Facebook haberleri Avustralya’ya geri dönüyor: hükümet, sosyal ağın medyaya da fayda sağladığını dikkate alacak

Avustralya’daki kullanıcıları için aylarca haberleri engellemekle tehdit ettikten sonra, Facebook geçen hafta sonlarında bazı özellikleri engelledi. Avustralyalı kullanıcıların haberleri görüntülemesini ve paylaşmasını engelleme (yerel veya uluslararası medyadan) sosyal ağ duvarlarında.

Şirket bu işlevi engellemeye karar verdi önerilen bir yasaya karşı bir protesto biçimi olarak (Ülkenin iki yasama meclisinden biri tarafından zaten onaylanmıştır) teknoloji devlerine paylaştıkları haberlerin içeriğinin bedelini ödetmeyi amaçlamaktadır. Bu önlem, sağlık ve acil durum hizmetleri de dahil olmak üzere devlet bilgi sayfalarını da etkiledi. Bu hizmetlerin engellenmesi, Facebook’a göre bir hataydı.

Bugün şirket, hükümetin kabul etmesinin ardından önümüzdeki günlerde Avustralya sayfalarındaki haberleri eski haline getireceğini duyurdu. Mevzuatın bazı şartlarını yeniden düşünmek Medyaya gelince, Okyanusya ülkesindeki sosyal platformun yöneticisi Will Easton’a göre. Artık Menlo Park sosyal ağı, iletişim şirketleriyle anlaşmalar imzalayabilir.

Soru kim kime yarar

Facebook

Blogunda yer alan bir güncellemeye göre Easton, uzun görüşmelerden sonra Avustralya hükümetinin bir dizi değişikliği kabul ettiğini söyledi. “Platformumuzun yayıncılara sağladığı değeri onlardan aldığımız değere göre tanıyan ticari anlaşmalara izin verin”” ve bu nedenle Facebook’taki haberler Avustralya’daki kullanıcılar için geri yüklenecek.

Yönetici bununla ne demek istiyor? Canberra hükümetinin temsilcileri bugün açıkladı dijital platformun “önemli bir katkı” sağlayıp sağlamadığını dikkate alacak yasada değişiklikler olacak. Avustralya haber raporlama endüstrisinin sürdürülebilirliğine.

Zaten Ağustos 2020’de, sosyal ağ, Facebook’un medyaya ödeme yapmasını dayatmak isteyen yasa karşısında, Avustralya’nın üzerinde çalıştığı taslağın İnternet dinamiklerini yanlış anladığını söyledi, çünkü Easton’a göre komisyon “önemli gerçekleri, özellikle haber medyası arasındaki ilişkiyi görmezden geldi. ve sosyal ağlar ve diğerinden kimin yararlandığı.

Facebook medyaya çok az, kullanıcılarına çok şey borçlu, ancak herkese sırtını dönmeyi seçti

Avustralya makamlarının iddiası, İnternet platformlarının medyaya haberlerini paylaşmaları ve kullanmaları için ödeme yapmasıdır. Yani, Facebook, kullanıcılar sosyal ağlarında zaman harcadıkları için kar elde ettiğinden Medyanın ürettiği haber ve bilgilerin paylaşıldığı yerde, o haberi yapanlara ödeme yapmalısınız.

Bir iletişim şirketi ile ilk sözleşme imzalandı ve mevzuat değişiklikleri

gazeteler

Bu değişiklikler, sosyal ağın iletişim sektöründeki şirketlerle anlaşmalar yapabileceğini düşünüyor. Dün gece Seven West Media ile anlaştıBatı Avustralya gazetesinin ve Seven televizyon ağının sahibi.

Bunu yaparken, niyet mektubu imzalayan ilk Avustralya medya şirketi oldu. Facebook’a bilgilendirici içerik sağlamak. Anlaşmanın detayları ve değeri duyuruda açıklanmadı.The Guardian tarafından yayınlandığı gibi.

Canberra Hükümeti’ne göre, değişiklikler arasında yasanın dikkate alması gerektiği yer alıyor. dijital bir platformun sürdürülebilirliğe önemli bir katkı sağlayıp sağlamadığı medya şirketleriyle ticari anlaşmalar imzalayarak Avustralya bilgi endüstrisinin

Ayrıca, üzerinde anlaşmaya varılan önlemlerden bir diğeri de hükümetin “nihai bir tahkim teklifinin son çare olduğunu” söylemesidir. “Değişikliklerin güçlendireceği” umulmaktadır. içeriklerinin kullanımı için uygun ücret alma konusunda bölgesel ve küçük şirketler dijital platformlar aracılığıyla

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Facebook haberleri Avustralya’ya geri dönüyor: hükümet, sosyal ağın medyaya da fayda sağladığını dikkate alacak aslen yayınlandı Genbeta Barbara Becares’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…