Eklenti ile ve manuel olarak WordPress’te yedekler nasıl oluşturulur

Bilgi depoladığımız, ağ hizmeti kullandığımız veya hatta bir web sayfamız olduğu bir bilgisayar kullandığımızda, sorunlardan kaçınmak için kopyalar oluşturmak önemlidir. Karşılaşabileceğimiz birçok saldırı var, ortaya çıkabilecek hatalar ve veri kaybı büyük bir sorun. Bu yazımızda nasıl yapabileceğimizi anlatacağız. bir WordPress yedeği oluşturun hem manuel olarak hem de eklentileri kullanarak.

WordPress’i yedeklemek neden önemlidir?

wordpress Bugün en önemli web içerik yöneticisi ve dünya çapında en çok kullanıcıya sahip olanıdır. Bu, yükleyebileceğimiz çok sayıda eklentiye sahip olmasını ve böylece performans, güvenlik iyileştirmeleri elde etmesini ve web sitesinin kullanılabilirliğini artırmak için farklı yardımcı programlara sahip olmasını sağlar.

Ancak, sahip olduğumuz herhangi bir web sitesinde çok fazla içerik barındıracağımızı aklımızda tutmalıyız. Burada resimler, videolar, eklentiler gibi dosyalardan bahsedebiliriz… Ayrıca dosyaların tüm metinleri, veritabanları vb. Bir sorun olması durumunda tüm bunlar tehlikeye girebilir.

Bizim wordpress web sitesi, sahip olduğumuz bir sabit diskte olabileceği gibi, sorun yaşayabilir ve tüm içerik tehlikeye girebilir. Bu nedenle periyodik olarak yedek oluşturmanın önemi. Her şeyi güvende tutmanın ve böylece başarısızlıklardan kaçınmanın bir yolu.

bu Yedeklemeler Normalde bunları manuel olarak yapabilir veya periyodik olarak gerçekleştirilecek şekilde yapılandırabiliriz. İkincisi ilginçtir, çünkü onları kendimiz yaratmayı unutabiliriz ve böylece olası sorunları azaltabiliriz. İşletim sistemlerinde kopyaları yapılandırmak için programlar var ve WordPress ile benzer bir şey başarabiliriz.

WordPress yedekleri nasıl oluşturulur

WordPress web sitemizde yedek kopyalar oluşturmak için dikkate alabileceğimiz bazı seçenekler göreceğiz. Dosyaları kaybetmememiz için bir dizi ilginç alternatif.

cPanel’den WordPress’te yedekler oluşturun

şunu söyleyebiliriz cPanel Özellikle WordPress kullananlarda web hosting konusunda en çok kullanılan kontrol panelidir. Bu nedenle, web sitemizin yedeğini oradan nasıl oluşturacağımızı açıklayacağız. Çok basit bir işlemdir ve sayfamızda sorun yaşamamak için de kullanışlıdır.

Yapmamız gereken ilk şey web hostingimize giriş yapmak, cPanel’e gidiyoruz ve orada kullanabileceğimiz tüm seçenekleri bulacağız. Dosyalar bölümünde bir çağrı göreceğiz. Yedeklemeler.

cPanel ile yedeklemeler

İçeri girdiğimizde farklı seçenekler bulacağız. Tam bir yedeklemeyi indirmek için bir düğme, ayrıca kısmi yedeklemeler yapmak için farklı alternatifler göreceğiz. İkincisi içinde, örneğin ana dizinin veya veritabanının bir kopyasını yapabiliriz.

WordPress yedeklemeleri oluşturma seçenekleri

Daha önce yaptığımız bir yedeği de geri yükleyebiliriz. Bu, bir şeyler ters gittiğinde ve her şeyi önceki bir duruma döndürmek istediğimizde çok kullanışlıdır. Daha önce oluşturduğumuz yedekleme dosyasını yüklememiz yeterli olacaktır.

Bir web barındırma aracı kullanın

cPanel’e bir alternatif, bir kendi web barındırma aracı. Bu, genel olarak operasyon benzer olsa da, hangisiyle sözleşme yaptığımıza bağlı olacaktır. Her durumda kendi adlarına sahip olabilirler. Örneğin bizim durumumuzda yaptığımız test SuperBackup kullanıyor.

