GamerOS Linux ile en iyi oyun deneyimini yaşayın

Oyun denilince akla ilk gelen işletim sistemi Windows oluyor. En çok ünvanı bulacağız ve teoride en iyi performansı veren onun için. Oyun söz konusu olduğunda macOS her zaman arka planda olmuştur ve hem kullanıcılar hem de geliştiriciler Linux’a çok fazla sırt çevirmiştir. Bununla birlikte, ikincisi hem performans hem de olasılıklar açısından kullanıcıların düşündüğünden çok daha fazlasını verme yeteneğine sahiptir. Ve eğer oyun konusunda uzmanlaşmış bir dağıtım seçersek, olduğu gibi Oyun İşletim Sistemiilk elden deneyimleyebileceğiz

GamerOS nedir?

GamerOS tabanlı bir işletim sistemidir. Linux (başka bir deyişle bir dağıtım) konu oyun olduğunda kullanıcılara tamamen devrim niteliğinde bir deneyim sunmak için tasarlanmıştır. Her şeyde (iş, multimedya, programlama ve oyunlar) uzmanlaşmaya çalışan diğer dağıtımların aksine, bu dağıtımın çok net bir amacı var. Ve bunun sayesinde, en iyisidir.

Bu dağıtım, genel olarak, Steam OS’nin gelişmiş bir sürümüdür. Valve ile hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, bu dağıtımın yaptığı şey, bilgisayarımızı, başlar başlamaz açılacak şekilde yapılandırmaya özen göstermektir. steam büyük resim modu. Ve oradan istediğimiz oyunları başlatabiliriz.

GamerOS dayanmaktadır Kemer Linux. Bu, temel sistem yalnızca çalışması ve işlevini yerine getirmesi için kesinlikle gerekli olan paketler kullanılarak oluşturulduğundan, diğer tüm dağıtımlardan sonsuz derecede daha iyi bir deneyimin keyfini çıkarmamızı sağlar. Elbette GamerOS ile başka bir şey yapamayacağımızı da unutmamalıyız. Masaüstüne bile erişimimiz olmayacak. Ancak, bir kez daha, yalnızca oyun için bir dağıtımdır. Başka bir şey için.

Steam Büyük Resim GamerOS

Ana Özellikler

Arch Linux’un, oldukça kapsamlı Linux bilgisine sahip ileri düzey kullanıcılar için tasarlanmış bir dağıtım olduğu her zaman söylenmiştir. Ancak GamerOS ile işler farklıdır. Arch’a dayalı olmasına rağmen, bu dağıtım şu şekilde tasarlanmıştır: kullanımı çok kolay. Sistemin birkaç dakika içinde çalışmasını sağlayan kurulumdan, onunla çalışma şekline kadar. Daha ne, kurulum minimum, sadece oyun oynayabilmek için gerekli olanı kopyalamak, başka bir şey değil. Bu, ilk andan itibaren mümkün olan en iyi performansı elde etmemize yardımcı olur.

GamerOS her şeyi halleder. Varsayılan olarak gelir Buhar Tweaks, başka bir şey yapılandırmak zorunda kalmadan oyunlardan tam olarak yararlanabilmek için bir dizi yapılandırma. Ayrıca otomatik olarak işler tüm paketleri ve yeni sürücüleri indirin yürüttüğümüz andan itibaren dağıtımın doğru çalışmasını garanti etmek. Güncellemeler her zaman arka planda gerçekleştirilir ve yeniden başlattığınızda yüklenir, böylece oyun oynarken sizi rahatsız etmez. Ayrıca Arch bir Rolling Release sistemidir, bu nedenle her zaman güncel olacak ve sürümü değiştirmek zorunda kalmayacağız.

GamerOS - Oyun Oyna

Bu dağıtım ayrıca bir uzaktan kumanda kullanılarak tamamen kontrol edilebilir, ancak klavye ve fare ile hareket etmeyi tercih edersek bunu da yapabiliriz. Uyumlu denetleyicilere gelince, Xbox denetleyicilerinden PlayStation denetleyicilerine, Switch denetleyicilerine ve hatta genel denetleyicilere kadar hemen hemen her şey çalışır.

Peki ya Steam dışı oyunlar? GamerOS bize «Steam Buddy» adlı bir araç getiriyor. steam olmayan oyunlar ekle onları oynamak için. Ayrıca, bu araç aynı zamanda çalıştırmak için tasarlanmıştır. eski oyunlar emülatörler aracılığıyla, bu Linux dağıtımı sayesinde mükemmel bir oyun merkezine sahip olabiliriz.

