Microsoft Edge artık manuel olarak parola eklemenize izin veriyor

Google Chrome’u unutup Microsoft Edge’e geçmek için yedi neden

Yeni Microsoft Edge oldukça sansasyon yaratıyor. Internet Explorer ve eski Microsoft Edge ile uzun yıllar çölü geçtikten sonra, Redmond’dan gelenler sonunda anahtarı bulmuş gibi görünüyor. Fakat, Microsoft’un yeni tarayıcısında bu kadar özel olan ne? Gerçekten Google Chrome’dan daha mı iyi? İşte Edge’i denemeniz için yedi nedenimiz:

1. Tüm Chrome uzantılarıyla uyumlu

Microsoft Edge Uzantı Mağazası

Microsoft Edge’in ana cazibe merkezlerinden biri, Google Chrome’a ​​​​büyük benzerliğidir. Bu benzerlik tesadüfi değildir, ancak Microsoft’un Chrome gibi tarayıcısının açık kaynak projesine dayalı olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. “krom”.

Web’de kendi standartlarını empoze etmeye çalışan uzun bir sürenin ardından, Redmond’dan gelenler sonunda vazgeçti ve Chromium projesini benimsedi. Bunun, yeni Edge için aşağıdaki gibi özetleyebileceğimiz bir dizi doğrudan ve acil avantajı vardır:

  • Google Chrome’da sahip olduğumuz web sitelerinin aynı çalışması. Uyumluluk sorunu yok.
  • daha hızlı gelişme açık kaynak sayesinde.
  • Hepsiyle uyumluluk uzantılar Google Chrome Web Mağazası’ndan.

2. Edge daha iyi bir organizasyona ve düzene sahip

Kenar Ayarları

Edge daha akıllı, daha uyarlanabilir bir düzen ve organizasyona sahiptir. bölümü Ayar özellikle açık ve çok iyi bölünmüştür. tarayıcı dokunmatik ekranlarda kullanımı daha kolay simgelerin düzeni ve boyutu sayesinde (Chrome’da çok küçük).

Ayrıca Microsoft, tarayıcısının Windows 10’un yeni tasarım çizgileriyle uyumlu ikonografi, renkler, gölgeler ve efektler açısından. Bu nedenle, Microsoft Edge’i kullanırken edindiğimiz deneyim, işletim sisteminin geri kalanında sahip olduklarımıza göre çok daha süreklidir.

Bu da yetmezmiş gibi Microsoft, kullanım kolaylığı ile ilgili kullanıcı önerilerini dikkatle dinliyor ve tarayıcıya çok ilginç bir özellik ekledi: kayıt kendi ekranını açmak yerine bir açılır menüde.

3. Dikey sekmeler

Dikey sekmeler Microsoft’un bir icadı değildir, ancak bunları Google Chrome’dan önce uygulamaya karar verdiler. onlar sayesinde çok sayıda sekmeyle dolduğunda tarayıcımızın arayüzünü “temizleyebiliriz” üstte.

Her ne kadar bu fonksiyon Opera veya Vivaldi gibi diğer tarayıcılar tarafından daha önce kullanılmıştıMicrosoft’un uygulaması çok geride kalmadı ve kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak onu geliştirmek için çalışmaya devam edeceklerine söz veriyorlar.

4. Kenar Koleksiyonları

Microsoft Kenar Koleksiyonları

Edge Koleksiyonları, bir tarayıcı ile diğeri arasında fark yaratan özelliklerden biridir. onlar sayesinde yapabiliyoruz grup resimleri, bağlantılar ve metin iş akışımızı daha iyi organize etmek için bölümlere ayrılmış bir şekilde.

Koleksiyonlar ile fikirlerimiz her zaman organize olacak. Artık bir şey üzerinde çalışırken veya bir gezi planlarken dosyalarımıza ve belgelerimize sonsuz sayıda resim ve metin kaydetmenize gerek yok. Ayrıca Edge’i farklı platformlarda kullanırsak koleksiyonlarımızın tüm cihazlar arasında nasıl senkronize edildiğini göreceğiz. Bir koleksiyon tamamlandığında, onu doğrudan Excel, OneNote, Word veya Pinterest’e aktarabiliriz.

5. Okuma modu: erişilebilirlik taahhüdü

Microsoft Edge okuma modu

Şimdi, okumayı sevenler ve dikkati dağılmadan çevrimiçi metin okumayı seven ve onunla çalışabilen herhangi bir kullanıcı tarafından en çok sevilen işlevlerden birine dönüyoruz: okuma modu Kenar tarafından.

bölümü “Metin Tercihleri” Metnin boyutunu, aralığını seçmemize ve sayfanın temasını değiştirmemize olanak tanır. Bu arada “Dilbilgisi araçları” bize kelimeleri hecelere ayırma ve dilbilgisi kategorilerini işaretleme seçeneği sunar.

Edge’in okuma modu ayrıca metnin bir anlatımını yüksek sesle dinleözelleştirebileceğimiz ve hatta okumasını istediğimiz hızı seçebileceğimiz bir sesle okunacak.

6. Kirpik süspansiyonu

Edge'deki bekleme sekmeleri

Chromium tabanlı tarayıcılar hızlıdır ve iyi çalışması garanti edilir. Ancak parlayan her şey altın değildir. Chrome ve Edge gibi tarayıcıların ortak noktalarından biri, aşırı RAM kullanımıbu özellikle çok sayıda açık sekmemiz olduğunda geçerlidir.

Microsoft Edge ekibi, bu sorunu azaltmak için yakın zamanda, varsayılan olarak etkin olan ancak özelleştirebileceğimiz bir özellik olan “bekleme sekmelerini” başlattı. Bu fonksiyon sayesinde, kullanılmadan bir sekme açıkken X zaman harcadığımızda, tarayıcı uyku moduna geçirecek ve bize RAM belleğinden tasarruf edecek Rahatça çalışmaya devam etmek için.

Chrome’un benzer bir işlevi var ancak boşta kalma süresini seçmemize izin vermiyor uyumadan önce bir sekmenin ne de bir “beyaz liste” oluştur Bunun geçerli olmadığı siteler. Bu, RAM’i az olan bilgisayarlar için çok kullanışlı bir özelliktir ve Edge’i giriş seviyesi cihazlar için çok önemli bir seçenek haline getirir.

7. Hızlı başlangıç: Edge, düşük seviye için en iyi seçenektir

Microsoft Edge'de hızlı başlangıç

Edge 89 ile birlikte odaklanılan başka bir özellik olan Hızlı Önyükleme geldi Windows’u daha az güçlü bir bilgisayarda kullananlar için kullanıcı deneyimini iyileştirin. Chromium, tarihsel olarak verimli kaynak yönetimi ile karakterize edilmediyse, başlangıçtaki hızı ile de karakterize edilmemiştir. Edge’in hızlı başlaması buna bir son veriyor.

Onun sayesinde, tarayıcı, Windows’u başlattığımızda temel bilgileri “önceden yükler”, böylece açmak istediğimizde bekleme süresi çok daha düşüktür. Hem bu durumda hem de sekme askıya alma durumunda, düşük aralıkta Google’ın Chromebook’ları ile rekabet edecek ve Microsoft Edge’in temel bir rol oynayacağı yeni Microsoft işletim sistemi Windows 10X ile piyasaya sürülen cihazların olduğuna inanıyoruz. (kullanabileceğimiz tek tarayıcı olmak).