Evde 10G ağına sahip olmak neden bu kadar değerli değil?

10G ağları uzun yıllardır bir iş düzeyinde ve veri merkezlerinde kullanılmaktadır, anahtarlar yıllardır fiber için SFP+ bağlantı noktalarını içermektedir ve bu, bu ana hat bağlantılarında bir darboğaz yaşamadan yüksek hızlarda yukarı bağlantılar yapmamızı sağlar. Ancak son zamanlarda 10G ağları ev içi ortamlarda popüler hale geldi. Gerçekten binmeye değer mi? 10G ağı evde? Ekipmanımla yüksek hızdan faydalanabilecek miyim? Bugün RedesZone’da size neden şu anda evde bir 10G ağı kurmaya değmediğini açıklayacağız.

Evinizde bir 10G şebekesi kurmayı düşünüyorsanız, şimdi size açıklayacağımız her şeyi aklınızda bulundurun, çünkü fikrinizi değiştirip sonunu getirmeniz olasıdır. evinizde bir 2.5G Multigigabit ağı kurma. Evimizde 10G ağlarının faydalarının çok olduğu açıktır: yerel ev ağında gerçek 10Gbps’ye kadar hızlarda aktarım yapabileceğiz, NAS sunucularımızdan ve ayrıca bilgisayarlarımızdan en iyi şekilde yararlanacağız, ancak bugün size 10G ağlarının en kötüsünü anlatacağım.

Fiyat

10G ağları şu anda pahalı, özellikle bağlantı noktalarının her birinin 10G olmasını istiyorsak anahtarlar. Örneğin, 10G Multigigabit bağlantı noktalarına sahip ve yönetilmeyen en iyi anahtarlardan biri NETGEAR MS510TXM modelidir ve zaten yaklaşık 500 Euro değerindedir. 10G ve yönetilebilir diğer anahtar modelleri, yaklaşık 800 € fiyatlarına gitmeleri çok muhtemeldir ve gördüğünüz gibi, tüm bu anahtarlar rafa takılabilir ve fanlarla aktif soğutmaya sahiptir, bu nedenle çok uygun değildirler. anahtarı masaya koymak istediğimiz bir ev ortamı için.

Bu fiyatları karşılayamıyorsanız ve bazı 10G bağlantı noktalarına sahip bir anahtar istiyorsanız, mantıksal olarak çok daha düşük bir fiyata da varlar, ancak 10G bağlantı noktası sayısıyla sınırlı olacaksınız, bu modellerin bazılarında yalnızca iki adet 10G Multigigabit bağlantı noktası var ve diğer modellerde 4 adet 10G Multigigabit bağlantı noktası vardır, sizin durumunuzda bu yeterliyse, o zaman onlar için gidebilirsiniz. RedesZone’da önerdiğimiz modellerden biri QNAP QSW-M408-4C modeli, 8 Gigabit Ethernet bağlantı noktasına ve dört adet 10G Combo bağlantı noktasına sahip yönetilen bir anahtar, 10GBASE-T bağlantı noktaları Multigigabit hızlarına izin veriyor.

Gördüğünüz gibi, 10G portlu switch için yaklaşık 400 Euro, tam olarak yararlanamayacaksanız çok yüksek bir fiyat.

10G ağ kartlarını da hesaba katmalıyız, bu durumda açıkça daha ucuzlar ve yaklaşık 80 avro civarındalar, ancak 10G ağlarından yararlanabilmek için 10G bağlantılı en az iki cihaza sahip olmanız gerekir. 10G ağlarından (yüksek hız) yararlanmak için bu tür bağlantı noktalarına sahip bir NAS’ın olması da şiddetle tavsiye edilir.

Enerji tüketimi

10G ağları, tipik Gigabit Ethernet ağlarından daha fazla enerji tüketir, bu, farklı anahtarların bekleme veya çalışma sırasındaki tüketiminde mükemmel bir şekilde görülebilir. Örneğin, biri tüm 10GBASE-T bağlantı noktalarına ve biri de tüm 1000BASE-T bağlantı noktalarına sahip olan aynı sayıda bağlantı noktasına sahip iki anahtar modelini karşılaştıralım.