Son olarak, bu sistemin de olduğunu belirtin sanal gerçeklikle uyumlu, sanal gerçeklik Her ne kadar başlamak bir macera olabilir.

SteamOS ile Farklar

Genel olarak konuşursak, her iki işletim sistemi de aynıdır ve çok benzer amaçları vardır. Bununla birlikte, pratikte, hepsi GamerOS lehine birçok farklılık bulabiliriz:

 • GamerOS çok daha basittir, bu da daha iyi performans ve daha hızlı önyükleme süreleri sağlar.
 • SteamOS kullanımdan kaldırılmıştır, bu nedenle desteklenmemektedir. Bu diğer sistem sık sık (ayda bir) güncellenir ve bakımı çok daha kolaydır. Güncellemeler her zaman arka planda ve frzr sayesinde otomatiktir. Ve bizi asla bölemeyecekler.
 • GamerOS, 4K’yı destekler ve oyun uyumluluğunu iyileştirmek için steamos-besteci-artı içerir. Ayrıca, kullanıma hazır daha iyi bir deneyim sunmak için Steam-Tweaks içerir. SteamOS Hayır.
 • SteamOS Steam oyunlarıyla sınırlıdır, GamerOS ise steam-buddy sayesinde emülatörler ve ROM’lar aracılığıyla retro oyunları ve Flathub, Epic Games Store ve GOG gibi diğer platformlardaki oyunları destekler.

Oyun İşletim Sistemini İndirin

Linux’a bir platform olarak oynama şansı vermek istiyorsak, mevcut en son sürümü aşağıdaki bağlantıdan indirebiliriz. Bu sistem, diğer dağıtımlar gibi ISO formatında dağıtılır. Yapmamız gereken söz konusu görüntüyü indirmek, Etcher gibi bir araç kullanarak bir USB’ye kaydetmek ve onunla PC’yi başlatmak.

Çok basit olan kurulum sihirbazını takip ettikten sonra sistemi hazır hale getirebiliriz. Şimdi oynamaya başlayabiliriz.

Minimum Gereksinimler

Açıkçası, bu sistemi oyun için kullanacaksak, nispeten güçlü bir donanıma sahip olması gerekiyor. Aksi takdirde, GamerOS’u bilgisayarımıza ne kadar yüklesek de PC’de hiçbir oyun çalıştıramayacağız.

Bu dağıtımı kullanabilmek için karşılamamız gereken gereksinimler şunlardır:

 • Intel Core i3 işlemci veya AMD eşdeğeri. Intel Core i5 veya Ryzen 5 önerilir.
 • 4 GB RAM’e sahip. En az 8 GB veya 16 GB önerilir.
 • Sabit sürücüde 20 GB alan. SSD tavsiye edilir. Çift önyüklemeyi desteklemez.
 • Vulkan uyumlu grafik kartı. Entegre grafikleri desteklemez.
 • 720p çözünürlüğe sahip ekran. Önerilen 1080P veya 4K ekran.
 • İlk kurulum için bağlı klavye ve kablolu İnternet bağlantısı.
 • BIOS’ta Güvenli Önyükleme devre dışı bırakıldı.
 • Sanal makineleri desteklemez.

GamerOS’a alternatifler

Herhangi bir nedenle GamerOS bizi ikna etmezse, oyun için özel olarak tasarlanmış diğer Linux dağıtımlarına da başvurabiliriz.

Steam işletim sistemi

Şüphesiz, en iyi bilinen ve hangi GamerOS sayesinde bir gerçektir. Bu işletim sistemi, Linux’tan oyun oynama desteğini göstermek için Valve tarafından Debian’a dayalı olarak tasarlanmıştır. Ancak günümüzde terk edilmiştir. Valve’in bu sistemin tamamen yeni bir versiyonu üzerinde çalıştığına dair söylentiler var. Ama şimdilik, onu bir kenara bırakmak daha iyi.

Yine de denemek istiyorsak buradan indirebiliriz.

Drauger işletim sistemi

Çok daha eksiksiz bir sistem, evet, %100 oyun odaklı. Diğerlerinin aksine, bu dağıtım, oyun için olmayan önceden yüklenmiş bir şeyle gelmiyor. Bu nedenle, sistemi kurar kurmaz sadece PlayOnLinux, Wine, Lutris, Steam ve DXVK gibi açıkça oyuncu pazarına odaklanan programlar bulacağız.

Drauger OS’yi bu sayfadan indirebiliriz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…