Ebola nedir ve bu hastalık nasıl yeniden ortaya çıktı?

Ebola, Afrika’daki maceralara geri dönüyor: Gine-Konakry hastalık nedeniyle “salgın durum” ilan etti. Şimdi koronavirüs pandemisinin ortasında bir endişe yeniden ortaya çıkıyor. Beş yıl önce bir salgın sona erdi, nasıl yeniden ortaya çıktı?

Bu virüs vahşi hayvanlar tarafından insanlara bulaşır, insan popülasyonlarında kişiden kişiye bulaşma yoluyla yayılır. Ölüm oranı %50’dir, ancak önceki salgınlarda %90’a yükselmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü, virüsün ilk olarak 1976’da Güney Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki salgınlarda tespit edildiğini açıklıyor. Kongolu Yambuku köyü, hastalığa adını veren Ebola Nehri yakınında bulunuyor.

Koronavirüs gibi, doğal konakları da yarasalar olarak kabul edilir. Bu durumda, Pteropodidae ailesinin meyve yiyenleri.

Virüs, enfekte hayvanların organları, kanları, salgıları ve diğer vücut sıvıları ile temas yoluyla bulaşır. Yarasadan ormanda bulunan şempanzelere, goriller, antiloplar veya kirpilere geçer.

Ebola belirtileri

Kuluçka süresine göre WHO’yu açıklıyor, 2 ila 21 gün arasında değişir. O andan itibaren belirtiler ortaya çıkar:

  • Ani ateş, şiddetli halsizlik ve kas ağrıları.
  • Baş ağrısı ve boğaz ağrısı, kusma, ishal ve deri döküntüleri.
  • Böbrek ve karaciğer sorunları.
  • Daha ciddi vakalarda, hatta iç ve dış kanama.

1970’lerden günümüze, kanıtlanmış etkili bir tedavi yoktur. Virüse karşı koruma sağlayan rVSV-ZEBOV adlı deneysel bir aşı var ama bu geçici.

DSÖ, yalnızca ölü hayvanların toplanması, enfekte hastalarla yakın temastan kaçınılması ve enfekte olanların cesetlerinin hızlı bir şekilde gömülmesi gibi önleme ve kontrol yöntemlerini önermiştir.

Ebola

2014 ve 2016 yılları arasında Sierra Leone, Liberya ve Gine gibi ülkeler korkunç Ebola salgınlarına maruz kaldı ve neredeyse 11.000 ölüme ulaştı.

Şimdiye kadar, Gine Conakry’deki yetkililer hastalıktan üç ölüm ilan ettiler. Korku, daha fazla insanla temas halinde olmalarıdır.

Ülke ayrıca enfeksiyonlarda yüksek, ancak ölümlerde düşük olan koronavirüs tarafından vuruldu. Bu pazartesiye kadar, sadece 85 ölümle 14.967 vaka kaydedildi.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…