büyük soru herkes için abone olup olmayacağı.

– Haberler Google ve Facebook, haberler için ödeme yapmak zorunda kalırlarsa ayrılmakla tehdit ediyor: Avustralya’da yaptılar, ancak şimdi bunu öneren Avrupa oldu aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…