Erişmek için kullanıcımız cPanel ile tekrar girmemiz gerekecek ve orada kullandığımız web hosting firmasının uygulamalarına gitmemiz gerekecek. Bizim durumumuzda, resimde gördüğümüz gibi, süper yedekleme.

süper yedekleme

İçeri girdikten sonra, yedeklemelerle ilgili tipik seçenekler görünecektir. Görünüm, kullandığımız araca bağlı olacaktır, ancak genellikle benzerdir. Tam veya kısmi bir yedekleme indirebilir, daha önce indirdiğimiz dosyaları geri yükleyebiliriz, vb.

FTP aracılığıyla manuel olarak bir yedekleme indirin

Ayrıca, bir yedeği manuel olarak indirme seçeneğini de düşünebiliriz. FTP. En iyi seçenek değil, çünkü daha önce gördüğümüz gibi ideal olan cPanel kullanmaktır, ancak mevcut bir alternatif daha.

Bu durumda WinsCP veya FileZilla gibi bir FTP hizmeti kullanmamız gerekecek. Sistemimizden giriş yapmamız gerekiyor ve ardından web sitemizin dizinine gidiyoruz. Yerel olarak bilgisayarımıza indirip kaydetmemiz gerekiyor.

Bu şekilde WordPress sitemizin bir kopyasına sahip olacağız ve onu herhangi bir yere kaydedebiliriz. Elbette her zaman güvenli, korumalı bir cihazda olmasını ve hiçbir zaman tehlike oluşturmamasını tavsiye ederiz.

Eklentilerle WordPress yedekleri oluşturun

WordPress’te çok şey var Aksesuarlar yükleyebileceğimiz Sayfamıza ekstra değer katmak ve böylece düzgün çalışmayı ve kullanıcılara sunduklarımızı desteklemek için günden güne çok faydalıdırlar. Güvenliği artırmak, hızı artırmak veya farklı işlevler eklemek için eklentiler kurabiliriz.

Biz de güvenebiliriz WordPress eklentisi ile yedek kopyalar oluşturabiliriz. Farklı seçenekler var ve ana olanlardan bazılarını adlandıracağız. cPanel’den veya FTP aracılığıyla manuel olarak bir yedekleme oluşturmaya bir alternatifi temsil ederler. Bunlar en ilginçlerinden bazıları:

  • Yükseltilmiş Artı: Şüphesiz bulabileceğimiz en popüler WordPress eklentilerinden biridir. Üç milyondan fazla indirilme sayısına sahiptir ve kullanım kolaylığı ile öne çıkmaktadır. Hızlı ve kolay bir şekilde yedek kopyalar oluşturmamıza ve önceden oluşturulmuş dosyaları geri yüklememize olanak tanır. Diğer birçok hizmetin yanı sıra Dropbox, Google Drive veya Amazon S3’te bulutta yedek kopyalar oluşturmamıza olanak tanır.
  • Blog Kasası: Bir önceki kadar indirilme sayısı olmamasına rağmen, WordPress’te yedek kopyalar oluşturabilmek için de oldukça ilginç bir çözümdür. Yüksek hızı ve güvenilirliği ile dikkat çekiyor. Ortaya çıkabilecek sorunları önlemek için kopyaların her zaman hazır bulundurulmasını sağlar.
  • yedekNot: WordPress yedeklemeleri oluşturmak için size göstermek istediğimiz üçüncü bir seçenek de BAckWPup’tır. 700.000’den fazla kuruluma sahiptir. Ayrıca, indirilen içeriği barındırmak için buluttaki farklı hizmetleri kullanmanıza da olanak tanır. Sorunsuz çalışır ve istediğiniz zaman yedek almanızı sağlar.

Kısacası bunlar, WordPress’imizde yedek kopyalar oluşturmak için sahip olduğumuz seçeneklerdir. Sorunları ve web sitemiz için önemli dosyaların kaybolmasını önlemek için gerçekleştirebileceğimiz bir dizi alternatif.

Bir eklenti ile ve manuel olarak WordPress yedekleri nasıl oluşturulur makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…