Gençler için B1 ehliyeti: Bu, DGT'nin 16 yaşından itibaren yeni bir kategori oluşturma planıdır.

Gençler için B1 ehliyeti: Bu, DGT’nin 16 yaşından itibaren yeni bir kategori oluşturma planıdır.

İspanya’da ehliyet almak için en yaygın yaş 18’dir. Bu yaştan itibaren 3.500 kg’a kadar olan otomobiller, güç sınırı olmaksızın ve 120 km/s hıza kadar sürülebilir. Bununla birlikte, genç insanlar için başka kategoriler de mevcuttur. Bu, 45 km / s’ye kadar dörtlü sürmenize izin veren ve 15 yaşından itibaren alınabilen AM kartının durumudur.

Şimdi, DGT bir 16 yaşından büyük gençlere odaklanan ve 90 km/s hıza kadar araç sürmeye izin verecek B1 ehliyetielektrikli mobilitenin bir sonucu olarak bu yıllarda ortaya çıkan bazıları gibi.

25 km/s'nin üzerindeki elektrikli scooterlar: Markalar, düzenlemelere uyum sağlamak için en güçlü modellerini bu şekilde sınırlandırıyor

B1 ehliyeti hangi araçların kullanılmasına izin verecek?

dört tekerlekli bisiklet

B1 lisansı Avrupa Birliği ülkelerinde zaten var Portekiz, Fransa veya İtalya gibi. Bu kategori aslında 2006/126/EC Direktifinde tanıtılmıştı, ancak buna uyan araçların az sayıda olması, İspanya’da uygulanmadığı anlamına geliyordu. Bu, AM ehliyetinde 45 km/s’yi aşan, ancak yine de binek otomobillerden ve ağır motosikletlerden uzak olan yeni elektrikli araç stillerinin gelmesiyle değişti.

B1 ehliyetinin sürmesine izin vereceği araçlar, Kütlesi 400 kiloya eşit veya daha az olan (aküler hariç) ve motoru maksimum 15 kW (20,4 hp) olan L7 dört tekerlekli bisikletler. Malların taşınması için B1 izni, 550 kg’a kadar olan araçların sürülmesine izin verecek.

Bu B1 kartında asgari yaş şu şekilde belirlenir: 16 yılAM kartının 15 yılı ve B kartının 18 yılı için.

Bu yeni kategoriyi uygulama kararı, güvenli hareketlilik için bir strateji danışmanı olan Pons Seguridad Vial ve Elektrikli Hareketliliğin Geliştirilmesi ve Geliştirilmesi İş Birliği Aedive’in önerisinin bir sonucu olarak geldi.

INE’den alınan verilere dayanan bu iki kuruluş tarafından yapılan tahminlere göre, bu yeni izin, elektrikli mobiliteye ilk erişim olanağını yaklaşık her yıl bir milyon insan.

Bana göre

L7 dört tekerlekli bisikletler, güvenlik unsurlarını M kategorisi araçlarla paylaşır ve L6 kategorisi dört tekerlekli bisikletler karşılığında, aşağıdaki gibi bir güvenlik unsuruna sahiptirler. devrilme durumunda koruyucu yapıların düzenlenmesi (ROPS). Öte yandan kuruluşlar, ağır dört tekerlekli bisikletlerin çoğunun elektrikli olduğuna ve bu da kurumların teşvik etmeye çalıştığı hareketlilik türüne uygun olduğuna dikkat çekiyor.

Ehliyetsiz arabalar, çünkü size daha önce hiç anlatılmamışlar

Bu B1 ehliyetine erişim, motosikletler için A1 ve A2 sistemlerine benzer olacaktır. bir sahip olurdu B kartınınkine eşdeğer teorik sınav ancak pratik olanı değiştirecek.

Aedive direktörü Arturo Pérez de Lucia, “B1 lisansı, şu anda yalnızca A1 motosiklet lisansına erişebilen genç bir halka daha güvenli ve daha konforlu araçlar sunan, paylaşımlı elektrikli mobiliteye dayalı iş modellerinin geliştirilmesine olanak sağlayacak” diye açıklıyor.

El País’e yanıt olarak, Trafik Genel Müdürlüğü, DGT’nin direktörü Pere Navarro’nun İspanya’da B1 iznini uygulamak için sektördeki acentelerle görüştüğünü doğruladı. çalışmanın ilk aşamasında.

{«videoId»:»x83tze0″,»autoplay»:false,»title»:»Elektrikli arabalarla dolu bir şehir, sessiz bir şehir mi»}

Xataka’da | Ulusal bir yolda 80 km/s’den fazla bir hızda elektrikli bir scooter ile yakalandı: İşte karşılaşacağınız para cezaları

– Haberler Gençler için B1 ehliyeti: Bu, DGT’nin 16 yaşından itibaren yeni bir kategori oluşturma planıdır. aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…