GNOME 40 çıktı: Muhtemelen GNOME 3’ten bu yana en büyük güncellemelerden biri ve en iyilerinden biri

bu yeni GNOME 40 2021’in ilk büyük güncellemesi ve ekip tarafından altı aylık çalışmanın ardından gelen ve irili ufaklı binlerce değişiklik içeren güncelleme şu anda mevcut. En belirgin olanı, sürümleri adlandırma şeklimizi değiştirmemiz, olası sürüm 3.40’tan sadece 40’a atladık.

İlk bakışta en çarpıcı olan şey, yeni etkinlik görünümü tasarımı, ki pek çoğu yakında macOS ile karşılaştıracak. Buradaki fikir, sisteme göz atarken ve uygulamaları çalıştırırken deneyimi geliştirmektir.

Kullanımı daha kolay ve daha sezgisel olmak isteyen bir GNOME

Gnome 40 Etkinlik Görünümü

Bu etkinlik görünümüyle ilgili ana yeni şey, uygulama yuvasının artık yanlarda değil altta olması ve yeni tasarım, sistemin farklı parçalarını iki yöne yerleştiriyor: Çalışma alanları yatay olarak düzenlenir ve uygulama listesine dikey olarak erişilir.

Bunların her iki tarafına klavye kısayolları, dokunmatik yüzey hareketleri ve fare eylemleri atanmıştır. Örneğin, bir dokunmatik yüzey kullanıyorsanız, üç parmağınızla yukarı/aşağı/sağa/sola kaydırabilirsiniz.

{«videoId»:»x80457v»,»autoplay»:true,»title»:»Windows, Mac, Linux’un EN TEHLİKELİ 10 KOMUTU: BİLGİSAYARINIZI YOK edebilirler»}

Bir kez yukarı kaydırmak aktivite görünümünü açar, bir kez daha yukarı kaydırmak uygulama listesini açar. Onları aşağı kaydırırsanız tersi. Parmaklarınızı yana doğru hareket ettirirseniz çalışma alanını değiştirirsiniz.

Klavye durumunda:

  • Süper + Alt + ⬆⬇ etkinlikler görünümünü açar veya kapatır
  • Super + Alt + ⬅➡ çalışma alanları arasında geçiş yapar

Gnome Uygulama Listesi 40

Bu, Windows 10’daki çalışma alanları veya zaman çizelgesi görünümü arasında geçiş yapma davranışına çok benzer bir davranıştır. Daha az bilgili olanlar için “Süper”, macOS’te Windows anahtarı veya CMD anahtarıdır. Ayrıca klavyenin kullanımını fare ile birleştirebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlar arasında geçiş yapmak için Süper + Alt + Kaydır.

Bütün bunlar nihayetinde GNOME Shell’in ilk konseptinin çok güzel bir evrimi bu pek çok kişiyi ikna etmeyi asla bitirmedi ve muhtemelen bu yenilikler ve kullanılabilirlikteki iyileştirmelerle, özellikle dizüstü bilgisayarlarda en şüphecileri çekebilir.

Yardım edemem ama rıhtım genel bakışta görünür kalsaydı GNOME 40’ın mükemmel olacağını düşünüyorum

Özellikle küçük bir kullanıcı nişi için tasarlanmış dokuz benzersiz Linux dağıtımı

özlediğim tek şey GNOME’da “boş” bir genel bakış sunmakta ısrar etmeye devam ediyor bu yalnızca üst paneli gösterir ve yuva hala etkinlik görünümünün arkasında gizlidir. En azından şimdi daha iyi bir konumda.

Buna ek olarak, favori ve favori olmayan uygulamalar artık daha net hale getirmek için ayrılmıştır ve pencere küçük resimleri de artık onları tanımlamaya yardımcı olacak bir uygulama simgesine sahip olacak şekilde iyileştirilmiştir.

Çoklu monitör desteği de geliştirildi ve artık çalışma alanları tüm monitörlerde gösterilecek şekilde ayarlandığında, çalışma alanı değiştiricisi yalnızca ana ekran yerine tüm ekranları da gösteriyor.

Çekirdek Uygulamalar Gnome 40

GNOME’un ana tescilli uygulamaları da geliştirildi. Hava durumu uygulaması tamamen yeniden tasarlandı, şimdi daha fazla bilgi gösteriyor ve iki ana görünüme sahip: biri önümüzdeki 48 saat için saatlik hava tahmini ve diğeri önümüzdeki 10 gün için günlük hava tahmini.

Klavye ayarları iyileştirildi, web’de gezinme yeni bir sekme tasarımına sahip, yazılım merkezi de daha iyi bir tasarıma sahip ve Flatpak’tan yazılımı veya dağıtımınızdaki paketleri nereye yüklediğinizi size söyleyecektir.

Gnome yazılımı 40

Dosya yöneticisi birçok iyileştirme içerir dosyaların oluşturulma tarihine göre sıralanabilmesi, dosyalarla tahmini işlem sürelerinin daha kesin olması veya bir yol yazarken tabloya basarak tamamlama teklif edilmesi gibi.

hep birlikte 24571 değişiklik, yaklaşık 822 çalışan tarafından yapılmıştır. GNOME 40’ı şu anda Fedora 34 beta ile, GNOME OS Nightly aracılığıyla sanal bir makinede, OpenSUSE ile veya en sevdiğiniz dağıtımın yeni sürüme güncellenmesini bekleyerek deneyebilirsiniz.

GNOME 40 için özel olarak oluşturulan yeni web sitesine de göz atabilirsiniz.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler GNOME 40 çıktı: Muhtemelen GNOME 3’ten bu yana en büyük güncellemelerden biri ve en iyilerinden biri aslen yayınlandı Genbeta Gabriela Gonzalez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…