Elektrikli olanı kullandığımızda benzinli olana kıyasla ne gibi tasarruflarımız var?

Bugün, benzin gibi içten yanmalı bir araba yerine elektrikli araba kullanmayı tercih ederken sahip olduğumuz temel avantajlardan biri, tasarruf şeklinde iyi avantajlarımız olmasıdır. Hem uzun hem de daha kısa yolculuklar yaparken, aynı zamanda daha kolay hareket etmek için. Yeni nesil bir araç kullandığınız süre boyunca nelerden tasarruf ettiğinizi biliyor musunuz?

Elektrikli araç zamanla zemin kazanıyor. Evet, henüz maksimumda olmadığı ve tamamen optimal bir modalite haline gelmek için daha kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğu doğru. Ama onun ilerleme ve büyüme yanmalı arabaları neredeyse geçmişte bırakan artan gelişme ve maruz kalma ile özetlenmektedir.

Elektrikli araba zaten hesapta

Bu nedenle, şu anda elektrikli otomobil, geleneksel otomobillere kıyasla birçok temel açıdan zemin kazanmaya başladı. seçeneklerinden biri olarak görülen, giderek daha makul bir alternatif şimdiki ve yakın gelecek.

Ve bu şu ki, arabasını değiştirmeyi düşünen birçok kişi var. Her ne kadar çekinerek yapsa da yükselişte olduğu görülen bir tonik. Kısmen, devlet yardımı ile satın alınması sırasındaki iyi düşünceler nedeniyle. Ancak, kullanıcıların hala büyük bir ikilemleri var: Elektrikli bir model almanın zamanı mı, yoksa fiyatın düşmesini ve şarj altyapısının daha fazla devreye alınmasını beklemek mi daha iyi?

Ve şu ki, söz konusu şarj altyapıları veya hala sınırlı özerklikleri gibi hala genişleme sürecinde olduklarını gösteren bazı engellere rağmen, gerçek şu ki cebimiz için çok uygun bir noktaya sahibiz. Ekonomik tasarruflara atıfta bulunuyoruz. elektrikli araba kullan Bu özelliklerden biri benzinden veya dizelden önce.

Aslında ve en son raporlara göre araba vay,Moves III yardım planının uygulanmasının ilk aylarından sonra, benzin ve ‘sıfır emisyon’ arasındaki fiyat farkı “her zamankinden daha küçük”. Birkaç tanesinden biridir.

Kullanım maliyetleri

Ancak, en baştan başlayalım. BloombergNEF tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2027 itibariyle pille çalışan bir araba üretmek, yanmalı bir arabadan daha ucuz olacak. C ve D segmentleri, SUV’ler dahil, 2026’dan itibaren Avrupa’da üretilmeleri benzinli olanlara göre daha ucuz olacak. Bu arada, küçük B segmenti otomobillerin bir yıl daha beklemesi gerekecek.

Bu nedenle, Kia Niro gibi bazı modeller sadece birkaç avro uzakta. Spesifik olarak, elektrikli versiyon, termal versiyondan 69 € daha pahalıyken, on yıl sonra tasarruf önemli ölçüde artıyor. Gerçek şu ki, tüm bunlar yeni platformlara daha düşük pil maliyeti (2030’da %58 daha ucuz olabilir) sayesinde mümkün olacak.

Kullanım maliyeti tasarruflu elektrik benzin

Farklı üreticiler tarafından geliştirilen ve paylaşılan platformlar ve bu tür otomobiller için özel üretim hatları. Bu, elektrikli bir otomobilin benzinli bir otomobile kıyasla tasarrufunun çok daha ileri gittiğini söylememize izin veren bir dizi nedenden ilkidir. Ya da aynı olan nedir; elektrikli araba sürmek zaten hesapta.

Hesaplamalar, yeni alınıp 11 yaşında satılan ve yılda yaklaşık 14.500 km yol kat eden orta sınıf bir kompakt otomobil içindir. Toplam kullanım maliyetini tahmin etmek için dikkate aldığımız farklı değişkenler. Bunlar, aşağıda detaylandıracağımız satın alma fiyatı, yakıt veya elektrik maliyeti, sigorta, vergiler ve bakım maliyetleridir.

