Gezinirken Edge’i uçurun ve RAM’den tasarruf edin

Şu anda kullanabileceğimiz birçok İnternet tarayıcısı var ve kullanım açısından Google Chrome başı çekiyor. Aynı zamanda en çok büyüyen tekliflerden biri de bize birçok avantaj sunan yeni Microsoft Edge programı.

yerini alan bu Köşe Windows 10 ile birlikte piyasaya sürülen ve başlangıcından bu yana çok az kabul gören orijinal. Bu nedenle Redmond’dan gelenler, bu rekabetçi pazarda bir yer edinmek için ilkiyle hiçbir ilgisi olmayan başka bir tarayıcı başlatmaya karar verdiler. Dolayısıyla bu noktada bilmemiz gereken ilk şey, yeni Microsoft Edge’in aynı motoru kullandığıdır. krom yukarıda belirtilen Chrome’dan daha fazla.

Ancak her şeyle ve onunla birlikte, CPU tüketimi ve Veri deposu ekipmanın miktarı, pazar lideri için normalden biraz daha düşüktür. Ancak bunu söyledikten sonra, bu Edge tarayıcısının kutudan çıktığı anda istediğimizden daha fazla kaynak tüketmeye başlaması söz konusu olabilir. Bu yüzden aynı satırlarda size yardımcı olmaya çalışacağız. Bunu size söylüyorum çünkü şimdi Edge’in yüksek RAM bellek tüketimi yapmaya başladığı durumlarda size yardımcı olacak bir dizi öneriden bahsedeceğiz.

Edge’de yüksek RAM kullanımının nedenini kontrol edin

Edge’i kullanırken bilgisayarın veya İnternet’te gezinmenin çok yavaşladığını fark etmemiz de mümkün. İşte o zaman neler olduğunu anlamaya çalışma zamanı. Bu yüzden size bir dizi ipucu vereceğiz. Bunlar, size söylediklerimizi çözmeye geldiğinde çok yardımcı olacaktır. programı bu şekilde daha sorunsuz çalışır.

Windows Görev Yöneticisine Erişin

Edge kaynaklarının tüketiminde gerçekte neler olduğunu bulmak için atabileceğimiz ilk adımlardan biri Windows Görev Yöneticisine erişmektir. İşletim sisteminin bu önemli öğesini açmak için Ctrl + Shift + Esc tuş kombinasyonunu kullanabiliriz. işlemler sekmesi bu bölümün ve bellek başlığına tıklayın.

Burada tam olarak bellek miktarını görebiliriz Veri deposu hangi programı bu şekilde tüketiyor. Ayrıca daha fazla ayrıntı için, tüm ayrıntıları görebilmemiz için bu Edge girişini her zaman genişletme olanağımız var. İş Parçacığı çalışırken ve her birinin bellek tüketimini görün.

Windows görev yöneticisi

Tarayıcı Görev Yöneticisini Kontrol Edin

Ancak, bu yüksek kaynak tüketiminin nedenini programın kendisinden öğrenmek istediğimiz de olabilir. Bunu size söylüyoruz çünkü Edge’in kendi Görev Yöneticisi Bu durumlarda çok yardımcı olacaktır. Hakkında yorum yaptığımız bu bölüme erişmek için bunu birkaç şekilde yapabiliriz. Örneğin öncelikle programın ana menüsüne gidebiliriz.

Bu, ana arayüzün sağ üst köşesinde bulunur ve üç yatay çizgi ile temsil edilir. Ardından, tarayıcının Diğer araçlar / Görev Yöneticisi seçeneğine gidiyoruz. Ancak bu erişimin daha da hızlı olması için kendimizi bir program penceresi ve Shift + Esc tuş kombinasyonunu kullanın.

Tarayıcı Görev Yöneticisi

O anda, Edge’de çalışan tüm işlemleri ilk elden görebileceğimiz ekranda yeni bir pencere açılacaktır. Bu sayede o anda en çok kaynak tüketen unsurların hangileri olduğunu kontrol edebiliriz. Bunları bahsi geçen pencerede detaylı olarak göreceğiz, ayrıca RAM belleği, CPU’lar ve her birinin tükettiği ağ. Bu süreçler bir süreç numarası ile tanımlanır ve istediğimizi kapatabiliriz.

Bunu yapmak için, en çok kaynağı tüketen öğeye tıklayın ve ardından İşlemi sonlandır adlı düğmeye tıklayın.

Edge ve maksimum RAM tüketiminin parçası olan işlemler

Bununla birlikte, şunu bilmek de önemlidir: Microsoft Kenarı bu konuda kendi önerileri var. Bununla, program geliştiricilerinin, bu işlemlerin her birinin tarayıcıda tüketmesi gereken bellek miktarı hakkındaki önerilerine atıfta bulunuyoruz. Bir yandan, yaklaşık 400 megabayt RAM olması gereken tarayıcı sürecini bu şekilde buluyoruz. Elbette daha fazla sekme açtıkça bu miktar azar azar artacaktır.

Öte yandan, yaklaşık 500 megabayt tüketen işleme sürecini buluyoruz. Bu, video oynatmaktan, multimedya içeriğini işlemekten vb. sorumlu olandır. 75 megabayt RAM’i geçmemesi gereken çerçeve işlemini de bulabiliriz. Bunun, örneğin ziyaret edilen web sitesinde karmaşık reklamlar varsa tetiklenebilecek bir değer olduğunu söylemek. video oynatıyorlar. Bu anlamda bulabileceğimiz en yüksek değerlerden biri, GPU işlemi, bu da yaklaşık 1,75 gigabayt RAM olacaktır. Ve bitirmek için, her biri yaklaşık 15 megabayt olan uzantıların süreçleri var.

Buna karşılık, Windows 10, ihtiyacınız olduğunda faydalı olacak bir miktar bellek ayırır. Böylece Edge çalıştığında bilgisayardan bellek alanı ister ve Windows bunu ona sunar. Tüm bunların dinamik olduğunu ve gerçek zamanlı olarak güncellendiğini söylemek.

Edge’in RAM tüketimi nasıl azaltılır

Bu RAM bellek tüketimini azaltmak için çeşitli görevleri yerine getirebiliriz. Herhangi bir açık sekme veya uzantının diğerlerine kıyasla çok fazla RAM tükettiğini görürsek, onu kapatmamız en iyisidir. Aynı zamanda kaldırabiliriz eklenti söz konusu. Bunu yaptığımızda, kaynak tüketimi muhtemelen önemli ölçüde azalacaktır.

Programa uzantıları yüklediğimizde veya sekmeleri açtığımızda, RAM tüketimi giderek artar. Ayrıca, bir sorunumuz olması durumunda bu sorunlu hale gelebilir. eski bilgisayar veya özellikler açısından biraz sınırlı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…

Tabla de contenidos