Google, Oracle’a karşı oyunu kazandı: ABD Yüksek Mahkemesi, Java’nın Android’de kullanılmasının meşru olduğuna karar verdi

Bazılarına göre yüzyılın davası: Oracle, on yıldan fazla bir süredir Google ile yasal bir savaşın içinde. Android geliştirme için Java.

Telif hakkı kurallarının yazılım geliştirmeyi nasıl etkilediğinin açıklığa kavuşturulması söz konusu olduğunda bu dava mutlak bir ölçüttür ve Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesi çoğunluk (6-2) tarafından şuna karar vermiştir: Google haklı ve bu nedenle Android’de Java kullanımı meşru.

Yazılımda ne kadar telif hakkı var?

Google, Android mobil platformunu geliştirdiğinde (Andy Rubin’den aynı adlı şirketi satın aldıktan sonra) milyonlarca yeni kod satırı içeriyordu, ancak aynı zamanda bu geliştirmenin bir kısmını 11.300 kod satırına dayandırdı Java platform kodunun bir parçasıydı.

{«videoId»:»x801azu»,»autoplay»:true,»title»:»ANDROID’İNİZİ VİRÜSLER VE ZARARLI YAZILIMLARDAN KORUMA: İpuçları ve Püf Noktaları»}

Bu, Oracle’ı Google’dan 9,300 milyon dolarlık tazminat talep etmeye motive etti. Oracle Android için Java’nın telif hakkını ihlal etti, ancak Google, Java kodunun yaratıcı olmadığını, tamamen işlevsel olduğunu savunarak kendisini savundu: Java’nın yaptığını başka türlü yazamazsınız.

Oracle, Sun Microsystems'i bu şekilde uzun ve ıstıraplı bir ölüme maruz bıraktı.

Oracle, Google’ı “iğrenç bir intihal eylemi yapmakla” suçlayarak aynı fikirde değildi. On yıllık bir hukuk mücadelesinden sonra, ABD Yüksek Mahkemesi duruma müdahale etti. sonunda Google lehinde karar verin. Yargıç Stephen Breyer cümlede şunları açıkladı:

“Bu kararı incelerken, tartışma uğruna materyalin telif hakkına tabi olduğunu varsaydık. Ancak, söz konusu kopyanın adil kullanım teşkil ettiğini iddia ediyoruz. Bu nedenle, Google’ın kopyası telif hakkı yasasını ihlal etmedi.”

Google ve Oracle arasındaki yasal savaş, üç davaya ve iki farklı temyize yol açtı ve mevcut davada, 37 farklı API’yi temsil eden 11.300 satırlık kodun olup olmadığına karar verilmek istendi. java kodunun telif hakkını ihlal ediyorlardı.

Google bu API’leri bağımsız olarak geliştirmiş olsa da, bunlar açıkça Java kodundaki eşdeğer API’lere dayanmaktadır. Oracle’da bundan şikayet ettiler bu kodun “yapısı, sırası ve organizasyonu” aynıydıve adaletin onları haklı çıkarmasını istedi.

2018’de bir adalet mahkemesi, bu kodun kullanımının meşru olmadığını ve bu para cezasının tazminat ödenmesine kapı açtığını belirterek Oracle lehine karar verdi, ancak bugünkü mahkeme kararı bu seçeneği reddediyor.

Bu argümanların sözlü savunmaları Ekim 2020’de yapıldı ve Yargıç Stephen Breyer, Oracle’ın bu API’lerle ilgili davasını aşağıdakilerle karşılaştırdı: QWERTY klavyelere telif hakkı atamayı deneyin. “Birinin telif hakkına sahip olmasına izin verirseniz, tüm daktiloları kontrol eder ve telif hakkının amacı bu değildir” dedi.

Google Küresel İşlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Kent Walker, şunları söyledi: bu kararın etkisi mahkeme kararından sonra şirketin resmi açıklamasında:

“Yüksek Mahkemenin açık kararı tüketiciler, birlikte çalışabilirlik ve bilgi işlem için bir zaferdir. Karar, yeni ürün ve hizmetleri tüketicilere fayda sağlayacak yeni nesil geliştiricilere yasal kesinlik sağlıyor.”

Xataka’da Oracle’dan sorumlu kişilerle iletişime geçtik, ancak şirketten resmi yorum yapmak istemediler şimdilik dava ve Yargıtay kararı hakkında.

Daha fazla bilgi | ABD Yüksek Mahkemesi (PDF)

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Google, Oracle’a karşı oyunu kazandı: ABD Yüksek Mahkemesi, Java’nın Android’de kullanılmasının meşru olduğuna karar verdi aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…