GIMP veya Inkscape, görüntüleri düzenlemek için hangi programı kullanırım?

Görüntüleri veya vektör grafiklerini düzenlemek için yazılım denilince akla elbette Photoshop ve Illustrator gibi iki Adobe ürünü geliyor. Her ikisi de tam olarak ucuz olmayan, ancak birçok kullanıcı için eşit derecede geçerli olabilecek ücretsiz alternatifleri olan profesyonel seçeneklerdir. gibi programlardan bahsediyoruz. GIMP veya Inkscape Adobe yazılımıyla kullandığımız birçok işlevi gerçekleştirmek için birçok durumda kullanılabilir.

Hem GIMP hem de Inkscape, pahalı Adobe programlarının yerini alacak iki mükemmel araçtır. Her ikisi de açık kaynak kodlu ve ücretsiz yazılımdır, bu yüzden onları bir euro ödemek zorunda kalmadan indirebilir ve kullanabiliriz. İki benzer program gibi görünseler de, gerçek şu ki, farklı bir teknolojiye dayanıyor. Bu nedenle, kullanımımıza bağlı olarak, bir veya başka bir seçenek seçmeliyiz. Size yardımcı olmak için bugün bu programların her birinin temel özelliklerinin neler olduğunu, nasıl farklı olduklarını ve hangi durumlarda birini veya diğerini kullanmamız gerektiğini göreceğiz.

GIMP, Photoshop’a alternatif olarak görüntü düzenleyici

GIMP (Görüntü Manupülasyon Programı), GNU projesinin bir parçası olan ve ücretsiz olarak kullanılabilen bir programdır. yazılımdır dijital görüntülerin bitmap biçiminde işlenmesiile fotoğraf rötuşlama gibi görevleri gerçekleştirebiliriz. Benzer şekilde, hem çizimlerden hem de fotoğrafçılıktan bitmap biçiminde görüntüler oluşturabilir ve oluşturabiliriz; bu, her şeyin bir dikdörtgen piksel ızgarası üzerinde pikseller olarak görüntülendiği anlamına gelir. Bu şekilde, bir görüntü büyütüldüğünde, o görüntüye dahil edilen her renk bir piksele karşılık gelir.

GIMP arayüzü

Odaklandığı görevler

Bu nedenle, bu güçlü yazılım, daha büyük ölçüde aşağıdakiler için kullanılan araçları içerir: resimleri, çizimleri ve serbest formları rötuşlama ve düzenleme. Diğer görevlerin yanı sıra fotomontaj yapmak, kırpmak, farklı görüntü formatlarına dönüştürmek için kullanımı da çok yaygındır. Ayrıca, ilgili animasyon eklentisini kullanarak GIF formatında animasyonlu görüntülerin ve MPEG formatında animasyonlu görüntülerin oluşturulmasına izin verir.

GIMP fırçaları

Format Uyumluluğu

Görüntüleri açma ve dışa aktarma söz konusu olduğunda, GIMP çok çeşitli dosyalar için destek sunar. Bunlar arasında kendi biçimin adı verilen açık dosya deposu XCF, katmanları içeren yaptığımız işi kaydetmemize ve yeniden açmamıza izin vermesiyle karakterize edilir, böylece bu belgeleri gerektiği kadar düzenleyebilir ve değiştirebiliriz. Ayrıca JPEG, PNG, GIF, PCX, TIFF, BMP, PIX ve hatta Photoshop PSD gibi popüler formatlarla uyumluluk içerir.

Inkscape, Illustrator’a alternatif olarak vektör grafik düzenleyici

Inkscape, kullanabileceğiniz ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. SVG ölçeklenebilir vektör grafikleri oluşturun ve düzenleyin (Ölçeklendirilebilir Vektör Grafiği). Bu, bu programda çizilen grafiklerin kaliteyi kaybetmezler boyutu değiştirildiğinde. Sonsuzluğa yakınlaştırılmış veya uzaklaştırılmış olsun, kalite değişmez ve bu nedenle pikselleşmezler. Ayrıca, Inkscape’in SVG grafikleri kullanmasına rağmen, vektör tasarımlarında kullanmak üzere görüntüleri bitmap biçiminde içe aktarabileceğini de unutmayın. Bu sayede bir fotoğraf editörü olmasa da, düzenlenen fotoğrafları Inkscape tasarım projelerimize aktarabiliyoruz.

