Evde 2.5G Multigigabit ağının nasıl kurulacağını öğrenin

Son zamanlarda, 2.5Gbps hızındaki Multigigabit ağları tamamen evlerimize giriyor, ancak bugün en yaygın olanı yerel ağda 1Gbps indirme ve yükleme hızlarına ulaşabileceğimiz bir Gigabit Ethernet ağına sahip olmak Ev kullanıcıları iki kat daha hızlı transfer yapmak isteyenler 2.5G ağ ekipmanlarının ucuzladığını görüyor. Bugün RedesZone’da, yerel ağda veri aktarmaya gittiğinizde NAS sunucunuzdan veya bilgisayarınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için evde 2.5G Multigigabit ağ kurmanız için tüm anahtarları vereceğiz.

2.5G Multigigabit ağların özellikleri

2.5G Multigigabit ağları standart sayesinde bir gerçektir IEEE 802.3bzveya halk arasında şu şekilde bilinir: NBASE-Ttanımlayan yeni bir standart 2.5Gbps hızlar evimizde ağ kablolarını değiştirmek zorunda kalmadan tipik bükümlü çift ağ kablolarını kullanmak. Yakın zamanda yeni bir ev satın aldıysanız (veya 6 yıldan uzun bir süredir), tüm odalarda RJ-45 prizleri olması ve tüm evin Cat 6 ağ kablosuyla kablolanmış olması çok muhtemeldir.Bu yeni NBASE-T standardı sayesinde , yapabiliriz Bu Cat 6 kablolama ile gerçek 2.5 Gbps Full Duplex hızlarına (hem indirme hem de yükleme) ulaşınbu nedenle, sadece ağ elektroniğini (anahtarlar ve ağ kartları) değiştirerek, yaygın olarak kullanılan 1000BASE-T standardının iki katından fazla hıza sahip olacağız.

Bu 2.5G Multigigabit standardının diğer özellikleri, aşağıdaki gibi teknolojileri miras almasıdır: otomatik müzakere, ağ kartları, bu hızı “zorlamamıza” gerek kalmadan her zaman otomatik olarak mümkün olan maksimum hızda senkronize olmaya çalışacaktır. « adlı bir işlevi içerir.vites küçültmek» Hızı istediğimiz zaman manuel olarak düşürmeyi, stabilite sorunu olması durumunda yapabiliriz. Son olarak, biz de popüler Otomatik MDI/MDIX hem düz hem de çapraz kabloları kullanmak için ağ elektroniği bunları otomatik olarak algılar ve ne tür kablo kullandığınızın önemi yoktur.

2.5G Multigigabit ağlar, evlerimizde de kullanabileceğimiz 10G ağlarından farklı olarak aşağıda detaylandırdığımız başka güçlü yönlere sahiptir.

Fiyat

2.5G ağları bugün oldukça ucuz, şu anda yeni ağda yüzlerce avro harcamadan ekipman satın almayı düşünebilirsiniz, 2.5G ağa sahip olmak için en az 2.5G Multigigabit anahtarına ihtiyacımız olacağını aklımızda tutmalıyız, yönetilebilir olsun ya da olmasın ve PC veya NAS sunucumuz için yine 2.5G olan bir ağ kartı.

Bir NAS sunucumuz veya sunucu görevi gören bir PC’miz varsa, 2.5G kartına sahip olmak, Gigabit Ethernet kartlarına sahip 2 adede kadar bilgisayarın maksimum hızda verilere erişip aktarabileceği anlamına gelir, önceden yalnızca her biri 500Mbps hızlarda aktarım.Bunlardan artık maksimum 1Gbps’yi sıkıştırabilecekler. İdeal olan, verileri mümkün olan en yüksek hızda aktarmak ve sabit diskleri sonuna kadar sıkıştırmak için 2.5G ağ kartlarına sahip tüm NAS sunucularına ve PC’lere sahip olmaktır.

