ESA, 10 yıldan uzun bir süre sonra yeni astronotlar arıyor: seçilenlerden biri olmak için gerekenler bunlar

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Ay’a, Uluslararası Uzay İstasyonuna ve hatta gelecekte Mars görevlerinden birine katılacak yeni astronotlar arıyor. ESA, 2009’dan beri ilk kez astronot arıyor.. O zaman, 10.000’den fazla aday seçildi ve bunlardan sadece altısı nihai olarak seçildi. On yıldan fazla bir süre sonra, ESA direktörü Jan Woerner tarafından açıklandığı gibi, “astronot birliklerinin sürekliliğini sağlama ve bilgi aktarımına izin verme” zamanı geldi.

Seçim 31 Mart 2021’de başlayacak ve 28 Mayıs’ta sona erecek. Adaylar seçildikten sonra, seçilen birkaç kişiden biri olmaya çalışmak için bir dizi psikolojik, fiziksel ve tıbbi testten geçmeleri gerekir. Ekim 2022’de resmi olarak açıklanacak dört ila altı astronot.

Astronot olmak için eğitim: 14 günlük (uzay) bir yolculuk için sekiz yıl hazırlanmanız gerektiğinde

ESA astronot olmak için ne gerektirir?

Astronot 2009 Bu 2009 yılında ESA tarafından seçilen Alexander Gerst ve Samantha Cristoforetti.

Astronot olmak kolay bir iş değil. 1978’den beri sadece üç kez yeni adayları kabul ettiler. En son gelenler, bu yıl ISS’ye ilk görevlerini yapacak olan 2009’da seçildi. ESA, farklı profillere sahip adaylar arıyor, ancak seçilebilmek için hepsinin bir dizi minimum gereksinimi karşılaması gerekiyor.

Katılmak için üye ülkelerden birinin vatandaşı olmanız veya ESA ile ilişkili olmanız ve sahip olmanız gerekir. en az fizik, tıp, mühendislik, matematik, bilgisayar mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi veya deneysel test pilotu unvanına sahip olmak. Adaylar en az üç yıllık mesleki deneyime sahip olmalı ve ek bir dil tavsiye edilerek İngilizce’yi (CEFR C1) akıcı olmalıdır.

Önceki vesilelerle seçilenlerin büyük çoğunluğu askeri pilotlardı, ancak bu önemli bir gereklilik değil. bir göndermek zorundalar Tıbbi olarak kalifiye olduklarını gösteren bir havacılık tıbbi muayenecisi tarafından verilen sınıf 2 sertifikası Özel Pilot Lisansı (PPL) almak için.

2009 sınıfında seçilen tek kadın olan Samantha Cristoforetti, “Bu bir rüyanın gerçekleşmesi. Tutkularımın çoğunu bir araya getiriyor: bilim ve teknoloji, karmaşık makineler, zorlu çalışma ortamları, uluslararası ekipler, fiziksel uygunluk, halka erişim. Ve elbette, zaman zaman işe roket atabilirsin!” Bu yeni kampanyada, ESA proaktif olarak daha fazla kadın astronot aramaya çalışacak.

Astronot Zaman Çizelgesi

Astronotlar, diğer profesyonellerle birlikte Almanya’nın Köln kentinde ESA’nın Avrupa Astronot Merkezi’nde eğitilecek. Ajans tarafından açıklandığı gibi, adaylar bir misyona yakından bağlı değil ve genellikle Rusya’daki Roscosmos veya ABD’deki NASA ve SpaceX gibi diğer merkezler ve kuruluşlarla işbirliği yapıyorlar.

Şu anda ESA’da sadece yedi aktif astronot var: Samantha Cristoforetti (İtalya), Alexander Gerst (Almanya), Matthias Maurer (Almanya), Andreas Mogensen (Danimarka), Luca Parmitano (İtalya), Tim Peake (İngiltere) ve Thomas Pesquet (Fransa ). Geçmişte İspanya, şimdiki Bilim ve Teknoloji Bakanı Pedro Duque tarafından temsil ediliyordu, ancak şu anda ispanyol astronot yok.

Astronottan bakana sahte bilimlere karşı yorulmak bilmeyen bir savaşçıdan geçerken: bu Pedro Duque

31 Mart’ta adaylığın teknik detayları açıklanacak ancak astronotlara hatırı sayılır bir süre isteniyor. yüksek stres ve baskı koşullarında, genellikle uzun süre sosyal çevrelerinden uzakta bilgi ve deneyim.

Değerlendirilecek gereksinimlerden veya geçilmesi gereken testlerden bazıları şunlardır:

  • Orta ve yoğun fiziksel çaba: yürümekten, koşmaktan, ayakta durmaktan, ağır nesneleri kaldırmaktan, eğilmekten, emeklemekten ve sert hava koşullarına maruz kalmaktan.
  • Yüzme testini geçmek
  • Mikro yerçekimini simüle etmek için parabolik uçuşta operasyonlar
  • SCUBA ekipmanı veya bir uzay giysisi kullanarak uzun süreli sualtı eğitimi (günde 8 saate kadar).
  • Sürücü ehliyeti
  • Takım çalışması kolaylığı ve küçük alanlarda
  • Risk faaliyetlerinde veya yüksek kişisel maruziyette deneyim

ESA, cinsiyetten bağımsız olarak tüm astronotları eşit olarak eğitecek. Devam etmekte olan bir sonraki görevler, Dünya ve Ay’ın alçak yörüngesinde olacak, Mars yüzeyine ulaşma hedefiyle. Uluslararası Uzay İstasyonunda, bu astronotların bakım faaliyetlerine katılım için bilimsel deneyler (insan fizyolojisi, biyoloji, fizik bilimlerinde temel araştırma) ve teknoloji gösterileri (uygulamalı araştırma) yürütmeleri gerekecektir.

Fiziksel durum, dikkate alınması gereken yönlerden biridir. Bu nedenle, ESA yalnızca 50 yaş altı adaylar. Adayların uçuş sağlık sertifikasını geçebilmelerinin yanı sıra, ilgili herhangi bir hastalığı olmaması ve sağlık durumunun iyi olması gerekir. Ayrıca, doğal olarak veya düzeltilmiş mükemmel bir 20/20 görüşe sahip olmalıdırlar.

Avrupa Uzay Ajansı, ESA’nın daimi astronotları olarak seçilenlere ek olarak, tek seferlik görevler için yaklaşık 20 yedek astronot kiralamayı planlıyor. Başvurular Mart ayı sonundan itibaren gönderilebilir. Birçoğu astronot olmayı hayal etmiş olacak. Bu eşsiz fırsatlardan biri önümüzdeki aylarda açılacak.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/29/70/b3/602bbd2a3bef073239/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/29/70/b2/602bbd133bef073239/original/delito-en-espacio.jpeg»}

Resim | Samantha Cristoforetti

– Haberler ESA, 10 yıldan uzun bir süre sonra yeni astronotlar arıyor: seçilenlerden biri olmak için gerekenler bunlar aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…