InkScape aşırı pozlanmış rakamlar

Odaklandığı görevler

Bu güçlü vektör grafik düzenleyici ile şunları yapabiliriz: nesneler oluşturmak ve tasarlamak farklı çizim araçlarına sahip olduğundan. Ayrıca onları manipüle edebilir (hareket, döndürme…) ve görselleştirmeye izin vererek render edebiliriz. kenar yumuşatma. Yapılacak diğer seçenekler arasında, bir düğüm düzenleyiciye ve bitmap izlemesine sahip olarak izleme işlemlerinin yanı sıra doldurma ve kenarlık çalışmaları da yapılabilir. Ek olarak, basit metin veya paragrafların yanı sıra bitmap olmayan herhangi bir sistem yazı tipi için destek içerir, böylece metni kontur ve metin biçiminde girer.

Inkscape 1.0

Format Uyumluluğu

Inkscape, belgenin kaynak kodunun XML düzenleyicide görüntülenmesine ve düzenlenmesine izin verir. Dosyaların PNG, DXF, PDF, PostScript’e aktarılmasına ve ayrıca HTML kod belgelerinin ve animasyon dosyalarının SIF olarak dışa aktarılmasına izin verir. Ayrıca komut satırından dönüştürme ve dışa aktarma seçeneklerine ve dosyaları oluştur ve değiştir gibi vektör tabanlı formatlarda SVG ve EPS.

GIMP veya Inkscape Her bir uygulama ne zaman kullanılır?

Özelliklerine göre doğrulamayı başardığımız için, bazı benzerliklere sahip iki yazılım ile karşı karşıyayız, ancak bunlar gerçekten iyi ayırt edilmiş durumda. bu yüzden yapmalıyız GIMP’yi kullan gittiğimizde fotoğrafları düzenleme ve değiştirme ya da serbest çizim yapmaya gittiğimizde. Bu böyledir, çünkü her piksel ayrı ayrı manipüle edilebilir, bu da bize daha fazla kontrol ve esneklik sağlar. Şekil ve eğri çizme gibi küçük grafik tasarım görevleri yapmanıza da izin vermesine rağmen, bunu piksellere dayalı olarak yapar, ancak görüntüyü büyüttüğümüzde pürüzlü veya pikselli kenarlar elde ederiz. Kısacası, GIMP özellikle hedeflenen bir araçtır. fotoğrafçılar, karikatüristler ve oyun tasarımcıları. için ücretsiz bir alternatif araç olarak kullanılabilir. photoshop.

Inkscape, gittiğimizde kullanacağımız bir programdır. vektör grafiklerini işlemek. Bu, kaliteyi kaybetmeden yeniden boyutlandırılabilen ve değiştirilebilen temiz çizgiler ürettikleri için eğriler, şekiller ve metin çizerken kullanım için idealdir. Bu şekilde kullanımı, logo tasarımları, grafikler ve illüstrasyonların oluşturulması için idealdir. Her şeyden önce, Inkscape ile yazdıracağımız veya çeşitli boyutlarda olması gereken form veya metindeki her türlü illüstrasyonu yapmamız önemlidir. Kısacası, Inkscape tarafından kullanılmalıdır. grafik tasarımcılar, pazarlamacılar veya illüstrasyonlar, simgeler, logolar, diyagramlar, katmanlar ve web tasarımı gibi çok çeşitli grafikler oluşturması gereken herhangi bir kullanıcı. için harika bir ücretsiz alternatif olarak sunulmaktadır. adobe illüstratör.

İndirme, destek ve uyumluluk

Hem GIMP hem de Inkscape iki düzenleme yazılımıdır. ücretsiz ve açık kaynak bunları ilgili web sayfalarından indirebileceğimiz:

  • GIMP’yi indirin. İçin uygun pencereler (32 ve 64 bit), Mac os işletim sistemi (10.6 Snow, Leopard ve üzeri) ve Linux.
  • Inkscape’i indirin. Windows (32 ve 64 bit), macOS (10.11 – 10.5) ve Linux.

Gördüğümüz gibi, her iki uygulama da çapraz platform, böylece hem Windows, macOS hem de Linux ile uyumluluk sunarlar. GIMP için en son kararlı sürüm, 2.10.12 hangi geçen yılın Haziran ayında serbest bırakıldı. Inkscape, 2021’in başında en son sürüm güncellemesini aldı. 1.0.2.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…