Facebook, medyaya ödeme yapmaya zorlayacak bir yasaya karşı bir güç hareketi olarak Avustralya’daki haberlere erişimi engelliyor

birkaç saatten beri, Avustralyalı Facebook kullanıcıları artık haberleri görüntüleyemiyor ve paylaşamıyor (yerel veya uluslararası medyadan) sosyal ağ duvarlarında.

Bu bir hata değil: şirket, önerilen bir yasayı protesto etmenin bir yolu olarak bu işlevi engellemeye karar verdi (zaten iki yasama meclisinden biri tarafından onaylanmıştır) paylaştıkları haberlerin içeriğinin bedelini teknoloji devlerine ödetmeye çalışmaktadır.

Facebook’un kararı haber verilmeksizin verildi ve şiddetli eleştirilerle karşılandı okyanus ülkesinin medyası ve politikacıları tarafından. Hazine Bakanı Josh Frydenberg’in sözleriyle,

“Facebook’un bugünkü eylemleri bir hata, ‘sert’ oldular ve burada Avustralya’daki itibarlarına zarar verecek.”

Tartışma, hatta ‘haber’ tanımıyla

En çok tartışma yaratan şey, Facebook tarafından engellenen siteler arasında resmi bilgi siteleri de bulunmaktadır. acil servisler, pandeminin mevcut durumu veya Avustralya Meteoroloji Bürosu ile ilgili.

Neden Google ve Facebook'un, onları içerikle besleyenlere ödeme yapması gerektiğine inanıyorum?

Zuckerberg’in şirketinin kararının “dijital devlerin orantısız bir önem kazandığını” gösterdiği Frydenberg, “Senatonun henüz onaylamadığı Medya Yasası ile hiçbir ilgisi olmayan siteler” diyor.

Facebook, elbette, öyle görmüyor.:

“Yasa, ‘haber’in tanımı konusunda net bir rehberlik sağlamadığından, yasaya yazıldığı şekliyle saygı göstermek için geniş bir tanım tercih ettik”

Canberra ve Silikon Vadisi arasında bir nabız

Bunun ötesinde, bir şirket açıklamasına göre, ‘Haber Medyası ve Dijital Platformların Zorunlu Müzakere Yasası’ projesi (tam adı budur) hem internetin işleyişini hem de platformlar ve yayıncılar arasındaki ilişkiyi “yanlış anlar”.

Saatler sonra, Frydenberg, Zuckerberg’in kendisiyle “yapıcı bir konuşma” yaptığını iddia etti Facebook tarafından tespit edilen düzenleyici sorunlara “çözüm bulmak” için diyaloğu sürdürmek üzere çağrıldıkları.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/78/87/82/600b0e0e3bef0772b5/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/76/de/e3/600b0e904bd22fda16/original/facebook-ve-lo-que-haces.jpeg»}

Ancak, düzenlemeler değişiklik yapılmadan onaylanırsa, İnternet devleri ile Avustralyalı yetkililer arasındaki çatışma daha da kötüleşebilir. Ve bu Google, Avustralya’daki arama motorunu devre dışı bırakmak için birkaç hafta önce tehdit etti eğer bu olsaydı.

Tüm büyük Silikon Vadisi şirketleri Avustralya hükümetiyle bu mücadelede birlik içinde olmasa da: Microsoft, Bing’in Google’ın arama motorunun yerini almasına şimdiden fazlasıyla istekliydi. eğer tehdidini yerine getirirse.

üzerinden | SputnikHaberler ve Arama Motoru Dergisi

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Facebook, medyaya ödeme yapmaya zorlayacak bir yasaya karşı bir güç hareketi olarak Avustralya’daki haberlere erişimi engelliyor aslen yayınlandı Genbeta Mark Merino tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…