Genel bulutta 2 TB’a sahip olmanın maliyeti nedir? Ve özel bulutta?

bulutta 1 TB var

Yıllar içinde çalışma biçimleri değişiyor. Bu anlamda yeni teknolojileri kullanabilmemiz için yazılımlarla birlikte sürekli değişmektedir. Şu anda dijital dünyaya geçiş dönemindeyiz. Burada önemli bir kısım, şirketlerin ister genel bulutta ister özel bulutta bulutta yaptıkları işlerdir. Bu nedenle, kuruluşlar bu tür hizmetleri giderek daha fazla talep ediyor ve fiyatları genellikle kiraladığımız depolama alanına bağlı olarak değişiyor. Bu eğitimde, genel bulutta ve ayrıca özel bulutta 1 TB’a sahip olmanın maliyetini ve işimize ne gibi katkılar sağlayabileceğini açıklayacağız.

Bulutta çalışmaya yönelik evrim

Şüphesiz, bulut depolama giderek daha fazla talep görüyor. Çalışma şeklimiz son yıllarda çok değişti. Kısa bir süre öncesine kadar insanlar USB bellek ile dosya paylaşarak çalışıyordu. Küçük yerel ağlara sahip bazı ofislerde, bunun yerine, bir bilgisayardaki bir klasördeki dosyalar paylaşılarak iş yapıldı. Öte yandan, daha büyük şirketlerin bu amaçlar için bir dosya sunucusu vardı.

Şu anda, yukarıda tartışılan seçenekler zaman zaman kullanılmaktadır. Ancak, çalışma şeklimizi buluta doğru geçiriyoruz. Bu anlamda şu anda üç tür bulut seçilmektedir:

  • bu genel bulut içinde, genel bulutta belirli bir alana sahip bir sunucuya erişmemizi sağlayan bir sağlayıcımız olacak.
  • A özel bulut Yalnızca bir şirket tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış bir NAS sunucusu, özel bir buluttur.
  • bu hibrit bulut her iki bulutun da birlikte çalışmak için mükemmel bir şekilde senkronize edildiği, genel ve özel bulutun bir birleşimidir.

Bulutta çalışmanın bu yolu, bize birkaç kişi arasında dosya paylaşmak veya dosyalarımızın yedek kopyalarını pratik olarak otomatik olarak oluşturmak için en basit alternatiflerden birini sunuyor. Kullanıcıların ihtiyaçları artıyor, dolayısıyla genel buluttaki ana depolama hizmetlerinde 2 TB’a sahip olmanın bize ne kadara mal olacağını ve aynı zamanda özel bulutta bize ne kadara mal olacağını göreceğiz.

Bulutta çalışmanın güçlü ve zayıf yönleri

Orta veya uzun vadede mevcut eğilim, bulutu kullanarak daha fazla çalışmamız yönünde. Ayrıca pandemi ve uzaktan çalışma eğilimi de önemli değişikliklere katkıda bulundu. Ne olursa olsun, bulutta çalışmanın bize fayda sağladığına şüphe yok. Bulut depolamanın avantajlarından biri, bu dosyalara her yerden sahip olun, bu durumda evde, yolda, ofiste ve farklı bir bilgisayar kullanıyor olsak bile bulutta barındırılan içeriğe erişimimiz olacağından artık fark etmez. Bir diğer olumlu yönü ise, çoklu platform, böylece herhangi bir cihazla kullanabiliriz. Bu anlamda internet bağlantısı olan herhangi bir akıllı telefon, tablet veya bilgisayardan bu dosyalara erişim sağlar. Daha önce de belirttiğimiz gibi, izin verir dosya ve klasörleri diğer kullanıcılarla paylaşınve ayrıca verilerin depolandığı fiziksel cihazın zarar görmesi konusunda endişelenmemize gerek yok.

Ancak, dosyalarınızı bulutta bulundurmanın da kendine has özellikleri vardır. negatif şeylerana olanlardan biri alan sınırı. Bu anlamda, yerimizin bitmesini istemiyorsak ne yüklediğimizi iyi hesaplamamız gerekecek. Bir diğer önemli konu da bununla ilgili Emniyet, dosyalarımızı iyi koruyan ve şifreleyen platformlar olduğu doğru olsa da, dosyalarımızı bulutta barındırarak güvenlik açısından kontrolü kaybedebiliriz. Diğer taraftan, bir internet bağlantısına ihtiyacımız olacak dosyalara erişmek için ve mobil cihazlarla çalışıyorsak, yine de oranımızdan veri harcamamız gerekiyor. Son olarak, sunucu arızaları sorunu var, bu çok sık olan bir şey değil. ama bu süre zarfında çalışamadık.

