Facebook, haber için hükümetle bir anlaşma yaptıktan sonra Avustralya’da geri adım attı: iki taraf bu şekilde pes etmek zorunda kaldı

Facebook, Avustralya hükümetiyle anlaştı haberlere erişimi geri yükle platformunda “önümüzdeki birkaç gün için.” Haber, yetkililer ve sosyal ağ arasında, büyük teknoloji şirketlerini haber için ödeme yapmaya zorlayan mecliste tartışılan yasa tasarısında bazı değişikliklerin yapılmasının kabul edildiği bir son dakika anlaşmasının ardından geldi.

Facebook ve Avustralya arasındaki savaş, diğer ülkelerde olabileceklerin ilk testi olarak kabul edildiğinden dünya çapında yakından takip ediliyor. İşte anlaşmanın detayları, ne değişti ve ilgililer ne düşünüyor Yeni bölümden haberlere ulaşmak için. Tarafsız bir noktaya ulaşmış gibi görünen bir tartışma, ancak kesinlikle daha fazla bölüm öğreneceksiniz.

Viral haberin sonu: Avustralya'nın Google ve Facebook'a savaş ilan etmesi ne anlama geliyor?

Avustralya hükümeti haberleri geri getirmeyi başardı

Avustralya Hazine Bakanı Josh Frydenberg, Facebook’un ülkenin medya sayfalarını geri yükleyeceğini duyurdu ve hem kendisinin hem de Avustralya İletişim Bakanı Paul Fletcher’ın, Medya Müzakere Yasası’nın bu hafta Meclis’te onaylanmasını bekliyor.

var ek değişiklikler Kuralların nasıl işleyeceği konusunda dijital platformlara ve haber medyası şirketlerine daha fazla netlik sağlayacak ve haber medyası şirketlerinin adil bir şekilde ücretlendirilmelerini sağlamak için çerçeveyi güçlendireceklerdir. Frydenberg, “Kod, temel önlemlerini koruyor, yani zorunlu bir koddur” diye açıklıyor. Facebook’un medya ile kendi “iyi niyetli” işinin önemine işaret ediyor.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Bu değişiklikler nelerdir? Avustralya hükümetinin açıklaması şöyle:

  • Bir platform belirleme kararı Dijital bir platformun haber endüstrisinin sürdürülebilirliğine önemli bir katkı sağlayıp sağlamadığını düşünmeniz gerekecek. medya şirketleri ile ticari anlaşmalar yoluyla.
  • “Dijital bir platform belirlenip belirlenmemesine ilişkin nihai kararın bildirim tarihinden itibaren en geç bir ay içinde verileceğine dikkat edilerek, herhangi bir nihai karardan önce bir dijital platform bilgilendirilecektir.”
  • “Ticaret anlaşmaları farklı miktarlarda tazminatla sonuçlandığından, farklılaşmama hükümleri tetiklenmeyecek.”
  • “Nihai teklif tahkimi, arabuluculuğun iyi niyetle tahkimden önce iki aydan fazla olmamak kaydıyla gerçekleşmesini gerektirerek ticari anlaşmalara varılamayan son çaredir.”

Kısacası, Facebook’un medya endüstrisine “önemli bir katkı” yapması durumunda bir istisna eklenir ve katı bir yasağa ulaşmaktan kaçınmak için hem uyarılar hem de tahkim eklenir.

facebook hakkında ne düşünüyorsun

Facebook, bu mevzuatın Facebook’un haber yayıncılarıyla ilişkisinin nasıl çalıştığını “temelde yanlış anladığını” ve sosyal ağı “ne almadığı ne de istemediği” içerik için cezalandırdığını savundu. Facebook’taki küresel haber ortaklıklarından sorumlu başkan yardımcısı Campbell Brown’a göre: “Gelecekte, hükümet, haberlerin Facebook’ta görünüp görünmeyeceğine karar verme yetkisini elimizde tutacağımızı açıkladı böylece otomatik olarak zorunlu müzakereye maruz kalmayacağız.

Facebook, Avustralya medyasına, ancak belirli araçlar aracılığıyla ve yasaya eklenen bu “önemli katkıya” uymak için ödeme yapacak.

Şirket olduğunu belirtiyor “bir dizi değişiklik ve garanti” getirdiği için anlaşmadan memnun, esas olarak Facebook’a hükümetin aradığı yükümlülüklere tabi olmadan önce biraz hareket alanı sağlıyor. Campbell, “Avustralya hükümetiyle daha fazla görüşmeden sonra, küçük ve yerel yayıncılar da dahil olmak üzere kendi seçtiğimiz yayıncıları desteklememize izin verecek bir anlaşmaya vardık” diye ekliyor.

Facebook

Facebook yaptığı açıklamada, kararın geri döndürülemez olmadığını ve gelecekte haberlere erişimi engelleyebileceğini ima ediyor. Ayrıca, şirketin Facebook Haber Sekmesi adlı bir aracı sürdürdüğünü de belirtiyor. belirli medyalara zaten bir ücret ödüyorsunuz. Bu özellik yalnızca İngiltere ve ABD’de kullanılabilir. Eşdeğer olarak, Google gibi şirketlerin News Showcase’i vardır.

Teknoloji şirketleri, Avustralya hükümeti tarafından yeterince önemli bir katkı olarak kabul edilirse, bu girişimler aracılığıyla, yeni Avustralya yasalarının yükümlülüklerini yerine getirirken faaliyet göstermeye devam edebilecek.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/78/87/82/600b0e0e3bef0772b5/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/76/de/e3/600b0e904bd22fda16/original/facebook-ve-lo-que-haces.jpeg»}

Resim | Brett Ürdün

– Haberler Facebook, haber için hükümetle bir anlaşma yaptıktan sonra Avustralya’da geri adım attı: iki taraf bu şekilde pes etmek zorunda kaldı aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…