  • DXS-1210-10TS: maksimum tüketim 69W, bekleme tüketimi 32W
  • DGS-1210-10: maksimum tüketim 6,5 W, bekleme tüketimi 2 W

Gördüğünüz gibi, tüketimdeki fark açıktır, ağa bağlantı sağlamak için anahtarların her zaman açık olması gerektiğini düşünürsek, enerji tasarrufu için onları kapatamayacağız. Aldığınız anahtara göre mantıken az ya da çok tüketecektir, iyi bildiğimiz ve üzerinde çalıştığımız iki model anahtar koyduk.

sıcaklıklar

10G ağlarına karşı bir başka nokta da sıcaklıklar, şu anda Gigabit Ethernet bağlantı noktalarına sahip anahtarlar ve hatta PoE olanlar bile herhangi bir fan olmadan pasif soğutma içeriyor, bu nedenle soğutma gürültüsü sıfır. Ancak, 10G anahtarları satın alırken, ağ elektroniğinin çok daha fazla ısındığını ve bu nedenle tüm 10G bağlantı noktalarına sahip tüm anahtarlarda, sıcaklıkları optimum değerlerde tutmak için fanlar bulunduğunu da hesaba katmalıyız.

QNAP’tan daha önce bahsettiğimiz gibi bazı switch’lerin küçük bir fanı var, eğer yerel ağda çok fazla veri transfer etmiyorlarsa, ancak onu maksimuma sıkıştıracaksak, unutmayın ki, aktif hale getirilecektir.

10G hızlarından yararlanmak için gerçekten donanıma sahip misiniz?

Size açıkladığımız her şey sizi 10G ağlarının benimsenmesini geciktirmeye ikna etmediyse, 10G ağlarının performansından yararlanabileceğinizden emin misiniz? Aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey, 10G ağlarının maksimum kapasitesinin yaklaşık 1.2GB/sn veya yaklaşık 1.200MB/sn olduğudur. PC’nizde bir sabit sürücünüz varsa, yaklaşık 180 MB/sn maksimum okuma ve yazma hızı elde edersiniz, sabit sürücü yerine SATA3 SSD’niz varsa, hız yaklaşık 550 MB/sn’ye yükselir, uzun bir yol . 10G ağlarının sınırı. 10G ağlarından yararlanmak istiyorsanız, yapmanız gereken hem okuma hem de yazmada 1.200MB/s’nin üzerinde hızlara ulaşan bir NVMe SSD’ye sahip olmanızdır, aksi takdirde bilgisayarınızın donanımında darboğaz yaşarsınız ve bilgisayarınızın donanımında bir darboğaz yaşarsınız. yerel ağda.

Ağ üzerinden çok fazla veri aktarmak için büyük kapasiteli NVMe SSD’lere sahip olmaya değer mi? 2 TB NVMe SSD ile normal 2 TB sabit disk veya 2 TB kapasiteli SATA3 SSD arasındaki fiyat farkını hesaba katmalıyız. Çok fazla para harcamaktan çekinmiyorsanız, devam edin, bir 10G ağı kurabilirsiniz, ancak yalnızca belirli durumlarda (yedeklemeler, çok büyük ISO dosyalarının aktarımı, filmler vb.) .

Bir NAS sunucusu düşünüyorsanız, şu anda NAS, okuma ve/veya yazma hızını artırmak için RAID’de birden çok disk kullanmanıza izin veriyor ve hatta okuma ve yazma hızını daha da hızlandırmak için SSD Önbelleğine sahibiz. Evde 10G ağını sıkıştırmak için tüm bunlara değer mi? olmadığını düşünüyoruz.

Gördüğünüz gibi, yerli 10G ağların benimsenmesini geciktirmeye karşı birçok noktamız var, gelecekte buna sahip olmanın en normal şey olacağı açık, ancak bugün daha ucuz olan 2.5G ve 5G Multigigabit ağlarımız var, çok daha az ısınırlar ve hem FTTH ile gelecekteki İnternet bağlantıları için hem de yerel ağlarda bunlardan en iyi şekilde faydalanabiliriz.

RedesZone’da evde 10G ağına sahip olmaya neden değmez makalesi yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…