Elon Musk, CO2’yi havadan uzaklaştıran sistem için 100 milyon dolarlık ödülün detaylarını veriyor: kolay olmayacak

Havadan CO2 yakalamak kolay bir iş değil ve gezegenimizin geleceğinin bunu başarmakta olduğuna inananlar var. Elon Musk o insanlardan biri ve sözlerini gerçeklerle desteklemek istedi: 100 milyon dolar ödül verecek havadan CO2 yakalamak için sistemler tasarlamayı başaranlara.

Nisan ayında başlayacak ve adaylara hedeflerine ulaşmaları için dört yıl verecek olan bu eşsiz yarışma hakkında daha fazla ayrıntıyı zaten biliyoruz. Meydan okuma çok karmaşık çünkü fikir sadece CO2 yakalamak değilancak çevre için ölçeklenebilir, verimli ve zararsız bir süreç yapmak.

Kimsenin başaramadığı bir şeyi başarmak için dört yıl

Musk’ın açıkladığı bu girişim, kar amacı gütmeyen vakıf Xprize tarafından yönetilmektedirgeçmişte zaten dünyamızı iyileştirmeye yardımcı olan teknolojik projeler önermiş olan. Şimdi bu kurum bu eşsiz yarışmanın detaylarını yayınladı.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/55/9c/03/600180cf4bd22fc848/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// img.youtube.com/vi/1uU5qathCus/maxresdefault.jpg»}

Aynı amacı, « yeteneğine sahip sistemler önermek olacaktır.karbondioksiti doğrudan havadan veya okyanuslardan yakalayın ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kalıcı olarak kilitleyin.”

Şimdiye kadar, CO2 yakalama yeteneğine sahip sistemler bunu verimsiz ve/veya çok maliyetli yollarla yapıyordu. TechCrunch’ın işaret ettiği gibi, Carbon Engineering adlı bir Kanadalı şirket, yeni yakıt türleri yaratmak için atmosferden CO2 yakalamayı başarmıştı. Air Vodka adlı alkollü bir içecek bile.

Xprize, yarışmanın 15 finalistine bir milyon dolar ödül verecek. ilkini 50 milyon dolarla ödüllendirecekikincisi 20 milyon, üçüncüsü 10 milyon dolarla. Ayrıca bu amaç için çalışan öğrencilere 250.000$’lık 25 akademik burs verilecek.

Bu çözümlerin işe yaradığını göstermek için hepsinin günde bir ton CO2 çıkarınancak aynı zamanda ölçeklenebilir, sunumlarında doğrulanmış ve ticari olarak büyük ölçekte kullanılabilecek sistemler olmalıdır.

Bu yarışma resmi olarak 22 Nisan 2021’de başlayacak ve bu tarihten itibaren adayların bu karmaşık soruna çözüm bulmak için dört yılı olacak. Hepsi 2025’teki Dünya gününden (o 22 Nisan) önce çözümlerini sunmak zorunda kalacaklar..

Bir milyon dolarlık ilk ödüller 18 ay sonra verilecekbu projelerin bu sistemleri tam ölçekte geliştirmesine ve gerçekten gerektiği gibi çalıştıklarını göstermesine izin verecek.

üzerinden | TechCrunch

Daha fazla bilgi | XPrize

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Elon Musk, CO2’yi havadan uzaklaştıran sistem için 100 milyon dolarlık ödülün detaylarını veriyor: kolay olmayacak aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…