Artık ana avantajları ve dezavantajları bildiğimize göre, hem genel bulutta hem de özel bulutta yıllık 2 TB’ye sahip olmanın bize ne kadara mal olabileceğini görelim.

Genel bulut depolamanın yıllık fiyatı

Ücretli bulut depolama alanı sunan şirketler açılan kutu, ana platformlarla entegre olmasının yanı sıra bilgisayarlar ve cep telefonları için güçlü uygulamalara sahip olmasının yanı sıra yüklenen dosyalara her yerden erişmemizi sağlar. Bilgisayarımızda 1 TB sabit sürücüye ve daha fazlasına sahip olmak zaten normaldir, ancak Dropbox istediğimiz dosya ve klasörleri senkronize etmemize izin verecektir. Şu anda, kişisel veya profesyonel bir lisansla uğraşıyorsak Dropbox’ın farklı fiyatları vardır, elimizdeki durumda, 6 kullanıcıya kadar paylaşmak için bulutta 2 TB depolama içeren Dropbox Kişisel Aile sürümünü seçtik, bunun fiyatını yıllık ödemeli hizmet ayda 16,99 €’dur, bu nedenle tüm yıl için fiyat 203,88€.

Yaygın olarak kullanılan bir diğer hizmet ise Microsoft 365 Ailesi, bu hizmet Office paketine (Word, Excel ve PowerPoint) erişimi ve maksimum 6 kişiye kadar kişi başına 1 TB depolamayı içerir, bu nedenle, birden fazla kullanıcımız varsa bulutta daha fazla depolama alanına sahip olabiliriz. 6 TB depolama alanı. Bu hizmetin fiyatı yılda 99 euroaboneliği yalnızca bir kullanıcı için satın almak istemenize rağmen, fiyat yalnızca 69 euro (1 TB depolama alanı başına).

hızlı bulut geçişi

Google durumunda Google sürücü2 TB bulut kapasitesi için abonelik fiyatı yılda 100 euroayrıca Dropbox’ın yarısı değerinde olduğu için çok rekabetçi bir fiyat.

Biz de unutmamalıyız amazon sürücüsübu durumda fiyat yıllık 200€, ne de çok rekabetçi fiyatlara sahip popüler MEGA depolama hizmeti için, 2 TB kapasiteli versiyon söz konusu olduğunda yıllık fiyat 120 Euro’dur. Son olarak unutmamalıyız pCloudbize izin veren bir hizmet sadece bir kez 350€ ödeyin ve ömür boyu bulutunuza erişimimiz olacak.

Aşağıda, bu genel bulut depolama hizmetlerinin tüm fiyatlarının bir özet tablosuna sahipsiniz.

Sağlayıcı Bulut kapasitesi Yıllık fiyat Diğer özellikler

açılan kutu 2TB €203.88
Microsoft 365 Ailesi 1 TB 69 € 6 kullanıcıya ve 6 TB kapasiteye kadar aile versiyonuna sahiptir.
Google sürücü 2TB 100 €
amazon sürücüsü 2TB 200 €
MEGA 2TB 120 €
pCloud 2TB 350 € 350 € tek ödeme ve ömür boyu kullanım

Özel bulut depolamanın yıllık fiyatı

Özel bulut hakkında konuştuğumuzda, dosya ve klasörlerimize her yerden erişmek için evimizde bir NAS sunucusuna sahip olmaktan bahsediyoruz. Tabii ki, daha önce gördüğümüz tüm diğer genel bulutlarda olduğu gibi, dosya ve klasörlerin senkronizasyonunu yapılandırma olanağımız var. Özel bir bulut kurmak için sadece iki şeye ihtiyacımız olacak: bir NAS sunucusu ve tüm bilgileri depolayacağımız gerekli sabit diskler.

Her şey genel bulutta çoğaltıldığından, veri kaybını önlemek için sabit diskleri barındırmak için en az 2 bölmeli bir NAS sunucusu satın almak çok önemlidir. 2 bölmenin dahil edilmesi sayesinde, iki sabit sürücüdeki tüm bilgileri çoğaltmak için bir RAID 1 (ayna) yapılandırabileceğiz. Bir diskin kırılması durumunda, tüm bilgilere erişilebilir olmaya devam edecek ve bozuk sabit diski, tüm bilgileri çoğaltmak için aynı veya daha büyük kapasiteye sahip yenisiyle bile değiştirebiliriz.

