Eco-SIM, geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış yeni Vodafone kartları

Eco-SIM, geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış yeni Vodafone kartları

Teknoloji şirketleri, faaliyetlerini çevreye “dostu” hale getirmek için giderek daha fazla çabalıyor. Vodafone söz konusu olduğunda, operatör bu aydan itibaren müşterilerine, sürdürülebilirliğe açık bir bağlılıkla, kademeli olarak yeni plastikten yapılmış SIM kartları değiştirerek, geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış yarı boyutlu formatta yeni Eco-SIM’ler sunacak.

Taşıyıcının malzeme açısından verimli yarı boyutlu kart formatında Eco-SIM’i piyasaya sürmesi, her yıl 320 ton ham plastik üretme ihtiyacını daha da ortadan kaldırıyor. Bu, kartlar için yeni plastik üretmeyerek, yılda 1.280 ton CO2e’lik potansiyel bir tasarruf anlamına gelir.

Eco-SIM lansmanı, Vodafone’un 2020’deki başarılı küresel yarım boyutlu SIM kart tutucu lansmanını temel alıyor. Şirket, bu tutucuları yarıya indirerek SIM kartlar için kullanılan plastik miktarını yılda yaklaşık 340 ton azalttı. 1.760 ton CO2 azaltımı.

Vodafone, tüm Avrupa pazarlarında giderek artan sayıda uyumlu cihazla desteklenen dijital eSIM sunsa da, çoğu mobil müşteri, eSIM yaygınlaşana kadar cep telefonları için hala fiziksel bir SIM karta ihtiyaç duyar. Böylece Eco-SIM, Vodafone’un 12 Avrupa pazarının yanı sıra Mısır, Türkiye ve Güney Afrika’da da uygulanacak.

Bu girişim, operatörün faaliyetlerini daha sürdürülebilir hale getirme çabalarının bir parçasıdır. 2020 yılından bu yana Vodafone, tüm mağaza ve ofislerde gereksiz tüm plastik ürünleri ve tek kullanımlık tek kullanımlık ürünleri ortadan kaldırdı. Ayrıca, tek kullanımlık plastik poşetleri kaldırmış ve plastik pazarlama veya promosyon malzemelerini ortadan kaldırmış veya kısıtlamış, bunların yerine düşük etkili alternatifler koymuştur.