Google, Oracle’a karşı açtığı davayı kazandı: Karar, Java’nın Android’deki kopyasının ‘adil kullanım’ olduğunu doğruluyor

On yıldan fazla bir süre sonra, dava Oracle ve Google kullanımından kaynaklandığı yüzyılın en önemli ‘telif hakkı’ davalarından birinin cezasıyla bugün sona erecek gibi görünüyor. Android’de Java.

mahkeme Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi çoğunluk (6 – 2) **Google ile anlaşmaya* karar vererek, şirketin Oracle’ı 9.300 milyon dolardan fazla tazmin etmek zorunda kalmasını önledi.

Java’nın Android’de kullanımı meşruydu

Java-Android

2010’da başlayan bu uzun hukuk mücadelesinin kökeni, Android’de bulunan 37 Java API’sinin yapısı, sırası ve organizasyonuburada Oracle kaynak kodunun telif hakkı ile korunduğunu savundu.

2016’da mahkeme, bu ikinci davadakiyle aynı iddiada bulunarak, Google ile zaten anlaşmıştı: android’de java uygulaması “adil kullanım”. Aynı yıl Google, Android’in yeni sürümleriyle ilgili olası yasal sorunları durdurmak ve tazminatın büyümeye devam etmesini önlemek için Java’nın ücretsiz sürümü olan OpenJDK’yı kullanacak şekilde Android API’sini güncelledi.

{«videoId»:»x7zmr6t»,»autoplay»:true,»title»:»ANDROID MOBİLİNİZİ DAHA HIZLI YAPMAK İÇİN 9 NUMARA _ Xataka Temel Bilgileri»}

2018 yılında dava yeniden açıldı. Federal Devre Temyiz Mahkemesi Oracle’ın itirazını kabul etti ve şimdi 2021’de sonuç bölümünde aşağıdakilere atıfta bulunarak yeni cümle kamuoyuna açıklandı:

“Yazılımın temelde işlevsel olması, bu teknolojik dünyada geleneksel telif hakkı kavramlarını uygulamayı zorlaştırıyor… Google’ın bir kullanıcı arayüzünü yeniden uyguladığı bu durumda, yalnızca kullanıcıların birikmiş yeteneklerini çalıştırmalarına izin vermek için gerekenleri alarak sonucuna vardık. Yeni ve dönüştürücü bir programda, Google’ın Java API kopyası, bu materyalin bir hak meselesi olarak adil kullanımıydı.”

“Bu kararı incelerken, tartışma uğruna materyalin telif hakkına tabi olduğunu varsaydık. Ancak, söz konusu kopyanın adil kullanım teşkil ettiğini iddia ediyoruz. Bu nedenle, Google’ın kopyası telif hakkı yasasını ihlal etmedi.”

Mahkeme, Google’ın yıllardır savunduğu şeyi doğruluyor: Android API’sini oluşturmak için Java’dan bazı işlevleri “kopyalamaktan” başka seçeneği yoktu.ancak Oracle kabul etmese bile kullanımının her zaman meşru olduğunu.

Google’da Küresel İşlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Kent Walker tarafından bildirildiği üzere, bu cümle ile tüketiciler, birlikte çalışabilirlik ve bilgi işlem için bir zaferdir, çünkü karar gelecek nesil geliştiriciler için yasal kesinlik kimin yeni ürünleri. Birkaç satır koddan ilham aldığınız için dava açılma korkusu olmayacak.

üzerinden | Xataka

– Haberler Google, Oracle’a karşı açtığı davayı kazandı: Karar, Java’nın Android’deki kopyasının ‘adil kullanım’ olduğunu doğruluyor aslen yayınlandı Android tarafından Cosmos.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…