Evrenle ilgili en iyi teorimiz bocalıyor: Fermilab, mevcut fizik yasalarının ötesinde bir şey olduğuna dair güçlü kanıtlar buluyor

Mevcut fizik yasalarına meydan okumanın kapısındayız. Fermilab ve 200 bilim insanından oluşan uluslararası bir ekip, Muon g-2 deneyinin ilk sonuçlarını yayınladı ve önemli kanıtlar buldu. parçacık fiziğinin Standart Modeli yeterli değil Ne gözlemlendiğini açıklamak için. Eşi görülmemiş bir hassasiyetle gerçekleştirilen ve bilinmeyen bir kuvvet veya parçacığın varlığını öngören bir deney.

Bu bulguyu Mars’a ilk gezicinin gelişiyle karşılaştıran deneyden sorumlu olanlar, “Tüm uluslararası toplum için olağanüstü bir gün” diye açıklıyor.

Analiz edilen parçacık, elektrona benzer ancak çok daha ağır olan müondur. Bilim adamları bunu buldu bu müonlar, güçlü bir manyetik alandan gönderildiğinde tahmin edildiği gibi hareket etmezler. ABD Ulusal Yüksek Enerji Fiziği Laboratuvarı ve CERN’den sonra dünyanın en büyük ikinci parçacık hızlandırıcısına ev sahipliği yapan Fermilab’da.

Gravitondan manyetik monopole: bazı fiziksel teorilerin öngördüğü ve bizim hala bulamadığımız varsayımsal atom altı parçacıklar

Standart Modelde bir sorun var gibi görünüyor

{«videoId»:»x80h99a»,»autoplay»:true,»title»:»Muon g-2 deneyi yeni fizik için güçlü kanıtlar buluyor»}

Sonuç, müonun, son birkaç on yıldır kullanılan teori olan Standart Model’de bulunmayan bir şeyden etkilendiğini gösteriyor. Bir kuvvetin ya da ötesinde bir parçacık olasılığının ilk kez önerilmesi değil, ama bu, İlk kez bu büyüklükte bir deney yapıldı ve veriler o kadar açık ki bir şeyler yanlış gidiyor.

fermilab

2011’de Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’ndaki bir dizi deney de bu olasılığı öngördü. Son zamanlarda, Mart 2021’de, CERN’de lepton aromasının evrenselliğinde olası bir kırılmaya işaret eden müonlarla “ilginç bir sonuç” elde edildi.

Deneyin hesaplanması, muazzam bir kesinlikle hesaplanabilen müonun g faktörü etrafında döner. Bu veri müonun evrendeki diğer her şeyle etkileşimini yansıtır. Ancak sonuçlar teori ile uyuşmamaktadır. En azından bilinen dört temel kuvveti hesaba kattığınızda değil: yerçekimi, zayıf nükleer, elektromanyetik ve güçlü nükleer etkileşim.

“Bu güçlü bir kanıttır müon, en iyi teorimizde olmayan bir şeye karşı hassastır.«, diye açıklıyor Kentucky Üniversitesi’nde fizikçi olan ve Muon g-2 deneyinin simülasyonlarından sorumlu olan Renee Fatemi.

Muon G 2 Sonuç Planı

Sonuçlar, teori ile anlamlı bir farklılık göstermektedir. 4.2 sigma, 5 sigmanın hemen altında (veya standart sapmalar), bilim adamlarının bir keşfi doğrulamak için ihtiyaç duyduğu. İstatistiksel olarak, bu sonuçların bir nokta sapması olma olasılığı yaklaşık 40.000’de 1 olacaktır.

CERN'den bir İspanyol fizikçi Higgs bozonunun keşfini böyle deneyimledi: bilim iletişimcisi Javier Santaolalla ile konuştuk

Fermilab’da şu anda müonlarla yapılan ikinci ve üçüncü deneyden elde edilen verileri analiz ediyorlar. Bu müonların 15 metrelik süpermanyetik halkadan dördüncü teslimatı devam ediyor ve beşinci bir süreç planlanıyor. Şimdilik Sonunda toplanacak verilerin %6’dan azı analiz edildiancak sonuçların bilinmeyen araziye işaret ettiğini zaten kanıtlıyor.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Teorik olarak 2’ye eşit olması gereken müonun g-faktörünün sapması, bilinmeyen atom altı parçacıklar veya olası bir beşinci temel kuvvet. Şu anda bu sapmaya neyin sebep olabileceği bilinmiyor. Fizikçileri yıllarca meşgul etmesi beklenen bir iş.

Daha fazla bilgi | fermilab

– Haberler Evrenle ilgili en iyi teorimiz bocalıyor: Fermilab, mevcut fizik yasalarının ötesinde bir şey olduğuna dair güçlü kanıtlar buluyor aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…