Ethernet bağlantısı Wi-Fi’den daha kötü çalışabilir mi?

Ev yerel ağında en iyi hızı elde etmek istiyorsak, yapılan ana öneri, cihazlarınızı her zaman aracılığıyla bağlamanızdır. ethernet ağ kablosu, bu şekilde mümkün olan maksimum stabiliteyi ve en iyi güvenilirliği elde edeceksiniz. Ancak bazı durumlarda, ekipmanınızı ağ kablosuyla bağlamakta sorun yaşayabilirsiniz ve WiFi bile ağ kablosunu kullanmaktan çok daha iyi çalışır. Bugün bunun neden olabileceğini ve nasıl çözebileceğinizi açıklayacağız.

Kablo bağlantısının sizin için iyi çalışmasının nedenleri ve çözümleri

Kullanılan ağ kartına, ağ elektroniğine (yönlendirici veya anahtar) bağlı olarak bir Ethernet bağlantısının WiFi ağından daha kötü çalışmasının birkaç nedeni vardır, ancak her şeyden önce sorunlar genellikle Ethernet ağ kablosundan kaynaklanır, hem RJ-45 konektörünün doğru kıvrılması gibi malzemeler.

Kötü kıvrılmış kablo

Bu, kablolu bağlantının düzgün çalışmamasının ana nedenlerinden biridir. Kötü kıvrılmış bir kablomuz olduğunda, bükülmüş tellerden biri iyi temas sağlayamadığı için kablolu bağlantıda rastgele kesintiler yaşayabiliriz, bu nedenle bağlantı neredeyse sürekli olarak yeniden kurulmalıdır. Bağlantı sürekli olarak düşmeye ve yükselmeye başlayacak, aslında, kullandığınız anahtarın “çırpma” yı önlemek için bağlantı noktasını “atmaya” karar vermesi, yani bağlantı sürekli olarak yükseliyor ve düşüyor olabilir.

Rastgele düşmelere ek olarak, beklenen hıza ulaşmamamız da mümkündür. Dört çift kablolu bir ağ kablomuz olduğunda, her zaman 1 Gbps veya daha yüksek hızlara ulaşmalıyız. 10 Mbps veya 100 Mbps hız almanız durumunda, bu, kablonun bir veya birkaç telinin kötü kıvrılmış olduğu anlamına gelir, bu nedenle, beklenen hızı elde etmek istiyorsak, doğru şekilde kıvırmanız gerekecektir.

Bu sorunun çözümü açık, ağ kablosunu tekrar kıvırmak için ağ kablosunu RJ-45 konnektörü seviyesinde kesmeli ve daha fazla sorun yaşamamak için doğru yaptığımızdan emin olmalıyız.

Ağ kablosu mesafesi

Ethernet ağ kablosu çok uzunsa, karışma ve harici parazit ağın rastgele düşmesine neden olabilir, bu ağ kartının bağlantıyı yeniden anlaşmasına neden olur, bu nedenle kablolu bağlantımızda bir kesinti olduğunu fark ederiz. ev, gerçekten sinir bozucu bir şey. Hem anahtarlar hem de yönlendiriciler ve Ethernet ağ kartları otomatik anlaşmaya sahiptir, yani her zaman mümkün olan en yüksek hızda anlaşmaya çalışırlar. Genel olarak bu, bağlantılarımız için mükemmeldir, eğer maksimum hız 1Gbps ise, bu hızda senkronize olur, ancak sorun, mesafe çok büyük olduğunda ortaya çıkar.

Ağın rastgele 1Gbps ve 100Mbps hızlarında senkronize olduğu ve bağlantının kesilmesi dahil olduğu durumlarda, ağa daha fazla stabilite sağlamak için ağ kartını sadece 100Mbps kullanmaya zorlamanız önerilir. , mantıksal olarak yol boyunca çok fazla hız kaybedeceğiz. Mesafenin çok büyük olduğu bu durumlarda, harici paraziti ve karışmayı önlemek için S/FTP tipinde bir Cat 6A veya daha yüksek ağ kablosu satın almayı da seçebilirsiniz. Tipik Cat5e UTP kablolarından daha pahalı olan bu ağ kabloları sayesinde, en iyi koşullarda, evet, Ethernet standardının belirttiği 100 metreyi aşmadan daha fazla mesafe kat edebileceğiz.

Kablo kıvrımını ve kablo mesafesini eledikten sonra, kablolu ağımızın sorun yaşamasına neden olan başka sebeplere bakalım.

Bozuk anahtar veya yönlendirici

Bozuk bir anahtar kullanmamız veya sıcaklık sorunları olması ve kablolu ağın düşmesine ve düzgün çalışmamasına neden olması mümkündür, aynı şey yerel ağa bakan LAN bağlantı noktalarındaki yönlendiricilerde de olur. Bu durumlarda, testleri gerçekleştirmek için ikincil bir anahtar veya yönlendiriciye sahip olmak çok önemlidir, yeni anahtar veya yönlendirici ile ilgili sorunlarınız olması durumunda, hatanın bilgisayarın ağ kartından kaynaklanıyor olması mümkündür. bu hasarlı. bağlı.

Kendimizi, ağ cihazlarının çok ısındığı ve arızalanmaya başladığı senaryolarda bulduk, bu nedenle, sorunun tam olarak bu olduğunu ekarte etmek için başka bir anahtar veya yönlendirici kullanmanız önerilir.

Ağ kartı ve PC sürücüleri

Ağ kartı ve sürücüleri de istikrarlı ve hızlı bir kablolu bağlantıya sahip olmak için çok önemlidir. Son zamanlarda başımıza gelen bir vaka, Realtek 2.5G kartlı bir bilgisayarda kesintiler yaşadık, ağı göz atmak, video izlemek veya yerel ağ üzerinden birkaç dosya aktarmak için kullandığımızda, işlem doğruydu ve hiçbir şey yoktu. sorunlar.. Ancak iperf3 kullanarak performans testleri yaptığımızda kablolu bağlantının koptuğunu fark ettik. Bu durumda, önce kablolama, ardından test ettiğimiz anahtar veya yönlendirici olacağını düşündük, ancak sonunda sorunu keşfettik: Ethernet ağ kartı veya daha spesifik olarak, kurulu sürücüler.

Sorunlardan kaçınmak için Ethernet ağ kartımız için en son sürücülere sahip olmak çok önemlidir, hatta anakartınızda entegre bir Realtek 2.5G varsa, ağın çökmesine neden olan sürücülerde bazı hatalar vardı. yerel ağda maksimum hızda yoğun indirmeler veya ağ trafiği gerçekleştirdiğimizde sürekli olarak.

Gördüğünüz gibi, kablolu ağın normal olmasa da WiFi ağından daha kötü çalışabileceği senaryolar var ve her zaman tüm sorunlara çözümlerimiz olacak.

Makale Ethernet bağlantısı Wi-Fi’den daha kötü çalışabilir mi? RedesZone’da yayınlandı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…