Firmware’in tam olarak ne olduğunu bilmiyor musunuz? sana söyleyeceğiz

bu bellenim Bilgisayar, cep telefonu, televizyon ve hatta çamaşır makinesi gibi herhangi bir teknolojik cihazın çalışmasında temel bir parçadır. Bu yüzden bugün size söyleyeceğiz bilmen gereken her şey Bu yazılım hakkında.

Genellikle oldukça karıştırılan bir şey, bellenim ve sürücülerin aynı olduğunu yorumlamaktır. Hayır, benzerlikleri olan ancak farklı iki yazılımdan bahsediyoruz ve bu bugün ele alacağımız başka bir konu.

bellenim nedir?

bu bellenim yazılımdır bir bileşen için düşük seviyeli kontrol sağlama yeteneğine sahiptir. Bu yazılım sayesinde bir ortam sağlanabilmektedir. çalışmayı başardı veya gibi davran dahili işletim sistemi bu bileşenin. Yani ürün yazılımı, bileşene nasıl çalışması gerektiğini, nasıl davranması gerektiğini ve diğer cihazlarla nasıl etkileşime girdiğini söyler.

Size kesinlikle daha iyi anlayacağınız bir örnek verebiliriz. bu BIOS ekipman gerçekten başlamadan önce sistemimizin birçok seçeneğini yapılandırabileceğimiz anakartın bir bellenimidir.

BIOS

Bu, tüm bellenimin kullanıcı tarafından değiştirilebileceği anlamına gelmez. Çoğu durumda, güncelleme yapacağımız durumlar dışında, onunla etkileşim kurmak mümkün olmayacaktır.

Bellenim genellikle kalıcı belleklerde, yani bir çeşit ROMbu yüzden cihazı kapatsak bile bilgi kaybolmayacak, bu dünyadaki her şeyi anlamlı kılan bir şey.

Firmware’in, her iki dünyanın bir parçası olduğunu düşünebileceğimiz için, yazılım ve donanım arasındaki birlik olduğu söylenebilir. Donanımdır çünkü her zaman elektronik ve yazılımla yakından ilgilidir çünkü açıkçası bir bilgisayar programıdır.

Bellenim ve Sürücü: bunlar farklıdır

Her ne kadar ilk başta aynı şeyden bahsediyoruz gibi görünse de. Her ikisi de bir cihazın belirli bileşenlerini çalıştıran yazılımlar olduğundan, gerçek şu ki Onlar farklı.

İlk fark şu ki, sürücüler sabit sürücüye yüklenir onları yöneten işletim sistemi olsun, bellenim her zaman bir modüldedir farklı hafıza Sürücüler, daha yüksek seviyelerdeki cihazlarla etkileşime girer, ancak bellenim bunu daha düşük bir seviyeden yapar.

İkisi arasındaki en belirgin farklardan bir diğeri de, bilgisayarımızın sabit sürücüsünü biçimlendirirsek (örneğin), bellenim bozulmadan kalırken sahip olduğumuz tüm sürücüleri kaybedeceğiz. Sürücüler bir sabit sürücü olduğunda ve bellenim herhangi bir orta teknolojik cihazda olacak.

plaka

Diğer büyük fark, güncellemeler sorunudur. Sürücüler kolayca güncellenir, basit ve çoğu durumda kullanıcının endişelenmesine gerek kalmadan otomatik olarak. Ancak donanım yazılımı farklıdırgüncellemenin tek yolu manuel olduğundan ve çoğu zaman cihazı kullanan kişi bu güncellemeyi arayan kişi olmalıdır.

Güncellemelerin kendisinde bile, üretici yazılımının üretici tarafından güncellenmesi gerektiğinden ve cihazın çalışması için gerekli olduğundan, söz konusu güncelleme resmi olana kadar başka bir şey aranmamalıdır. Öte yandan, sürücüleri üreten marka güncelleme yapmayı bıraksa bile sürücüler hayatta kalabilirdi, çünkü işletim sistemine entegre edildiklerinden bunlar genellikle sorunsuz çalışmalarını sağlamak için mükemmel bir şekilde kullanılabilecek genel sürücülere sahiptir.

Size söylediğimiz her şey için, neden bellenimin ne olduğunu sürücülerle karıştırmamamız gerektiğidir.

bellenimi güncelle

Tüm üreticilerin mevcut olabilecek hataları gidermek veya bileşenlerine yeni işlevler kazandırmak için çalıştığını zaten biliyorsunuz ve geliştirdikleri yeniliği kullanıcıya sunmanın tek yolu, güncellemelerbunlar bellenim olsa bile.

BIOS ile ilgili yukarıda gördüğümüz örnekle devam edersek, bu bellenimin davranışını iyileştirmek veya bulunan hataları düzeltmek için genellikle güncellemeleri nasıl aldığını görebiliriz. Ancak bununla da kalmaz, bu güncellemeler, daha fazla bileşenle uyumlu olmasına izin veren ve böylece daha uzun yıllar kusursuz çalışmasını sağlayan yeni fakülteler anlamına da gelebilir.

Güncelleme

Bu yüzden çok önemli ürün yazılımımızı güncel tutun elimizden gelen her şey. Hiçbir güncellemenin çıkmadığı birkaç durum olduğunu biliyoruz, ancak üreticilerin ürün yazılımımızın yeni bir sürümünü yayınladığı durumlarda, bu, dayanıklılığın daha fazla veya daha az olduğu anlamına gelebileceğinden, kesinlikle tavsiye edilir.

Size daha önce de söylediğimiz gibi, bazı istisnalar olsa da, çoğu üretici yazılımı güncellemesi manuel olarak yapılmalıdır. gibi programlar var AIDA64 veya HWiNFO donanımımızın güncellenip güncellenmediğini bir bakışta bize bildirmemize yardımcı olabilir. Bu şekilde tam olarak güncellememiz gerektiğini bileceğiz ve eğer arayan biz olursak bu hayatımızı çok daha kolaylaştıracaktır.

AIDA64

Ürün yazılımını güncellemeye gittiğinizde bunu mümkün olan en iyi koşullarda yapmalısın. Yani, herhangi bir fırtına veya yağmur yağdığından emin olmaya çalışmak, güncelleme işleminde elektrik kesilirse, bu işlem son derece hassas olduğu için cihazımızın artık kullanışlı olmadığı anlamına gelebilir. Falcı olmadığımız doğru ama ne kadar az risk alırsak o kadar iyi.

Firmware hakkında size söylediğimiz her şeyle birlikte, bu yazılımın ne anlama geldiğini, önemini, işlevselliğini, sürücülerle ilgili bariz farklılıkları ve bunların nasıl güncellenebileceğini zaten daha net bir şekilde anladığınızı umuyoruz. Onu daha önce tanımıyorsanız, şimdi bu konu hakkında her konuştuklarında kendi bakış açınızı belirtebileceksiniz.

Gönderi Donanım yazılımının tam olarak ne olduğunu bilmiyor musunuz? ADSLZone’da ilk ortaya çıktığınızı söylüyoruz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…