Toplamda, sayıları sabitlersek, elektrikli toplamın maliyeti 11 yılda 56.000 Euro Benzinli motorlu bir kompakt için 65.000 Euro’ya kıyasla kullanım. En göze çarpan fark bu olabilir, küresel olan. Bu haliyle, arabayı normal elektrik ücreti olan 4 €/100 km ile şarj ederek 9.000 Euro’luk bir tasarrufu temsil ediyor.

Onun durumunda, çalışmalar 15.500 avroya ulaşabileceğini de gösteriyor. Bu, Moves III yardımından da faydalanırsak (hurdaya çıkarılacak bir arabayı teslim etmek için 7.000 Euro). Bu nedenle, (yeni) bir elektrikli araç edinmek, benzinli veya dizele kıyasla değerli bir fırsat anlamına gelir. Ancak, değişkenlerin her birinde hangi belirli rakamları kaydedebiliriz?

Geliştirilecek değişkenler

Elektrikli pazara bir göz atarsak, ilk izlenim bize bu özelliklerin satın alma fiyatının genellikle yakıtla çalışan ortalama bir araçtan daha yüksek olduğunu söyleyecektir. Ama nüanslarla gider. Gerçek şu ki, zamanla, uzun vadede bu ek maliyet, birikmiş tasarruf birkaç örnekte.

Örneğin, ilginç olmaktan daha fazlasına odaklanıyoruz. Ve bu, elektrikli otomobilin o kadar çok sıvı içermemesi gerçeğinden dolayıdır. bakım yapmak benzin gibi konvansiyonel olana göre maliyetleri daha düşük olacak ve tasarrufları daha fazla olacaktır. Pilin daha düşük maliyetine ek olarak, fiyatın daralması da daha büyük bir tekliften kaynaklanmaktadır.

Daha fazla çeşitlilikle fiyatlar düşer ve alıcı için giderek daha uygun fiyatlı seviyelerde konumlanır. Ara seçenek, yani hibrit otomobil seçme seçeneği de geleneksel otomobili geride bırakıyor. Bunlar senin anahtarların.

kayıt vergisi

İspanya vergiler açısından çok yol kat etti. Aslında, yirmi yıldan biraz daha uzun bir süre öncesine kadar, ülkemiz yeni bir arabayı, sözde ‘lüks vergisi’ kapsamında olan gösterişli bir satın alma olarak görüyordu. Ancak her şey iyiye gidiyor ve ilerliyor ve bazı araçların satın alınması hala KDV gibi ücretler taşımasına rağmen, elektrikli arabaların alındığı yol vergisi gibi başkaları da var. muaf ödemek için.

Benzinli elektrik tasarrufu değişkenleri

Bu vergi, aracın yaydığı CO2 emisyonlarını vergilendiren bir vergi oranıdır. Bu, elektrikçiler için ilk tasarruf adımıdır: hepsi ücretsiz bu oran. 120 g/km’nin altında emisyona sahip yanmalı otomobiller için ödemeden muaftırlar, ancak bu rakam aracın vergi matrahının %15’ine kadar çıkabilmektedir.

Çevreyi daha fazla kirleten arabaları vergilendirmeyi hedefleyerek, yeni bir araba için ödenecek vergi 0 (en elektrikli) ile %14,75 arasında değişiyor. Bu sayede daha az kirleten otomobiller vergiden muaf tutuluyor. Yeni nesil ve termal olan arasında önemli bir farktan daha fazlası.

Yakıt

Elbette yakıt en örnek alınan ekonominin bir parçasıdır. Ve onlarla birlikte daha rekabetçi fiyatlarla turlar yapabileceğiz. Rakamlarla bu, elektrikle çalışan aracın 10 kata kadar daha ucuz benzinli veya dizelden daha fazla.

