Eski bir Facebook ihlali, neredeyse 11 milyon İspanyol numarasıyla birlikte 533 milyon telefon numarasını açığa çıkardı.

Facebook tarihindeki en büyük güvenlik ihlallerinden birinin sonucu, 533 milyon kullanıcının kişisel verilerini açığa çıkararak kamuoyuna açıklandı. E-posta adreslerinin sızdırıldığı diğer ihlallerden farklı olarak bu sefer isim, telefon numarası, telefon numarası gibi hassas veriler bulunuyor. doğum tarihi, facebook adresi, şimdiki ve geçmiş konumlar, medeni durum ve biyografi.

Bu kadar çok filtrelenmiş veri arasında, Hesap adının yanında 10,89 milyon İspanyol telefon numarası, ya da aynısı, ülkedeki neredeyse dört kişiden birinden çok hassas veriler sızdırıldı**. İhlalden elde edilen veriler artık bir bilgisayar korsanlığı forumunda ücretsiz olarak yayınlandı, ancak aylardır Telegram botlarında bile satılıyor.

Facebook, Business Insider’a bunu onayladı İhlal verileri, şirketin 2019’da sahip olduğu ve halihazırda yamalanmış olan bir güvenlik açığı nedeniyle elde edildi.. O yılın Eylül ayında, bir araştırmacının 400 milyondan fazla kullanıcıya sahip bir sızıntı keşfettiğini yayınladık ve bu, özellikleri nedeniyle bu bilgilerin yayınlanmasıyla mükemmel bir uyum içindeydi.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Şu anda telefonumuzun veri tabanında olup olmadığını bilmek mümkün değil.

Veritabanı eski olmasına rağmen, 3 Nisan’da veritabanının artık ücretsiz olarak sunulduğunu bildiren hesaplardan biri olan @UnderTheBreach’in Ocak ayı tweetlerinden birinde, şöyle deniyordu: 2020 güvenlik açığı, her Facebook hesabıyla ilişkili telefon numarasının görüntülenmesine izin verdi533 milyon kullanıcı tabanını oluşturuyor.

Have i pwned’ın yaratıcısı Troy Hunt, davayı inceliyor ve şu anda ücretsiz olarak sunulan sızıntıda yer alan 108 dosyada yapılan aramada 2,5 milyon açıkta e-posta adresinin bulunduğunu söylüyor. Genbeta tarafından doğrulandığı üzere, elde edilen bu 2,5 milyon e-posta adresinden 75.758’i İspanyolcadır.. Şu anda söz konusu web sitesinde kontrol edilebilecek tek şey telefon numaraları değil, bu nedenle web sitesi bu vesileyle pek kullanışlı değil (şimdilik)

https://platform.twitter.com/widgets.js

Böylece, bu durumda, 533 milyon telefon numarası (bunların Hunt, yaklaşık 370 milyon daha az bir şey bulduğundan bahseder., bilgisayar korsanlarının veritabanı dosyalarını analiz ettikten sonra). Hunt’ın da belirttiği gibi, bilgisayar korsanları tarafından yaygın olarak kullanılan bir değişken olmasalar da, bu kadar çok sayıda insanın olması, dolandırıcılık ve diğer kötü amaçlı uygulamalar için çok faydalıdır. Bu araştırmacının, telefon veritabanını web’e yükleyip yüklememe konusunda şüpheleri var.

{«videoId»:»x7ziipp»,»autoplay»:true,»title»:»FACEBOOK, ziyaret ettiğiniz HER WEB SİTESİNİN kaydını tutar, böylece DEVRE DIŞI BIRAKABİLİRSİNİZ»}

Aslında, SMS dolandırıcılığı ile aldatmaya çalışmak için kullanılan birçok İspanyol’un cep telefonu numaralarıdır. Flubot, birçok numarayı toplayıp onlara FedEx, DHL, Correos veya MRW paketlerinin toplanmayı beklediği konusunda uyaran mesajlar göndermeye dayanır.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Eski bir Facebook ihlali, neredeyse 11 milyon İspanyol numarasıyla birlikte 533 milyon telefon numarasını açığa çıkardı. aslen yayınlandı Genbeta Antonio Saban’ın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…