Gökbilimciler FarFarOut’un güneş sistemindeki en uzak nesne olduğunu doğruladılar, ne kadar uzakta?

Bir nesnenin güneş sistemimizde olması, çalışmanın kolay olduğu anlamına gelmez. Evrendeki her şeye kıyasla bir damla bile olsak, devasa yıldızımızın yörüngesindeki her şey hala çok geniş bir uzaydadır. Ve yıllarca süren araştırmalardan sonra, bir gökbilimciler ekibi şunu belirledi: UzakFarOut var olan en uzak nesnedir.

FarFarOut’un Slash Gear İncelemesi 2018’de tespit edildi. O zamandan beri bilimsel araştırmaların bakışı altında. İlk olarak, hangi belirli nesnenin yörüngede olduğunu bilmek istediler. Bu şekilde hareket yarıçapı ölçülebilir. Galaksideki yerimiz diğer kayalık cisimlere göre mesafelere ek olarak.

FarFarOut, İspanyolca’da uzak, uzak ve dışarısı anlamına gelen kelimelerle oynanan bir oyundur. Teleskop sayesinde keşfedildiğinden beri bu ismi almıştır. Subaru, Hawaii’de. Bugün gökbilimcilerin sunduğu verileri bilmek çok zordu, çünkü bu araçla nesne sık sık görülemiyordu.

Bu nedenle, diğer uzay doğrulama araçlarına yöneldiler, örneğin: Macellan teleskoplarıkonumlanmış Şili.

UzakFarOut Mesafe

Bu diğer araçları kullandıktan sonra, FarFarOut’un ortalama 132 AU (Güneşten Astronomik Birimler) olduğunu belirlediler. Yörüngedeyken vurgulamanız gereken iki mesafe noktanız var. Bunlardan biri en uzak olanı 175 AU’da ve en yakını 27 AU’dadır.

Bize bir fikir vermesi için AstroAfición portalı, bir Astronomik Birimin yaklaşık 149.597.870 kilometre mesafeye eşdeğer olduğunu açıklıyor.

Söz konusu nesne çok uzun bir yörüngeye sahiptir, bu nedenle en uzak noktasında dış güneş sistemi adı verilen bir bölgeye ulaşır. Oysa en yakın noktasında Neptün’ün komşusu olur.

FarFarOut nedir?

Bu nesnenin nasıl nitelenebileceği konusunda birçok tartışma var. Bir asteroit değildir, çünkü genişliği 400 bin metreden fazladır. Her durumda, bir cüce gezegen olarak kabul edilebilir. Ancak, bu, tarafından belirlenmesi gereken bir şeydir. Uluslararası Astronomi Birliğiaraştırması hakkında daha fazla bilgi ile.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…