10G ağları günümüzde açıkça daha pahalı, 2.5G ağ kartlarına kıyasla sadece 10G anahtarları çok daha pahalı değil, aynı zamanda ekipmanımız için 10G ağ kartları da çok daha pahalı. Ayrıca, gerçek 10Gbps hızlara ulaşmak istiyorsak Cat 6 kablolamanın mesafe açısından çok sınırlı olduğunu unutmamalıyız, bu nedenle mümkün olan maksimum hızı elde etmek istiyorsak bunu Cat 7 kablolama olarak değiştirmeliyiz.

sıcaklıklar

2.5G Multigigabit ağların lehine olan bir diğer nokta, ağ elektroniğinin (anahtarlar ve ağ kartları) Gigabit Ethernet standardına sahip anahtarlar veya ağ kartları tarafından ısıtılabileceklere çok benzer şekilde neredeyse hiç ısınmamasıdır. anahtarların veya ağ kartlarının aktif soğutmaya (fanlar) sahip olmasını istemediğimiz ve ekipmanın ürettiği gürültünün sıfır olması için her şeyin pasif veya fansız soğutma olmasını istediğimiz bir ev ortamında idealdir.

10G ağlarında, anahtarlar ve ağ kartları çok daha fazla ısınır ve genellikle içeriden sıcak havayı çıkarmak için fanlarla aktif soğutmaya ihtiyaç duyar. 10G anahtarların büyük çoğunluğu, sıcaklıkları kontrol etmek ve aşırı yükselmelerini önlemek için büyük bir pasif soğutucuya sahip 10G ağ kartları olmasına rağmen, içlerini yeterince soğutmak için fanlar içerir. 2.5G standardının üzerindeki sıcaklık, USB’den RJ-45’e adaptörlerin yoğun kullanımda çok ısınmasına neden olur, bu 2.5G Multigigabit standardında olmayan bir şeydir.

Ağ ekipmanı: anahtar, kartlar ve kablolar

RedesZone’da, herhangi bir kullanıcının herhangi bir sorun yaşamadan ve hiçbir şey yapılandırmak zorunda kalmadan cihazları kurabileceği 2.5G Multigigabit hızlarına ulaşmak için ev ortamları için şiddetle tavsiye edilen bir dizi ağ ekipmanı önereceğiz, çünkü anahtarlarımız olacak. yapılandırmayı kolaylaştırmak için yönetilemez ve herhangi biri Link Aggregation yapmak için yönetilebilirse, yazılımı karmaşık yapılandırmalar olmadan hızlı bir şekilde yapabilmek için çok sezgiseldir.

Önerilen 2.5G Multigigabit Anahtarlar

Şu anda 10G’ye kadar hızlara sahip çok sayıda Multigigabit anahtarımız var, ancak bu cihazlar genellikle çok pahalı ve ev bütçesini aşıyor. İdeal olan, tüm 2.5G Multigigabit bağlantı noktalarına veya buradaki en hızlı cihazları ve en yavaş ekipmanı diğer Gigabit Ethernet bağlantı noktalarına bağlamak için bazı 10G Multigigabit bağlantı noktalarına sahip anahtarlara sahip olmaktır.

Önereceğimiz ilk anahtar, toplam 5 adet 2.5G Multigigabit bağlantı noktası içeren bir model olan QNAP QSW-1105-5T’dir, yönetilebilir değildir, bu nedenle Bağlantı Toplama veya segmentlere ayırma yapamayız. VLAN’lar. En iyi şey, bu ekipmanın gerçekten ucuz olmasıdır.

Bir diğer şiddetle tavsiye edilen model ise QNAP QSW-M408-4C’dir, aslında RedesZone’da Multigigabit ekipmanını test etmek için kullandığımız anahtarlardan biridir. Bu model 8 Gigabit Ethernet bağlantı noktasına ve toplam 4 Combo RJ-45/SFP+ bağlantı noktasına sahiptir, RJ-45 bağlantı noktaları 10G Multigigabit’tir. Bir öncekinden açıkça daha pahalı olmasına rağmen, çok daha fazla bağlantı noktasına sahip olduğunu ve yönetilebilir olduğunu unutmamalıyız, bu nedenle VLAN’lara göre segmentlere ayırabilir veya diğer gelişmiş L2 işlevleri arasında Link Aggregation yapabiliriz.

Çok fazla para harcamak istemiyorsanız ilginç bir geçiş

Ev ortamları için şiddetle tavsiye edilen bir diğer anahtar da NETGEAR XS508M’dir, ancak bu modelin bir fanı olduğundan biraz ses çıkaracaktır. Ana özellikler, 8 adet 10G Multigigabit bağlantı noktasının dahil edilmesidir, bu nedenle öncekilerden açıkça üstündür, ancak aynı zamanda daha pahalıdır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, iyi bir seçenek olabilir.

