Etki alanı nedir ve nasıl çalışır?

Herhangi bir web sayfasının önemli bir parçası, ihtisas. Bu yazıda anlatacağız tam olarak nedir ve nasıl çalışır. İster mobil cihazlardan ister masaüstü bilgisayarlardan olsun, web’de gezinirken günlük hayatımızın bir parçası olan bir şeydir ve dünya çapında milyonlarca farklı uzantıları vardır.

alan nedir

Bir etki alanı olduğunu söyleyebiliriz benzersiz isim Bu, ziyaretçilerin girmesi için bir web sitesine karşılık gelir. Tarayıcının adres çubuğuna bir kelime veya kelime dizisi yazıp söz konusu siteye ulaşmamızı sağlayan isimdir. Örneğin bir alan adı redzone.net olacaktır.

Bu alan adının yaptığı şey bir IP adresine yönlendirmek bu, sayfanın barındırıldığı sunucuya karşılık gelir. Ancak, sayıları ezberlemek yerine, nihayetinde bu adresi ezberlemek yerine, kullanıcıların alan adının ne olduğunu hatırlamaları yeterlidir.

Şüphesiz, alan adları İnternet’in temelidir. Ağın işleyişini anlamak, sayfaları, hizmetleri açabilmek ve web platformlarına erişebilmek için gereklidirler. Sırayla, ayrılabilir alt alanlar. Örneğin routers.redeszone.net olabilir.

Bir web etki alanı vardır birkaç parça. En temel şey, onu sitenin adı ve uzantısı olarak ayırabiliriz. Örneğin, bizim durumumuzda RedesZone, bu etki alanının adı ve .net uzantısı olacaktır.

Tarayıcıya koyduğumuz isim olan bir alan asla değişemez. Baştan yarattığımız her zaman kalacaktır. Değiştirmek istersek, yeni bir tane kaydetmemiz gerekecekti. Yapabileceğimiz tek şey, ana uzantıya işaret eden yeni bir uzantı oluşturmak.

web sayfası

Aynı IP üzerinde birden fazla alan adınız olabilir

Unutulmaması gereken bir nokta, sahip olmanın mümkün olduğudur. birden fazla alan aynı IP adresine işaret ediyor. Sonuçta adresler sınırlıdır ve aynı sunucu birden fazla web sitesini barındırabilir. Bu, girmek için sayı girmek zorunda kalmamanın ötesinde, alan adının sağladığı olumlu noktalardan biridir.

Aynı sunucu üzerinde farklı web sayfalarını barındırabiliriz. Her birinin elbette farklı bir adı vardır, ancak aynı IP adresine sahip olabilirler. Sunucu, kullanıcıların tarayıcıya koydukları isme göre uygun siteye doğru şekilde yönlendirmekten sorumlu olacaktır.

Bir web etki alanı nasıl çalışır?

Ancak bir web etki alanı nasıl çalışır? Nelerden oluştuğunu gördük ve şimdi tam olarak nasıl çalıştığını göreceğiz. Tarayıcıya adını girdikten sonra bir web sayfasının görünmesi için buna ne denir? DNS. veya alan adı sistemi.

İşlevi, koyduğumuz adı, örneğin redzone.net’i karşılık gelen IP adresine çevirmektir. bu Dns sunucusu deyim yerindeyse bir telefon rehberi gibidir. Sadece bu şekilde, bizim yaptığımız gibi, sadece bildiğimiz ve hatırlayabildiğimiz ismi koyarak gezinmek mümkündür.

Bir IP adresi, dört blokta bir dizi sayıdır. Rakamlar 0 ile 255 arasında bir değeri temsil eder. Bir bilgisayarı İnternet’e tanıtmak için kullanılırlar. Bu durumda yaptığı, o web sayfasına karşılık gelen sunucuyu belirlemektir.

Bir kullanıcı tarayıcıya bu alan adını yazdığında, tarayıcı isteği DNS sunucularına gönderir ve IP adresini döndürür hangi siteye karşılık gelir. Ardından tarayıcı IP üzerinden o sunucuya erişir ve ilgili sayfa görüntülenir.

Her şeyin doğru çalışması için, o web etki alanının doğru yapılandırılması ve karşılık gelen DNS sunucularını göstermesi gerekir. Yoksa cevap yazmazdım. Etki alanının süresi dolduysa veya DNS yoksa da sorunlar olabilir. Bu durumda, kullanıcı adı tarayıcıya koyduğunda hiçbir yere varamayacaktır.

İkincisi, örneğin sitemizi başka bir sunucuya taşımamız durumunda, uygun olduğunda alan adlarını yenilemeyi ve bunları doğru şekilde yapılandırmayı çok önemli kılar. Eğer yapmazsak, sorunlar olabilir.

Makale Etki alanı nedir ve nasıl çalışır? RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…