Excel Excel'de çevrimiçi olarak nüfus piramidi grafiği nasıl yapılır veya oluşturulur Excel, her türlü işlemi gerçekleştirmek için mükemmel bir araçtır…

Excel Excel’de çevrimiçi olarak nüfus piramidi grafiği nasıl yapılır veya oluşturulur Excel, her türlü işlemi gerçekleştirmek için mükemmel bir araçtır…

Excel, bunun için mükemmel bir araçtır her türlü grafiği yap, karmaşıklığı ne olursa olsun, işi doğru yapmak için gerekli tüm işlevleri sağladığından. Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan yazılımlardan biri haline geliyor.

Excel’de bir nüfus piramidi grafiği oluşturmak için, talimatları takip etmek ve çok dikkatli olmak çok önemlidir, çünkü bir biraz karmaşık bir süreç. Daha sonra bu nüfus piramidini çevrimiçi hale getirmenin en kolay yolunu açıklayacağız.

Nüfus piramidi nedir?

Belirli bir anda belirli bir popülasyona ait birçok özelliği temsil eden bir şekle karşılık gelir. Yatay çubuklarla sunulurburada her çubuk popülasyondaki bireylerin sayısını verir.

Bu grafik, cinsiyet ve yaş arasındaki oranı daha iyi görselleştirmemize yardımcı olur. Daha iyi karar vermeyi sağlamakbir popülasyonda baskın olan yaşı ve yüksek veya düşük düzeyde göçe sahip olup olmadığını göstermeye yardımcı olur.

Bunun için demografik koşullara ilişkin örnek verilere sahip olunması gerekmektedir. Bu rakam harika istatistik çalışma yardımıçünkü daha iyi bir görselleştirme sağlayarak sıralı veriler sağlar.

grafik nüfus piramidi excel çizgisi

Unutulmamalıdır ki, bu grafiği yapmak için, sahip olmanız gerekir. Excel kullanarak temel deneyim, çünkü programı biliyorsanız sizin için çok kolay olacak birkaç işlem yapılacaktır. Bunu yapmaya başlamak için bu yazılımda bir elektronik tablo oluşturun.

Excel’den çevrimiçi olarak bir nüfus piramidi grafiği nasıl oluşturulur?

Başlamak için yapmalıyız tüm verilere sahip (Kadınlar ve erkekler) gibi kullanacağımız bu verileri formlar aracılığıyla girebilirsiniz. Tüm verileri düzenli bir şekilde girerken, hücre rengini değiştirebileceğiniz yeni bir sütun ekleyin, ancak bu sefer negatif işaretli, yani (pozitif ve diğer negatif erkek sayısı için bir liste) onları tanımlayabilir.

O zaman sen seçersin, tüm negatif işareti karşılamak ve sağ tıklayıp ‘Hücre Formatı’na basın ve ‘Sayı’ yazan kutuya 0,0 ekleyeceğimiz son seçeneği ‘Özel’ seçeceğiz.

Şimdi ‘Insert’e basıyoruz, aynı şekilde ‘Bar’a basıyoruz ve ‘Stacked Bar’ı seçiyoruz. göreceksin nasıl bir grafiğin oluşturulacağı kutucuk. İki beyaz kutulu bir pencerenin görüneceği ‘Veri seç’e basıyoruz, ilk tarafa isimleri yazmalıyız: Erkek ve kadın, diğer kutuya veri numaralarını girmelisiniz, ardından ‘Tamam’a basın.

Burada çok organize olmadığını ve yapmamız gerektiğini görebilirsiniz. daha sola hareket ettirin. Bunu yapmak için, yaşların bulunduğu kutuyu seçin, sağ tuşa basın, ‘ekseni formatla’, eksen seçeneklerini, ardından ‘Eksen etiketleri’ni seçin ve orada ‘Düşük’ üzerine yerleştiriyoruz ve sabitleri görebiliyoruz. grafik.

Excel’de çevrimiçi nüfus piramidinin görünümünü iyileştirme adımları

Vermek piramide daha iyi bir görünüm, bir veri serisine çift tıklamanız gerekir, bunu yapmak tüm veri serilerini gölgeleyecektir. ‘Format data series’ seçeneğine basacağımız menüyü görmek için farenin sağ tuşuna basın, çıkan kutuya serinin genişliğinin ‘%15’ olacak miktarını yazın.

nüfus piramidi grafiği oluştur

olduğunu fark ederseniz sonuç olumsuz, o ekseni seçmeliyiz, sağ tıklayın, ‘Ekseni biçimlendir’i seçin ve sayı bölümünde ‘Özel’e basın. Biçim kodunda ‘0,0’ yazın.

Bu modeli kaydetmek istiyorsanız, böylece bir dahaki sefere yaptığınız işi kendiniz kurtarmış olursunuz; yaratabilirsinr nüfus piramidi adı verilen bir şablon. Bunu yapmak için, araç çubuğundaki grafiğe basın, ‘Grafik araçları’ bölümünü göreceğiz, Tasarım’da, bize ‘Şablon olarak kaydet’ seçeneği sunacak, sonra adı yazıyoruz ve bu kadar, siz gelecekte kullanabilir.

Bu nedenle piramidiniz hazır olacak, Bu süreci daha iyi bir şekilde yürütmek için Piramidin daha iyi bir görünüme sahip olması için Excel’i en son sürümüne güncellemeniz önerilir, ayrıca daha güncel bir sürümle bu programın sahip olduğu daha fazla aracı uygulayabilirsiniz.

Leave a Reply