Formula E Gen3, Porsche gibi üreticileri birbirine bağlamak ve Formula 1’e rakip olmaya çalışmak için elektrik rekabetinin ihtiyaç duyduğu ileri atılımdır.

Formül E elektrik geçişi için mükemmel kanıtlama alanı çoğu motor markasının daldığı yer. Formula 1’in elektrikli alternatifinin başarılı olması için pek çok ilgi var, ancak şu anda izleyici puanları en yüksek otomobil yarışmasının sunduğundan çok uzak.

ABB FIA anı yakalamak istiyor ve Formula E Gen3, bugüne kadarki en büyük düzenleme değişikliği olan 2022/2023 sezonunda gelecek ve Volkswagen grubundan Porsche gibi bir devin yanı sıra DS Automobiles veya Nissan’ın desteğini kazanan beklenen bir sıçrama. Bunlar, 3. Nesil’in getirdiği değişiklikler ve üreticilerin Formula E’nin motor yarışları arasında bir ölçüt olmayı arzulama olasılıkları hakkında düşündükleri.

En hızlı ve en güçlü 17 elektrikli otomobil: 2.000 hp'ye kadar ve 340 km/s'nin üzerinde hızlar

Formula E Gen3’ün getirdiği değişiklikler: ultra hızlı şarj ile daha fazla güç ve pit stop

Porsche Formula E

Formula E “yüksek performanslı araçların gelişimini ilerletmek için en rekabetçi ortamı sunuyor. Porsche Başkan Yardımcısı Fritz Enzinger, bunu sportif ve teknolojik bir bakış açısıyla bir sonraki seviyeye taşıma potansiyelini görüyoruz” diye açıklıyor.

Hazırlanmakta olan değişiklikler arasında, pit stoplardaki zamanların derin bir şekilde yeniden şekillendirilmesi yer alıyor. Gen3 getirecek 600 kW’a kadar hızlı şarj, tam olarak Porsche Taycan gibi bazı otomobillerde gördüğümüz hızlı şarj iyileştirmelerine paralel olarak. Bu kapıyı açar yaklaşık 30 saniyelik yarış ortasında pit stoplarFormula 1’de gördüğümüz fikri takip ederek.

“Bu hızlarda hızlı şarj [600-800 kW] pil tedarikçisi için teknik olarak çok zor ve çok pahalı. Formula E Teknik Direktörü Peter McCool, pek çok yeni altyapıya ihtiyaç duyulacağını açıklıyor.

Gen3 Güç Aktarma Organı

Rejeneratif frenleme seviyesinde, Gen3, kapasitenin mevcut 250 kW’dan 600 kW’a genişletilmesine izin verecek. Güç ile ilgili olarak, sınır, yaklaşık 470 hp’ye eşdeğer 350 kW’a genişletilecek. Hızda bir adım daha ama yine de Formula 1’de ve hatta Formula 2’de elde edilenden çok uzak. 120 kg, yani aynı güçte ulaştığı hız biraz daha yüksek olacaktır.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Yeni Formula E araçlarının şasisi 5.000 ve 1.700 milimetre uzunluğunda ve genişliğinde olacak ve ağırlığı 900 kg’dan 900 kg’a çıkacak. 780 kg sürücü dahil. Bu miktardan piller maksimum 284 kg ağırlığında olmalıdır.

Son olarak, Formula E’yi anlamak için belirleyici bir yön var: aracın fiyatı meselesi. Üreticilerin teknolojilerinin maliyetini optimize etmelerini sağlamak için üçüncü nesil modellerin 340.000 Euro’dan az maliyet. FIA şu an için pilin maliyetini belirtmemiş olsa da gelecekte daha yüksek bir noktaya ulaşmak mümkün olabilir.

Porsche Formula E Tasarımı

Nissan gibi diğer üreticiler de Gen3’e desteklerini açıkladılar ve bu tür yarışlarda daha fazla rekabet yaratmanın “elektrikli otomobillerin potansiyelini keşfetmeye” yardımcı olacağı argümanını bir kez daha vurguladılar.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Bu yeni kurallar, markalar ve müşteriler arasındaki eşitliği korumaya çalışacak. Gen3’ün piyasaya sürülmesiyle birlikte Formula E, üreticilere ve müşteri ekiplerine ihtiyaç duyacak aynı yazılımı donatın ve aynı güncellemelere sahip olun. Bunun nedeni, yazılımın aynı zamanda performansı artırmanın bir yolu olması ve bu uydu bilgisayarların her zaman tüm aracı sıkıştırmak için gerekli tüm güncellemeleri almamasıdır. Bir kez daha daha rekabetçi bir yarış oluşturmaya çalışmak için bir önlem.

Bu Formül E’yi üretmenin maliyeti ana sınırlama olmaya devam edecek.

Şu anda Mercedes gibi üreticiler bu üçüncü nesil için desteklerini doğrulamadı. Audi ve BMW, maliyet nedeniyle Formula E’den ayrılma kararlarını açıkladılar. Hem Mercedes Formula 1 direktörü Toto Wolff hem de McLaren Racing CEO’su Zak Brown, Formula E’nin hızla artan maliyetlerini sınırlamanın önemi.

Kısa Formül E

1980’lerde Porsche, Formula 1’de muhteşem bir performans sergiledi. 2019’da Formula E’ye dönüşü büyük bir haberdi. Şimdi Alman üretici, ekolojik yakıtların kullanılması durumunda Formula 1’e geri dönmeyi reddetmeden elektrik rekabetine verdiği desteği yeniden teyit ediyor. Ferrari gibi diğer klasik markalar da, kendi durumlarında WEC dayanıklılık testi olan elektrikli yarışmalara odaklandılar.

Formula E Gen3 düzenleyici incelemeyi bekliyor ve bazı değişiklikler keşfedilmemiş zemini açacak. Ama gelişi hızlı şarj imkanı ile daha hafif, daha hızlı arabalar teknik duraklar yapmak açık bir ilerleme olacaktır. Bugün hala maksimum referans olan bir Formula 1’e yaklaşmak için bir ivme.

{«videoId»:»x806ghd»,»autoplay»:true,»title»:»TESLA MODEL 3 otopilot, acımasız hızlanma ve %100 ELEKTRİK ile bir gün»}

Xataka’da | Thrust SSC’den Parker sondasının 393.044 km/s hızına kadar: en hızlı insan yapımı araçlar ve hız kayıtları

– Haberler Formula E Gen3, Porsche gibi üreticileri birbirine bağlamak ve Formula 1’e rakip olmaya çalışmak için elektrik rekabetinin ihtiyaç duyduğu ileri atılımdır. aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…