Gelecek yıl 3G ağlarını kapatmak için daha fazla ülke kaydoluyor

3G mobil ağı, 4G’nin bize bağlı hizmetlerin çoğu için kabul edilebilir hızlar sunduğu ve 5G’nin daha fazla hız, daha az gecikme ve daha fazla kapasite sunmaya başladığı şu ana ulaşmanın anahtarı olmuştur. Sorun, frekans spektrumunun sınırlı olması ve sahip olduğumuz alana sahip olmamız, ne eksik ne fazla. Bu nedenle, yenileri benzer veya daha yüksek bir kapsama düzeyine ulaştığında eski teknolojileri kapatmak önemlidir. Bu, 3G ile er ya da geç gerçekleşecek ve giderek daha fazla ülke veya operatör var. bu konudaki planlarını onaylamak.

3G, bir sonraki büyük teknoloji olacak. Çoğu kişi, daha eski olduğu için 2G’ye kadar çıkacağına inanıyor, ancak gerçek şu ki, bu teknolojiye bağlı olan daha fazla cihaz, özellikle de nesnelerin interneti var. 3G’nin doğal ikamesi 4G veya 5G’dir, ama 2G sadece 5G olacak. Bu nedenle frekanslarını serbest bırakmak için önce 3G, daha sonra 2G kapatılacaktır.

Planlar yıllar içinde biraz değişti. 2016 yılında İspanya’nın 2025’te 3G’yi ve 2030’da 2G’yi kapatın. Daha sonra, üçüncü nesil cep telefonunun 2020’de kapatılacağı bile söylendi, ancak bu gerçekleşmedi. Şey, aslında olmaya başladı, ama çok şiddetli değil. Aslında, 2019’da Vodafone’un, 4G ağlarına daha fazla kapsama alanı ve kapasite sağlamak için artık neredeyse 3G trafiğinin olmadığı ortamlarda 3G’den 4G’ye frekansların yeniden düzenlenmesi üzerinde çalıştığını tespit ettik. Temel olarak, bu frekanslarda 4G sunmak için 900 MHz’de 3G’yi kapatıyor.

Almanya bu yıl ve ABD 2022’de ve İspanya’yı kapatacak mı?

Birkaç Alman operatör, 3G ağlarını kapatma planlarını açıkladı. ilk olacak Alman Telekom 31 Haziran 2021’de, Telefónica Deutschland (O2) ve Vodafone Almanya 2022 yılı için aynısını yapacak. Bugün, 2022 yılının sonunda da 3G’yi kapatma niyetini doğrulayan başka bir büyük operatör biliyoruz.

bir duvarda verizon logosu

Bu durumda olacak verizon31 Aralık 2022’de 3G’yi kapatacak olan Amerika Birleşik Devletleri operatörü. Şu anda bu teknoloji ile hizmet vermek için 850 ve 1900 MHz frekanslarını kullanıyor. Operatör, 4G için 700 MHz meşgul olduğundan, 5G dağıtımını hızlandırmak için çok daha yararlı olabileceğini düşünüyor. Bu tarih birkaç kez ertelendiği için kesindir.

Ve İspanya’da? Movistar, birkaç kez, “2025’ten önce bakır şebekenin %100’ünün fiberle değiştirileceğini, 3G ağ kapatma işlemi tamamlanacak”. Orange örneğinde, Stéphane Richard “2025 yılına kadar 2G bağlantılarının kapanmasını bekleyebiliriz” dedi. Vodafone, 2022 ile 2024 arasına yerleştirdi.

Daha fazla ülke gelecek yıl 3G ağlarını kapatmayı hedefliyor yazısı ilk olarak ADSLZone’da çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…