Üretici NETGEAR şu anda çok çeşitli Multigigabit anahtarlarına sahiptir, hepsini bulabileceğiniz resmi web sitelerini ziyaret etmenizi öneririz.

Son olarak, şiddetle tavsiye edilen bir başka üretici de Zyxel’dir, bu durumda toplam 12 portlu bir anahtarımız var (8 Gigabit port, 2 2.5G Multigigabit port ve 2 10G SFP+ port), iki versiyonumuz var, web’siz yönetim ve web yönetimi ile sürüm:

Önerilen 2.5G Multigigabit ağ kartları

Yakın zamanda bir bilgisayar satın aldıysanız, anakartta kesinlikle Realtek üreticisinden bir 2.5G Multigigabit bağlantı noktası bulunur. Bu 2.5G bağlantısı, orta sınıf ve üst seviye anakartlarda mevcuttur, ancak henüz giriş seviyesi anakartlarda mevcut değildir. Yakın zamanda orta-üst seviye bir anakarta sahip bir masaüstü bilgisayara sahip olacak kadar şanslıysanız, üzerinde 2.5G bağlantı noktası olup olmadığını kontrol edin.

Bilgisayarınızda kart yoksa, 2.5G Multigigabit bağlantı noktasına sahip ASUS PCE-C2500 kartı seçebilir, bilgisayarınızdaki uygun bir PCIe bağlantı noktası üzerinden bağlayabilir ve maksimum hızda veri aktarabilirsiniz. Arayüzün.

Ancak bizim tavsiyemiz, 10G Multigigabit portlu bir model olan ASUS XG-C100C modelini doğrudan satın almanız, her iki kart arasındaki fiyat farkı nedeniyle (sadece 30 Euro), daha yüksek hızlara ulaşabilecek ve hazırlıklı olacaksınız. geleceğin anahtarları. 5G ve hatta 10G ağlarından en iyi şekilde yararlanın.

Bir dizüstü bilgisayarda 2.5G Multigigabit hızlarından yararlanmak istiyorsanız, satın alabileceğiniz en iyi D-Link DUB-E250 modelidir. 2.5G Multigigabit’te bir RJ-45 bağlantı noktasına ve bir dizüstü bilgisayara bağlamak için bir USB C tipi bağlantı noktasına sahiptir, ancak bu tür bağlantı noktasına sahip bir masaüstü bilgisayarınız varsa, bilgisayarı sökmek zorunda kalmamak için de kullanabilirsiniz. ve PCIe Ethernet ağ kartını delin.

ağ kablolaması

Ağ kablolaması ile ilgili olarak, dikkate almamız gereken bir şeydir. 2.5G hızları için, günümüzde gerçekten ucuz olan bir kablo olan Cat 6 kablolarını kullanmak en iyisidir. Aslında eviniz yeni bir ev olduğu için kablolu ise bu, mevcut yönetmeliklere uygun olarak döşeyeceğiniz kablo kategorisidir. Ancak Cat 6A, Cat 7 ve hatta Cat 8 kabloları da kullanabilirsiniz, ancak bu kesinlikle gerekli değildir.

Herhangi bir kaliteli Cat 6 kablosu, 2.5G hızlarında senkronizasyon için gayet iyi olacaktır:

Evinizi kablolamak için ağ kablosu kullanmanız gerekiyorsa, önerimiz, ilgili RJ-45 fişleri veya RJ-45 rozetleri ve ayrıca özel Cat 7 kıvırıcıları ile doğrudan Cat 7 kablolamaya gitmenizdir.

Gördüğünüz gibi, şu anda ev ağımızı 2.5G Multigigabit hızlarına yükseltmek çok pahalı değil, hesaba katmamız gereken, ilgili farklı ekipmanları ve ihtiyaçlarımızın neler olduğu. VLAN’lara göre Link Aggregation veya segmentasyon yapabilmeniz mi gerekiyor? O zaman yönetilen bir anahtar satın almanız gerekir, aksi takdirde yönetilmeyen bir anahtar satın alıp paradan tasarruf edin. Bugün 2.5G Multigigabit bağlantı noktalarına sahip ilk ev yönlendiricileri ortaya çıkıyor, bu durumda bağlantı noktası sayısını artırmak için bu bağlantı noktasını LAN olarak kullanmak ve yine Multigigabit olan bir anahtara bağlamak ideal olacaktır.

Evde 2.5G Multigigabit ağı yapılandırmayı öğrenin makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…