Google Drive’ı CDN olarak kullanma ve web sitenizi ücretsiz barındırma

Google sürücü En popüler bulut depolama hizmetlerinden biridir. Web versiyonunda ve farklı işletim sistemleri için bir programda kullanabiliriz. İçeriği barındırmamıza, herhangi bir yerden ve bilgisayardan erişmemize, diğer kullanıcılarla paylaşmamıza, yedek kopyalar oluşturmamıza olanak tanır… Kısacası, çok sayıda ilginç seçeneğe sahiptir. Bu yazımızda nasıl kullanılacağını anlatacağız. CDN ve statik dosyaları dağıtın.

CDN nedir

İlk önce açıklayacağız CDN nedir ve ne işe yarar?. Kısaltma, İspanyolca’da İçerik Dağıtım Ağı olarak çevrilebilecek olan İçerik Dağıtım Ağı’ndan gelir. Temel olarak, veri kopyalarını içeren örtüşen bir bilgisayar ağıdır. Bu veriler bir ağda farklı noktalara yerleştirilir ve bu şekilde bant genişliği en üst düzeye çıkarılır.

Görevi, kullanıcılara izin vermektir o içeriğe eriş. İçeriğin türü çok çeşitli olabilir. Bir web sayfasından, multimedya dosyalarından, uygulamalardan, medyadan bahsedebiliriz… Merkezi bir web’den türetilen sorunlara çözüm olarak ortaya çıkıyorlar.

Bu amaçlar arasında yanıt süresinin azaltılması veya bilgi kaybının azaltılması gerçeğinden bahsedebiliriz. Sunucu yükünü, gecikmeyi azaltarak veya bant genişliğini artırarak avantajları vardır.

Google Drive’ı CDN olarak kullanma

CDN’nin ne olduğunu genel hatlarıyla açıkladık ve şimdi Google Drive’ı nasıl bir CDN’ye dönüştürebileceğimizi göstereceğiz. Bu şekilde bir web sitesinde veya web uygulamasında statik dosyalar sunabiliriz. Bunun için adında bir araç kullanmamız gerekecek. PoweredBy.Cloud. Ücretsiz bir programdır.

Bu uygulama, Google Drive hesabımıza erişmek için kullanılır, kayıtlar orada sakladığımız ve bunları bir CDN aracılığıyla teslim edebileceğimiz. Bir alt etki alanında belirli bir URL oluşturun ve bu şekilde dosya URL’leri oluşturun ve bunları bir uygulamada veya web’de kaynak olarak kullanabiliriz.

Göreceğiz google drive’da nasıl kullanılır çünkü ev kullanıcıları arasında en çok kullanılan platformdur. Ancak aynısını OneDrive ile de yapabiliriz.

Yapmamız gereken ilk şey, web sitelerine girmek ve bir hesap oluşturmak. E-posta adresimizi girmemiz gerekecek ve onlar bize otomatik olarak hesabı oluşturmak için bir bağlantı gönderecekler. Bu e-posta Spam klasörüne düşebilir, bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Daha sonra bizden Google Drive ve OneDrive arasında seçim yapmamızı isteyecek. Bizim durumumuzda Google Drive’ı verdik. E-posta adresini ve şifreyi koyuyoruz. Daha sonra hesabı doğrulamak için bize bir bağlantı gönderirler.

PoweredBy.Cloud

İşleme devam ettiğimizde, hesaba erişim talep edecek.

PoweredBy.Cloud için izinler

Bundan sonra, Google Drive ve OneDrive arasında seçim yaptığımız ilk ekrana dönmemiz gerekecek, ancak bu sefer Site Ekle, sağ üstte görünen. Orada sitenin adını yazmamız gerekecek (harfleri ve sayıları koyabiliriz) ve aşağıda Google Drive veya OneDrive hesabını seçin.

web sitesi ekle

Daha sonra sadece vermek zorundayız Ekle. Aşağıdaki resimde gördüğümüz bilgileri bize gösterdiği yerde otomatik olarak yeni bir sayfa açacaktır. En fazla üç site ekleyebileceğimizi unutmayın. Bunları istediğimiz zaman silebiliriz.

PoweredBy.Cloud'a site eklendi

Sadece zorunda kalacağız url’yi kopyala oluşturulur ve ilgilendiğimiz yerde kullanırız. Klasörler ekleyebilir ve dosyaları onlara yükleyebiliriz. Bu şekilde her şey her zaman kullanılabilir olacaktır. Elbette, en azından mevcut sürümde, Drive’da bulunan içeriğe erişemeyeceğinizi, yalnızca bu hizmetten yüklediğimiz içeriğe erişebileceğinizi unutmamalıyız.

Kısacası, bu adımları takip etmek ve aracı kullanmak PoweredBy.Cloud Google Drive’ı bir CDN’ye dönüştürebiliriz. Bu şekilde dosyaları ilgilendiğimiz yere hızlı bir şekilde yükleme olanağına sahip olacağız. Örneğin bir web sayfası veya bir uygulama.

Google Drive’ı CDN olarak kullanma ve web sitenizi ücretsiz barındırma makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…