Gezinirken sizi kim gözetliyor? böylece kendini koruyabilirsin

bu Mahremiyet İnternet kullanıcıları için çok önemli bir faktördür. Bir web sayfasına girdiğimizde, ağda bir program veya hizmet kullandığımızda verilerimiz çok farklı nedenlerle tehlikeye girebilir. Neyse ki, kendimizi korumak ve kişisel bilgilerin açığa çıkmasını önlemek için kullanabileceğimiz yöntem ve araçlarımız da var. Bu yazıda, göz atarken bizi nasıl gözetleyebilecekleri ve bundan kaçınmak için ne yapmaları gerektiği hakkında konuşacağız.

Gizliliği korumak neden önemlidir?

Web’de ne zaman gezinsek, gizliliğimizi korumanın önemini aklımızda tutmalıyız. bu kişisel bilgi büyük değere sahiptirler. Bizi spam kampanyalarına dahil etmek, hedefli reklamlar göndermek ve hatta üçüncü taraflara satmak için kullanılabilirler.

bu web siteleri ziyaret ettiğimiz, kayıtlı olduğumuz hizmetler ve platformlar, ekonomik olarak kazanç sağlamak amacıyla kullanıcılardan bilgi edinme menfaatine sahip olabilir. Bu şekilde, bu verileri elde etmek için farklı yöntem ve stratejiler (bazıları meşru, bazıları değil) kullanırlar.

Bütün bunlar için çok önemli gizliliğimizi koru. Hangi cihazı kullandığımızı, hangi programları yüklediğimizi vs. bilgileri açığa çıkarmamalı, ipuçları vermemeliyiz. Bu şekilde güvenliğimizi riske atan sorunlardan da kaçınabiliriz.

İnternette bizi kim gözetleyebilir?

Belirttiğimiz gibi, İnternette olabilecek verilerimizi toplamakla ilgilenen birçok kişi var. Bakalım gizliliğimizi riske atabilecek ana aktörler kimler.

web sitesi tarayıcıları

bu web sayfası tarayıcıları Kuşkusuz, gizliliğimizi riske atabilecek ve bizi gözetleyebilecek en önemli kişilerden biridir. Temel olarak yaptıkları şey, ziyaret ettiğimiz siteler, bir web sitesinde geçirdiğimiz zaman, nereye kayıt olduğumuz, ne satın aldığımız hakkında bilgi toplamak…

Bu izleyiciler, bize konumumuza, zevklerimize vb. uyarlanmış sonuçlar sunmaları için yararlı olabilir. Ama aynı zamanda gizliliğimizi de tehlikeye atabilirler. Örneğin, bu bilgileri üçüncü taraflara satabilirler.

Sosyal medya

bu sosyal medya İnternet kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde olmaya, bizi bilgilendirmeye, resim veya video yüklemeye hizmet ederler… Ancak bunun verilerimizin açığa çıkabileceği bir tür platform olduğunu da unutmamalıyız.

Bu tür bir hizmet, takip ettiğimiz sayfalar, kimleri kişi olarak eklediğimiz, nerede olduğumuz, hangi siteleri ziyaret ettiğimiz hakkında bilgi toplayabilir… Sonuçta, koyabileceğimiz çok fazla veri var.

kullandığımız programlar

Şundan da bahsetmek gerekir: programlar ne kullanıyoruz. Sisteme kurduğumuz yazılımlar ekibimizden bilgi toplayabilir, isim, e-posta… Bazen bu tür bilgiler isterler.

Ancak, yalnızca bizi gözetlemek amacıyla ek yazılım eklenmiş bir tür program da kurabiliriz. Bazı ücretsiz programlar için bir gelir kaynağı olabilir.

Bağlandığımız ağlar

Öte yandan, bağlandığımız kablosuz ağlar veya daha özel olarak onları yönetenler, casusluk yapmak için kullanılabilir. Ayrıca kullanıcılardan, kullandıkları ekipmanlardan, gezindikleri sitelerden, açtıkları hizmetlerden bilgi toplayabilirler…

Tarama sırasında gizlilik sorunlarını önlemek için ne yapılmalı?

Bahsettiğimiz her şey için bazı ipuçlarını dikkate alabiliriz. Amaç, kişisel bilgilerimizin güvenliğinin ihlal edilmesini önlemektir. Bazı temel öneriler göstereceğiz

Gerekenden daha fazla bilgiyi ifşa etmeyin

Akılda tutulması gereken bir nokta, daha fazla bilgiyi ifşa etmekten kaçının gerekli olanlardan. Örneğin sosyal ağlarda e-posta adresimizi görünür yapmayın, profilinizi kontak olmayanlara açmayın, konumumuzu yayınlamayın vb.

Farkında olmadan ağda açığa çıkarabileceğimiz çok fazla veri var. Ayrıca İnternet forumlarını kullanırken veya herhangi bir web sayfasına yorum yazarken. Herkese açık olabilecek bilgileri herkese açık hale getirmemeliyiz.

web sitesi güvenliği

Hangi hizmetleri sosyal ağlara bağladığımıza dikkat edin

Sosyal ağların kullanılabileceğini gördük. bizi gözetle, ancak bunlara bağladığımız hizmetler de olabilir. Bu nedenle, Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlara bağlanabileceğimiz diğer programlara veya sayfalara dikkat etmenin önemi.

Bir sayfaya veya platforma giriş yaparken bunu doğrudan Facebook ile yapmamıza izin vermeleri yaygındır. Ancak bu, kişisel bilgilere erişebildikleri için mahremiyet için bir sorun olabilir.

Daha fazla özel tarayıcı kullanın

Dikkate alabileceğimiz bir diğer konu da kullanmaktır. en özel tarayıcılar. En popüler olanlardan bazıları Google Chrome ve Mozilla Firefox’tur, ancak elimizde çok daha fazla seçenek var. Tor tarayıcı gibi bazıları daha çok güvenliğe ve verilerimizi korumaya odaklanır.

Tarayıcı uzantıları

Tarayıcıların kendileri de uzantılar gizliliği artırmak için kullanılabilir. En çok kullanılan Chrome söz konusu olduğunda, tarama yaparken verilerimizi korumak için kullanılabilecek çok çeşitli eklentilere sahiptir. Mozilla Firefox gibi diğerlerinde de bulabiliriz.

VPN kullan

Halka açık ağlarda İnternet’te ne zaman gezinsek, mahremiyet ve güvenliği açığa çıkarabiliriz. Ağlar güvensiz olabilir ve arkasında kimin olabileceğini gerçekten bilmiyoruz. ne yapar vpn bağlantıyı şifrelemek ve böylece bilgileri korumaktır.

Kısacası, bu adımları izleyerek ağdaki gizliliği iyileştirebiliriz. Amaç, kişisel bilgilerimizin açığa çıkmasını ve kullanılmasını önlemek, böylece üçüncü şahıslar kâr edebilir veya güvenliği de riske atan kampanyalara bizi dahil edebilir.

Makaleye göz atarken sizi kim gözetliyor? Böylece kendinizi koruyabilirsiniz RedesZone yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…