En iyi senaryoda İspanya Haziran’da aşılanmış 25 milyona ulaşıp “grup bağışıklığına” parmaklarıyla dokunabilir ama bu kolay olmayacak.

Birkaç gün içinde Yılın ikinci çeyreği başlıyor: aşı kampanyasının kilit çeyreği ve basit bir büyüklük meselesidir. Bu ilk aşamada İspanya sekiz buçuk milyonun biraz üzerinde doz aldıysa, Haziran ayı sonuna kadar Sağlık Bakanlığı 37,8 milyon doz almayı bekliyor. Pfizer’in ivmesi ve Johnson & Johnson aşısının inişi, mevcut senaryodan kökten farklı bir senaryo ile bizi yazın kapılarına götürebilir.

Ama bütün bunlar nasıl tercüme edilir? Gerçekten ne anlama geliyor? Grup bağışıklığına (aşılanan nüfusun %70’i) zamanında ulaşmayı ve yaz aylarında normale dönmeyi başarabilecek miyiz? Ne istediğimiz, ne beklediğimiz ve buna hazırlanmak için teknik olarak mümkün olanla yüzleşmenin zamanı geldi.

“Gerçek anı” gül bahçesi olmayacak

001 yazında aşılanmış

Aylardır aşı kampanyası hakkında düşünmeyi engelleyen temel sorun veri eksikliğiydi. Artık net ve sistematik veriler değil, aynı oyun alanını tanımlamamıza izin verecek kaba tahminlerin olmaması. Avrupa’daki aşı tartışması Komisyon ve ulusal başkentler üzerinde baskı oluşturduğundan, takvimler belirliyor ve almayı umdukları dozları açıklıyorlar.

İspanya rekor aşılama oranına ulaştı, ancak yine de yaz aylarında bağışıklık için gerekli olandan çok uzak: bunun için ne kadar geliştirilmesi gerekiyor?

Tablodaki bu verilerle ve her bir enjektablın süreleri ve etkinliği dikkate alındığında, açıkça görülüyor ki, İspanya’daki aşılar Pfizer aşılarıyla desteklenecek ve çeyrek ilerledikçe Johnson & Johnson’da da. AstraZeneca’nın çok önemli sayıları vardı (Avrupa düzeyinde 180 milyon), ancak ilaç firmasına duyulan güvensizlik, tahminlerin 70 milyona düşürülmesine neden oldu. Moderna, başından beri oynadığı aynı sınırlı role sahip olmaya devam ediyor.

Ancak, tüm tahminleri birleştirdiğimizde, rakamlar uymaya başlar: her şey yolunda giderse (artık gecikme olmaz ve gelen tüm aşıları koyabiliriz), Haziran sonuna kadar aşılı 25 milyona ulaşabiliriz. Yetişkin nüfusun (27,4 milyon) %70’ine çok yakın olacağız; ve büyülü 32 milyona ulaşmaya yetecek kadar elimizde olsa da, yaz bitmeden elimizin altında olacaktı.

Bu iyi bir haber, ancak bu tahminleri gizleyen çok sayıda koşul koşulunu bize unutturmamalı. Sadece bunca aydır gördüğümüz gibi, dozların ertelenme eğiliminde olması değil; bu aşı kampanyasını başarıyla yürütmek mi? haftalarca günde neredeyse yarım milyon doz vermeyi gerektirir. Başka bir deyişle, sağlık sisteminin çok önemli bir baskıya maruz bırakılmasını gerektirir. Uzun zamandır hiç yapmadığımız bir şey.

{«videoId»:»x7zji6q»,»autoplay»:true,»title»:»COVID19 geçirdiyseniz veya yeni AŞI olduysanız BAĞIŞIKLIK ne kadar sürer «}

Gelirler sağlık hizmetlerinin sağlamlığının ve uyum yeteneğinin yeniden devreye gireceği zor günler İspanyol. Daha da kötüsü, eğer bir “dördüncü dalga” yaşarsak ve Avrupa’da gördüğümüz vakalardaki toparlanma, ülkenin acil durumlarında ve yoğun bakım ünitelerinde daha büyük bir aşırı yük haline gelir. Ancak ışığı görmeye başlıyoruz ve rakamlar varsayılabilir olmaya başlıyor. Geriye sadece bunu başarabileceğimiz kalıyor.

– Haberler En iyi senaryoda İspanya Haziran’da aşılanmış 25 milyona ulaşıp “grup bağışıklığına” parmaklarıyla dokunabilir ama bu kolay olmayacak. aslen yayınlandı Xataka Javier Jiménez ve Javier Lacort tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…