Firefox için bu uzantıyla hareketleri kullanarak İnternet’te gezinin

Bilgisayarımızı kullanırken, farenin kullanımı, hem sistemin hem de herhangi bir programın veya oyunun arayüzünde hızlı hareket etmek için önemli bir unsur haline geldi. Ancak bunun ötesinde, internette gezinirken hareketleri kullanmamıza yardımcı olan özellikler sağlamak için fareden de yararlanabiliriz. Bunun için Firefox için adında bir eklenti kullanabiliriz. easyGestures Nbundan sonra bahsedeceğiz.

easyGestures N, bize sağladığı ücretsiz bir Firefox eklentisidir. sezgisel hareketler ve öğrenmesi kolay internette sörf yapmak son derece özelleştirilebilir dairesel bir menü aracılığıyla. Bu eklenti, Firefox 4’e kadar aktif tutan Ons Besbes tarafından oluşturulan easyGestures uzantısının 4.3.2 sürümünden doğmuştur. Bu yeni sürümde özellikler oldukça farklı olsa da benzer bir arayüze sahiptir.

easyGestures N, hareketleri kullanarak kolayca gezinin

Firefox için bu uzantıyla yapabileceğimiz her şeyi keşfetmeye başlamak için yapmamız gereken ilk şey yükle tarayıcımızda. Bunu yapmak için Mozilla Eklentileri sayfasına erişmek için bu bağlantıya tıklayın ve “Firefox’a Ekle” düğmesine tıklayın. Ardından, bu tamamlayıcıyı eklemek için aşağıdakileri yapmanız gerektiğini bize bildiren bir poster görünecek. izin verelim Tarama sırasında tüm web sitelerinden, tarayıcı sekmelerinden ve tarayıcı etkinliğinden verilerinize erişmek için. “Ekle” düğmesine tıklayın.

Bir kez kurduktan sonra, ile basmalıyız. orta fare düğmesi Dairesel bir menü görünen easyGestures N arayüzünü açmak için. Fare işaretçisini farklı seçeneklerin üzerine getirmeli ve farklı eylemleri gerçekleştirmek için sol tuşla tıklamalıyız. Sağdan başlayarak bulduğumuz ilk seçenek, basıldığında bizi sayfanın en üstüne götüren Yukarıya git. Ardından, sonraki sekmeyi ve önceki sekme düğmelerini ve ayrıca sayfayı yenilemek için bir yeniden yükle düğmesini buluyoruz. Daha sonra sekmeyi, önceki sayfayı, yeni sekmeyi ve ekstra menüyü kapatma düğmesini buluyoruz.

easyGestures N ana menüsü

Buna erişmek için bonus menüsü sadece fare imlecini yukarı sürükleyin ve ek seçenekler görünecektir: sayfa adresini kopyalayın, sayfayı yeni bir sekmeye yükleyin, bir sekmeyi sabitleyin veya sabitlemesini kaldırın ve yeni bir özel pencere açın. Biz de buluruz başka bir menü tıklayarak erişebileceğimiz sağ düğme ve şu gibi işlevleri buluyoruz: sayfayı yeni bir pencerede yükle, sayfaya yer işareti koy ve sonraki sayfaya git.

Tercihler/Etkinleştirme’de varsayılan anahtarları değiştirin

Uzantıyı yüklediğimizde, Firefox’u her başlattığımızda bize kullanımıyla ilgili ipuçlarını gösteren yeni bir sekme belirir. Buradan ayrıca Tercihler / Aktivasyon menüsü aracılığıyla farklı işlevlerini değiştirebilir ve yapılandırabiliriz.

izinler

Bu uzantı, daha fazla özelliği etkinleştirmek için ek izinler kullanır: Tüm web siteleri için verilerinize erişme, Yer imlerini okuma ve değiştirme, Tarayıcı ayarlarını okuma ve değiştirme, Pano verilerini alma vb. Buradan bizi en çok ilgilendiren işlevleri yerine getirebilmek için izinler verebiliriz.