NAS sunucuları

NAS sunucularının onlarca modeli olmasına rağmen, sadece yerel olarak (aynı ev ağı üzerinde) ve ayrıca uzaktan (İnternet üzerinden) bilgi depolamak ve erişmek istediğimiz ev ortamına yönelik NAS sunucularını önereceğiz. . Bir DLNA medya sunucusu olarak kullanmak istiyorsak veya bir Plex Media Server kullanmak istiyorsak, burada belirteceğimizlerden daha güçlü NAS sunucuları satın almanız gerekecektir.

RedesZone’da toplam üç NAS sunucusu seçtik ve bu sunucular, dosyaları kaydederken operasyonlarının optimal olması için gereken minimum sunucuyu içeriyor. Hepsi 200 avronun altında ve içinde sabit diskleri barındıracak ve bir RAID 1 yapılandırabilecek 2 yuvaya sahip.

QNAP TS-230 modeli, donanım şifrelemesi ve kod dönüştürme hızlandırması ile 1.4 GHz Dört Çekirdekli işlemciye, 2 GB DDR4 RAM’e ve onu yerel ağa bağlamak için bir Gigabit Ethernet bağlantı noktasına sahiptir. Ayrıca 2 adet USB 3.0 bağlantı noktasına sahiptir. QTS işletim sisteminiz, Samba, FTP, WebDAV ve diğer birçok protokol aracılığıyla dosya paylaşımı için yüzlerce yapılandırma seçeneğine sahiptir.

Synology DS220J modeli, donanım şifrelemesi ve kod dönüştürme hızlandırması ile 1.4 GHz Dört Çekirdekli işlemci içerir, 512 MB DDR4 RAM’e ve onu yerel ağa bağlamak için bir Gigabit Ethernet bağlantı noktasına sahiptir. Ayrıca 2 adet USB 3.0 bağlantı noktasına sahiptir. DSM işletim sisteminiz, Samba, FTP, WebDAV ve diğer protokoller aracılığıyla dosya paylaşımı için yüzlerce yapılandırma seçeneğine sahiptir.

Son olarak, ASUSTOR AS1002T modeli, donanım şifreleme motoru, 512MB DDR4 RAM ve yerel ağa bağlamak için bir Gigabit Ethernet portu ile 1.6GHz Çift Çekirdekli işlemci içerir. Ayrıca 2 adet USB 3.0 bağlantı noktasına sahiptir. ADM işletim sistemi sayesinde bünyesinde barındırdığı onlarca network servisi sayesinde donanımından en iyi şekilde faydalanabileceğiz.

Sabit sürücüler

Sabit sürücüleri RAID 1 olarak yapılandırarak, iki adet 2TB kapasiteli sabit disk alırsak, tüm veriler her iki sabit diskte de kopyalandığından, NAS’ımızda 2TB gerçek kapasiteye sahip olacağız. NAS’ın her zaman açık olması gerektiğinden, NAS sunucuları için özel olarak tasarlanmış sabit diskler satın almanız önerilir. Aynı dahili teknolojiyi kullanan iki disk ve mümkünse aynı marka ve modelden iki özdeş birim satın almanız önerilir. Örneğin, aşağıdakilerden iki birim satın alabiliriz:

Toplam özel bulut fiyatı

Gördüğünüz gibi ev ortamı için önerilen NAS sunucuları en fazla 200 euro civarında ve iki diskin her biri yaklaşık 80 euro değerinde. Toplam maliyet burada bitmiyor, onu da beslememiz gerekiyor, bu NAS’lar düşük tüketimli olmasına ve en fazla 15W civarında bir tüketimimiz olmasına rağmen, bu nedenle 15W x 24h x 365 gün, 131.400W yani 131KW olur, ya da aynısı, yaklaşık 10 euro elektrik maliyeti. Bu nedenle, sahip olacağımız tek ödeme ile yaklaşık 370 € maliyetyani orta ve uzun vadede çok daha ucuz olacak, çünkü elektrik maliyeti yılda sadece 10 € olacak, ayrıca tüm dosyalar kontrolümüz altında.

Özel bulut Maliyetinde Sağlayıcı Kapasitesi

NAS sunucusu 200 €
Sabit sürücüler 2 x 2 TB (RAID 1) 160 €
Elektrik (yıllık maliyet) yılda 10 €

Genel buluttaki hangi hizmetle karşılaştırdığımıza bağlı olarak, özel bulut 2 yıldan (Dropbox veya Amazon Drive) 4 yıla (Google Drive) kadar amorti edilecektir. Genel ve özel bulutla ilgili bu kılavuzun hangisini seçeceğinize karar vermenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Makale Genel bulutta 2 TB’a sahip olmanın maliyeti nedir? Ve özel bulutta? RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…