Edge, bir Chrome özelliğini yeniden geliştiriyor: sekme grupları

Edge, bir Chrome özelliğini yeniden geliştiriyor: sekme grupları

Sonunda Microsoft, web tarayıcısının motoru olarak Chromium’u benimseyen çemberlerin üzerinden atlayıp atlasa da, Windows’tan sorumlu şirket Edge, yalnızca bir Chrome olmaktan memnun değil, Google’ın tarayıcısını her anlamda geliştirmek için çok çalışıyor. . Microsoft, Google’ın tarayıcısını birçok yönden çoktan aştı: gizlilik, sekmeler, performans… ve şimdi bu tarayıcının özelliklerinden birinin sırası geldi: sekme grupları.

Tarayıcıyı açıp aynı anda birden fazla web sayfasını açmak için kullandığımızda, genellikle yaptığımız şey tarayıcının üst çubuğundaki tüm sekmeleri açmaktır. İstediğimiz gibi sürükleyip sıralayabiliriz ama sonuçta tüm sekmeler bir arada, barda. Ve çok sayıda açık sekmemiz varsa, bu ters tepebilir.

Sekme grupları, açık sekmeleri “gruplandırabildiğimiz” bir tarayıcı özelliğidir. İstediğimiz kadar grup oluşturabilir, içine istediğimiz sekmeleri yerleştirebiliriz. Bu şekilde, her biri kendisini tanımlayan bir renge sahip tüm grupları bir bakışta oluşturabilir ve hatta her zaman ihtiyaç duyduğumuz sekmelerle daha düzenli bir çubuğa sahip olmaları için sözleşme yapabiliriz.

Chrome'da birden çok sekme grubu

Microsoft’un yeni web tarayıcısı Edge’in de bu seçeneğe sahip olduğu açık. Ancak şirket, Microsoft’un bize sunduğundan çok daha kullanışlı ve pratik hale getirmek için çalışıyor. Ve böylece yenileri geliyor çalışma alanları.

Çalışma alanları: sekme gruplarının gelişimi

Yeni Edge çalışma alanları, web tarayıcısının genel performansını iyileştirmeyi amaçlayan en son geliştirmelerden biridir. Microsoft tarafından geliştirilen bu yeni özellik, Köşegenel olarak konuşursak, birkaç grupla çalışma gruplarının işleyişini genişletmenin yeni bir yoludur, böylece onlarla çalışmak daha kolay ve daha rahat olur.

Bu yeni özellik kabaca sanki her sekme grubu yeni bir pencereydi. İstediğimiz tüm sekme gruplarını oluşturabilir ve bir düğmeden açık olmasını istediğimiz grubu seçebiliriz. Bu sayede bir rengin her bir grubuyla birlikte tüm sekmeleri üst (veya yan) çubukta tutmak yerine sadece seçtiğimiz grubun sekmelerini göreceğiz. Yani, seçtiğimiz çalışma alanından.

Edge W10 çalışma alanları

Bu işlev, Windows 10’un sanal masaüstlerine çok benzer bir konsept kullanır. Tüm sekmeler tarayıcıda açık olmasına rağmen, yalnızca gerçekten ihtiyacımız olanları görebiliriz. Ve diğer alanların sekmelerini görmek ve onlarla etkileşim kurmak için çalışma alanlarını hızla değiştirebiliriz.

Edge’de ne zaman satışa sunulacak

Bu çalışma alanları sayesinde birçok açık sekmeyi sıralamak ve düzenlemek hiç olmadığı kadar kolay ve basittir. Ancak, bu özelliğin keyfini ne zaman çıkarmaya başlayabiliriz?

Şu anda Microsoft, ne zaman kullanıma sunulacağına dair herhangi bir ipucu vermedi. Ne Kanarya şubesinde ne de bayraklar aracılığıyla Edge kullanıcıları tarafından kullanılamaz. Şirket bunu yalnızca çok sınırlı kullanıcı grupları üzerinde test ediyor ve hazır olana kadar onu görmeyeceğiz.

Şirket, Edge’in gelişimini çok ciddiye alıyor. Bu değişikliğe ek olarak, şu anda iyileştirmeyi planlıyor dikey sekmeler ve açılır menüler tüm tarayıcının. Yalnızca gezinme şeklinizi iyileştirmekle kalmayacak, aynı motoru kullanmanıza rağmen Edge’i Chrome’dan giderek farklılaştıracak büyük değişiklikler.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…