Spesifik olarak, bu değişken bize, benzinli otomobiller için ortalama 10,5 avro ve dizel için 8 avro ile karşılaştırıldığında, bir avronun biraz üzerinde 100 km seyahat edeceğimizi söylüyor. Aşağı yukarı benzer karşılaştırmalar için, bu 100 km’yi seyahat etmek yaklaşık 13 kWh’ye mal olur (arabanın boyutuna bağlı olmasına rağmen). 5 l/100km’lik bir tüketimi onaylayan bir araba bunu 45 kW için yapar. Sürücülerin yılda ortalama 12.000 km yaptığını bilerek bu, yılda 12.000 Euro’luk bir masraf anlamına gelebilir.

Bakım onarım

Daha önce de belirttiğimiz gibi, elektrikli otomobil, geleneksel bir araçta gördüklerimizle karşılaştırıldığında, ne motorlarında ne de pillerinde çok fazla mekanik sıvı kullanmaz. Bu nedenle burada cebimize olan rezervi de dikkate alınması gereken çok önemli bir konu, belki de yakıttan sonraki en büyük yönü.

Yakıt tasarrufu

Bu nedenle, bir elektrik motorunun yalnızca yaklaşık yarım düzine parçası vardır ve bu da bir şeyin kırılma olasılığını önemli ölçüde azaltır. Ayrıca, çoğu modern aracın yağını değiştirmesine gerek yoktur. Bu nedenlerle elektrikli arabaların bakım maliyeti ortalama olarak yaklaşık bir alt üçte içten yanmalı bir araçtan daha fazla.

Benzinle karşılaştırıldığında, elektrik, bakımda tasarruf anlamına gelir. yılda 223 euro (Aylık 19) benzine kıyasla ve dizele göre yılda 205 Euro (17 aylık).

Sigorta

Diğer arabalar gibi, elektrikli arabaların da asgari olarak Sivil Mesuliyet sigortasına sahip olması gerekmektedir. Bu, bugün Yönetmeliğin zorunlu sigorta Motorlu taşıtların sirkülasyonundaki sivil sorumluluk, taşıtların kullandığı yakıt için herhangi bir ayrım yapmaz.

sigorta poliçesi

Bu durumda, onlar için elektrik sigortası çok sayıda ortak soslar geleneksel otomobil sigortası ile. Ancak kapsamı belirlemeye gelince, daha az harcamak için çok iyi çıkacak olan elektrikli olanlar için bazı spesifik olanlar var. Tabii ki araca göre değişiyor ama genel olarak aynı segment arasında rakamları birbirine benziyor.

Örneğin, Renault’nun elektrikli yıldızı Zoe ile görüyoruz. Farklı sigortacılara bakıldığında, bu model için bire bir Üçüncü Taraflar yılda 202 Euro’dan elde edilebilirken, konvansiyonel bir model için 220-230 civarında olacaktır. Her durumda ve başlangıçta bu tür arabaların sigortası daha yüksek bir fiyata sahip olmasına rağmen, bugün giderek daha fazla daha eşit geleneksel olanlarla. Aslında, sigorta karşılaştırıcısı Kelisto’ya göre, onlar için sigorta fiyatları çoğu durumda dizel veya benzinli bir araba ile aynıdır.

Park yerlerinin ücretsiz kullanımı

Elektrik ve benzin arasındaki bir diğer tasarruf avantajı, sıfır etiket DGT’nin. Çünkü onu bünyesinde barındıran araçlar, büyük şehirlerin merkezine 365 gün 24 saat giriş için herhangi bir sınırlama olmaksızın pasaport görevi görecek. Üstelik çevresel uyarılara bağlı kalmadan.

Büyük şehirlerin merkezinden geçen bu hareket özgürlüğü, ücretsiz kullanım düzenlenmiş park yerleri. Bir ödeme yazısı aramaya gerek kalmadan veya mobil uygulama ile zaman kaybetmeden park etme ve araçtan inme konforunun yanı sıra, yapılacak mesleki faaliyete bağlı olarak zaman ve paradan önemli ve hatta kesin tasarruf anlamına gelebilir. tamamlamak.

Yazı Elektrikli olanı kullanırken benzinli olana kıyasla ne gibi tasarruflarımız var? ADSLZone’da ilk ortaya çıktı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…