easyGestures N İzinleri

aktivasyon

Bu sekmeden fare düğmesini ve dairesel menüyü açan varsayılan tuşu (sol, sağ, orta düğme, ek düğmeler) yapılandırabilir veya Shift veya Ctrl tuşuna basarak birleştirebiliriz. Alternatif menüyü göstermek, dairesel menünün açılmasını engellemek ve içerik menüsünü etkinleştirmek için düğmeyi de seçebiliriz. Deneyimi engelleyeceğinden, farklı işlemler için aynı tuşu veya düğmeyi kullanamayacağımızı bilmek önemlidir. Bir hata yaparsak ve başka bir tuş atanmışken bir tuşa bir işlev vermek istersek, anahtarın zaten kullanımda olduğuna dair bizi uyaran bir işaret belirir.

easyGestures N Etkinleştirme

Görünüm

Klasik veya karanlık tema veya 8 veya 10 eylemin görüntülendiği menü türü arasında seçim yapma imkanı ile ruletimizin görünümünü biraz özelleştirebiliriz. Ekranıyla ilgili olarak, küçük simgeler kullanmamıza ve dairesel menünün opaklığını yapılandırmamıza izin veriyor.

easyGestures N Görünüm

Davranış

Bu sekmeden, her bir rulet işlevinin açılır açıklamalarını etkinleştirmek isteyip istemediğimizi ve bunların etkinleştirilmesi için gereken süreyi seçmemizi sağlar. Ayrıca Shift tuşuna basarak veya menünün kenarına ulaştığımızda dairesel menüyü nasıl hareket ettirmek istediğimizi seçebiliriz. Ayrıca dairesel menünün ortasına tıklayarak bağlantıların açılmasını etkinleştirmemizi veya devre dışı bırakmamızı sağlar.

easyGestures N Davranış

menüler

Menüler bölümü, easyGestures N konfigürasyonundaki önemli noktalardan bir diğeridir.Buradan, bu uzantının her bir öğesini özelleştirebiliriz, çünkü menüyü beğenimize göre yapılandırmak için çok sayıda kısayol arasından seçim yapabiliriz. Favori web sitelerimizi yüklemek için hızlı arama işlevi de görebilir. Ana Menü’nün tüm işlevlerini, bizi en çok ilgilendiren seçeneklerle ekstra ve bağlamsal olarak yapılandırmak için idealdir.

easyGestures N Menüler

özelleştirmeler

Özelleştirme bölümünden Menü panelinde gerçekleştirilecek eylemleri seçebiliriz. Adresleri yeni bir sekmede mi, aynı sekmede mi yoksa yeni bir pencerede mi yüklemek istediğimizi yapılandırabiliriz. Ayrıca, bir komut dosyası çalıştırdığımızda veya Bağlantı Aç eylemini özelleştirme veya Günlük Okumalar eylemini özelleştirme gibi diğer eylemleri çalıştırdığımızda gerçekleştirilecek eylemleri de seçebiliriz.

easyGestures N Özelleştirmeleri

easyGestures N için alternatifler

Faremizin hareketlerini kullanarak rahat ve hızlı bir şekilde gezinmek istiyorsak, easyGestures N’ye alternatif olarak Firefox için başka uzantılar buluyoruz:

el hareketi

Bu Firefox eklentisi, internette gezinirken klavye kısayollarını almak için faremizle hareketler yapmamızı sağlar. Eylemleri ve komutları yürütebilmek için yalnızca fareyi belirli bir şekilde hareket ettirmek gerekli olacaktır. 70’den fazla önceden tanımlanmış komuta ve kullanıcı komut dosyaları için desteğe sahiptir. Buradan kurulumunu yapabiliriz.

seksi hareketler

Bu Firefox eklentisi, çok çeşitli işlevlere sahip faremizle hareketler yaparak internette gezinmemizi sağlar. Yapılandırılabilir hareketler, kullanıcı tarafından sağlanabilen komut dosyası komutları ve çapraz hareketler için destek içerir. Bu eklentiyi bu bağlantıdan kurabiliriz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…