Evrendeki en hızlı kahverengi cüceleri keşfederler: 350.000 km/s’den daha hızlı dönerler ve bir gün Dünya’da bir saat vardır.

Kahverengi cüceler bir bakıma başarısız yıldızlardır. Yanmayı başlatmak için gerekli kütleye sahip olmayan yıldızlar soğur. Başarısız yıldızlar olmalarına rağmen, en merak edilen yıldız türüdür. Örneğin, yapabilirler o kadar hızlı dönüyorlar ki, üzerlerinde bir gün Dünya’da zar zor bir saat.

kahverengi cücelersoğudukça ve küçüldükçe, daha hızlı ve daha hızlı dön. Spitzer Uzay Teleskobu’ndan alınan verileri kullanan yeni bir NASA çalışması, şimdiye kadar Evrendeki en hızlı dönen kahverengi cücelerin ne olduğunu belirledi. Ayrıca bir kahverengi cücenin ne kadar hızlı dönebileceğinin sınırında olduklarına inanıyorlar.

354.000 km/s

Tespit edilen en hızlı kahverengi cücenin yaklaşık olarak döndüğü hızdır. Dönme hareketlerini yaparken sahip oldukları hızları görmek için toplam üç kahverengi cüce analiz edildi. üçünde de var Jüpiter’in çapı kadar, ancak 40 ila 70 kat daha büyük bir kütleye sahip bize en yakın gazlı gezegenden daha fazla.

Ancak Jüpiter yaklaşık 10 saatlik (Güneş Sistemindeki en hızlı) dönüş hızına sahipken, bu kahverengi cüceler on kat daha hızlı dönüyor. hepsinden en hızlısı dönüşünü bir saatte tamamlardiğer ikisi ise 1.4 saat sürer.

Güneş Sistemi bağlamında: Işığın gerçek hızını ve gezegenlerin dönüşünü anlamak için 9 video

Daha hızlı dönebilir misin? Bilim adamları düşünmüyor. Daha yüksek bir hızda dönerse, üretilen kuvvetler nedeniyle kahverengi cücenin kırılacağı bir nokta gelecekti. Daha yüksek hızlarda, sahip oldukları atmosferi uzaya fırlatırlar.

Örneğin, yıldızların kendilerini yok etmelerini engellemeye yardımcı olan kendi mekanizmaları vardır. Bu tür bir mekanizma şimdiye kadar kahverengi cücelerde keşfedilmemiştir, ancak 350.000 km/s sınırın olabileceğine inanılıyor kahverengi cüce ya yok edilmeden ya da bir şekilde yavaşlatılmadan önce.

{«videoId»:»x80hvv9″,»autoplay»:false,»title»:»Başka bir galaksiden Dünya’ya radyo sinyalleri»}

Şimdi mesele kahverengi cücenin içinde onu oluşturan hidrojen ve helyumla neler olduğunu araştırın ve bu elemanların bu kadar yüksek basınç ve hızlarda nasıl davrandığı, çünkü bu dönme hızını etkileyen bir şey.

üzerinden | TENCERE

– Haberler Evrendeki en hızlı kahverengi cüceleri keşfederler: 350.000 km/s’den daha hızlı dönerler ve bir gün Dünya’da bir saat vardır. aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…