Genişletilmiş Gerçeklik hakkında bilmeniz gereken her şey: Temel...

Genişletilmiş Gerçeklik hakkında bilmeniz gereken her şey: Temel…

Her şey, kavramın Genişletilmiş Gerçeklik yakın gelecekte tüm dijital platformların bir parçası olacak. Bu terim, Facebook’un ortaya çıkardığı ünlü Metaverse sayesinde her zamankinden daha fazla güç kazandı. Ve çoğu, bunun ima ettiği her şeyin pek farkında olmasa da, bu konuya olan ilgi giderek daha belirgin hale geliyor.

İçindekiler dizini

Gerçek şu ki, Genişletilmiş Gerçeklik hayal edebileceğinizden çok daha fazlasını kapsar ve öyle görünmese de anlamak düşündüğünüzden daha kolaydır. Yani tüm bu terminolojiyi anlamadan geride kalmak istemiyorsanız, bu dünyaya girmek için en iyi şansınız. Sonra, ortaya çıkarıyoruz Genişletilmiş Gerçeklik hakkında bilmeniz gereken her şey.

Genişletilmiş Gerçeklik nedir?

Sıklıkla XR olarak kısaltılan Genişletilmiş Gerçeklik, bunlara verilen addır. bilgisayar kullanarak bir ortamı ve nesneleri yeniden yaratan dijital teknolojiler. Gerçekliğin bu uzantısı, her türlü görsel ve işitsel etkileşimi deneyimlememizi sağlar.

Şu anda, bu teknoloji ağırlıklı olarak video oyunlarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte, çok yakın bir gelecekte diğer daha günlük alanlarda da kullanılabileceği beklenmektedir.

Genişletilmiş Gerçeklik nasıl çalışır?

Bugün Genişletilmiş Gerçeklik olarak bildiğimiz şeyin işleyişini belirleyen çeşitli parametreler var.

Esas olarak işleyişi, donanım ve yazılım düzeyinde çeşitli kaynakların kullanımına dayanmaktadır. kullanıcının algıladığı gerçekliğin değiştirilmesi.

Genişletilmiş Gerçeklikte üç boyutlu nesneler, sesler, hologramlar ve çok daha fazlası yeniden oluşturulabilir. Bunun için aşağıdaki gibi belirli teknolojileri kullanmak gerekir. yapay görme, eş zamanlı lokalizasyon, haritalama ve derinlik takibi. Bu şekilde, duruma göre kullanıcının bulunduğu ortamı ayırt etmek ve tanımlamak mümkündür.

Genişletilmiş Gerçekliğin kullanım alanları nelerdir?

Kullanımı genellikle video oyunları alanında uygulanmaktadır. Ancak aşağıdaki alanlarda da kullanılabilir:

  • Eğitim.
  • Gezi.
  • Eğlence.
  • İş mantığı.
  • Tasarım.
  • İlaç.

Unutulmamalıdır ki, şu anda kullanımı kısmen sınırlıdırtam potansiyelinden yararlanmamıza izin veren teknolojik gelişmelerin eksikliği nedeniyle. Her durumda, gelecekte Metaverse sayesinde bu teknolojinin çok daha derine inilerek hızla yayılması bekleniyor.

Genişletilmiş Gerçeklik, Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik ve Karma Gerçeklik arasındaki fark nedir?

Günümüzde Genişletilmiş Gerçeklik, Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik ve Karma Gerçeklik kavramlarıyla ilgili pek çok tartışma ve şüphe bulunmaktadır. Gerçek şu ki, Genişletilmiş Gerçeklik geri kalan her şeyi kapsayan bir makro kavramdır. bahsi geçen terminolojidir.

Dolayısıyla Sanal Gerçeklik hakkında konuştuğumuzda, bir bilgisayar programı sayesinde yeniden yaratılan sürükleyici bir deneyimden bahsediyoruz. Öte yandan, Artırılmış Gerçeklik hakkında konuştuğumuzda, yazılımın algıladığımız görüntüleri değiştirmekten sorumlu olduğu bir kamera kullanarak gerçek bir ortamın yakalanmasına atıfta bulunuyoruz. Ve Karma Gerçeklik hakkında konuştuğumuzda, Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik arasında biraz keşfedilmiş bir karışımı kastediyoruz.

Genişletilmiş Gerçeklik kulağa çok fütüristik gelse de, şimdiden aramızda ve bir hedef doğrultusunda dev adımlar atıyor. gerçekten umut verici teknoloji. Şu anda, kullanımları zaten oldukça karlı. Bu yüzden sabırlı olmaktan ve Metaverse tam bir gerçeklik haline geldiğinde bu teknolojinin bize sunacağı her şeyi beklemekten başka seçeneğimiz yok.

Leave a Reply