Fuchsia OS, Linux ve Android programları kullanarak Windows’a ayak uyduracak

Apple’ı bir kenara bırakırsak, Microsoft’un Windows sayesinde masaüstü bilgisayarlar üzerinde tam kontrole sahip olması gibi, Google da Android sistemi ile akıllı telefon pazarında yerini almıştır. Ancak görünen o ki, Windows’a karşı durmak çok zor olsa da Google kişisel bilgisayarlarda da sert oynamak istiyor. Şu anda, bu şirketin pazar payı önemsiz olmasına rağmen Chrome OS olarak bilinen bir masaüstü işletim sistemi zaten var. Ancak görünen o ki, Google yeni bir masaüstü işletim sistemi ile çok sert bir şekilde mücadele edecek. Fuşya işletim sistemi.

Fuchsia OS, devin 5 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı, Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Bu sistem, çok kapalı ve özel bir proje olarak ilk adımlarını atmaya başladı, ancak zamanla açıldı, sonunda Google herkesin kodunu indirmesine ve hatta geliştirilmesinde işbirliği yapmasına izin verdi.

Bu işletim sistemi, halihazırda var olan düzinelerce Linux dağıtımı gibi sadece başka bir Linux dağıtımı olmak istemiyor ve bu nedenle Google kendi çekirdeği üzerinde çalışıyor, zirkonya, Linux tabanlı olmayacak bir çekirdek. Ancak, tamamen yeni ve bağımsız bir çekirdek kullanmayı seçerseniz, programlara ne olur? yeni yazılıma ihtiyacımız olacak mı?

Fuchsia OS'yi yakalayın

Fuchsia OS, Android ve Linux uygulamalarını yerel olarak çalıştıracak

Google, geliştiricilerin programlarını bu yeni işletim sistemine taşımasını istiyorsa, bu çok karmaşıktır. Ve yazılım eksikliği, bunun nedenlerinden biridir. Chrome OS hiçbir zaman Chromebook’ların ötesine geçmedi.

Bu nedenle Google, yeni işletim sisteminin yazılımıyla ne yapılacağı sorunuyla karşı karşıyadır. Chrome OS, şu anda Android uygulamalarını yerel olarak çalıştırabilmektedir. arcvm projesi. Google, bu sistemin Android uygulamalarını yerel olarak çalıştırabilmesi için bu projeyi kolayca yeni Fuchsia OS’ye taşıyabilir. Ama o zaman, Android’den nasıl farklı olurdu?

Google, yazılım desteğini daha da ileri götürmek için çeşitli teknolojilerle denemeler yapıyor. İlk başta, Android’in Java makinesiyle yaptığına benzer şekilde gelişmiş sistem sanallaştırması düşünülüyordu, ancak soyutlama katmanını korumak için aynı anda birkaç sanallaştırılmış sistemi sürdürmek karmaşıktır ve çok az performans sunar.

Bir Linux Çekirdeği kullanmak, bu sistemin Linux programlarını kullanmasına izin verir. Ancak Google, çemberlerin arasından atlamak istemiyor. Bu nedenle, az önce önerilen, bir ara sistemin yaratılmasıdır, Starniks, Linux çekirdeği ile Fuchsia’nın Zircon çekirdeği için talimatlar arasında bir yorumlayıcı görevi görecek. Bu şekilde, herhangi bir Linux programı, programın hangi sistemde çalıştığını bilmeden Fuchsia OS üzerinde çalışabilecektir. Dahası, Wine’ı bile çalıştırabiliriz ve Fuşya Windows programlarında çalıştır.

Şimdilik Android uygulamaları Chrome OS ile aynı şekilde çalışacak, ancak Google, Android’in C veya C++ ile yazılmış programları çalıştırmak için kullandığına benzer bir tür NDK almak istiyor. sanal makinelere bağımlı olmayın Java’nınki gibi.

Gerçekleşmesini umduğum bir proje

5 yıllık geliştirme sürecine rağmen şu anda Fuchsia OS gelişimin çok erken bir aşaması. Pek çok işlev ve özellik hala öneriliyor, bazıları nihai projenin bir parçası olacak, diğerleri ise bırakılacak.

Google, bir süredir aşağıdaki gibi diğer benzer kavramları yakından takip ediyor: Linux için Windows Alt Sistemi, ve bu tür kavramları önermek için ondan ilham aldı. Teoride işe yarayabilir gibi görünüyor. Ancak pratikte, Google’ı bu uyumluluk katmanını sunmak için sanal makinelere güvenmeye zorlayacak düzinelerce dezavantaj görünebilir.

Zaman gösterecek, ancak geldiğinde, Fuchsia OS’nin Windows için zorlu bir rakip. Hatta Android’in uzun zamandır beklenen halefi olan kesin işletim sistemi bile olabilir.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…