E-postanızın ve şifrenizin sızdırılan milyonlar arasında olup olmadığını kontrol edin

E-posta bizim için giderek daha önemli bir araç haline geliyor. Sadece işte değil, özel hayatımızda da çok kullanıyoruz. Buna ek olarak, kağıt üzerinde mektupla yapılan yazışmaların giderek azaldığını da eklemeliyiz. Bu, e-postalarımızda banka bilgileri, fatura ödemeleri ve daha fazlasının bulunmasına neden oldu. Siber suçlular bu yeni gerçekliğe yabancı değiller ve kâr amacıyla e-posta hesaplarımızı hacklemek istiyorlar. Sorunlardan biri de biz farkında olmasak da mali durumumuza, iş hayatımıza ve işimize casusluk yapmaları. Bugün size e-postanızın ve şifrenizin İnternet’teki milyonlarca sızıntı arasında olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizi ve ifşa olduysanız ne gibi önlemler almamız gerektiğini öğreteceğiz.

Veri sızıntısı olup olmadığını kontrol etmek için araçlar nasıl çalışır?

Şu anda e-postamızın filtrelenip filtrelenmediğini kontrol etmek için hem yeni hem de eski sızıntılar için çok sayıda araç var. Farklı araçlar, e-postamızın içlerinde olup olmadığını kontrol etmek için filtrelenmiş veritabanlarını kullanır ve varsa, bir veri sızıntısının meydana geldiğini bize bildirir. Milyonlarca e-posta karşılık gelen parola karmalarıyla birlikte depolandığından, bu veritabanlarının terabaytlarca veri boyutuna sahip olabileceğini hesaba katmalıyız.

Siber suçluların e-postalarımızı ele geçirmeleri sayesinde yapabileceklerine gelince, birkaç şey var. Başlangıç ​​olarak, ilgilenirlerse e-posta adresinizi çalabilir ve ele geçirebilirler. İş için kullanırsak kredi kartı numaramızı ve şirket bilgilerimizi de alabilirler. Diğer bir olasılık da, verilerimizin karanlık ağda en yüksek teklifi verene satılmasıdır. Bu nedenle, farklı hizmetler için her zaman farklı şifreler kullanmak gerekir, böylece bir hizmet bir veri sızıntısından etkilenirse, diğer hizmetler etkilenmez.

Öte yandan, verilerimiz sızdırılırsa başımıza ne gelebilir diye bir soru var. Bu durumda diğer hesaplarınızı çalabilirler. Bunun nedeni, örneğin, diğer sitelere kaydolmak için e-posta hesaplarını kullanmamızdır. Ayrıca sizi kimlik avı yapmaya çalışabilir veya postanıza çok fazla spam almaya başlayabilirler. Ardından, çok karmaşık durumlarda kimliğinizi çalabilir veya mali durumunuzu mahvedebilirler. Ayrıca, siber suçlular kişisel veya iş ortamınıza kimlik avı mesajları gönderebilir. Bu, itibar kaybına neden olan ciddi sonuçlar doğurabilir.

E-postanızın ve şifrenizin sızdırılıp sızdırılmadığı nasıl kontrol edilir

E-postamızda veri sızıntısı olup olmadığını kontrol eden aracı kullanabilmek için yapmamız gereken ilk şey aşağıdaki web sayfasına gitmek. Ücretsiz bir web aracı bulduk. Bu şu anlama gelir:

  1. Kullanmak için para ödemek zorunda kalmayacağız.
  2. Kullanmak için bir İnternet bağlantısına ihtiyacımız olacak.
  3. Yürütülmesi İnternet tarayıcımızda gerçekleştirildiğinden kurulum gerektirmez.

Daha önce koymuş olduğumuz bağlantıya tıkladığımızda tarayıcımıza aşağıdaki gibi bir ekran yükleyecektir:

E-posta ve şifrenin sızdırılan milyonlar arasında olup olmadığını kontrol etmek için arama alanına e-posta adresini yazmamız gerekiyor. Bu durumda, kırmızı okla gösterilen ve « yazan beyaz alana atıfta bulunuyoruz.E-postanızı giriniz«. Olumlu bir şey, Cybernews’in girdiğimiz e-postanın kaydedilmediğini, kaydedilmediğini veya hiçbir yerde saklanmadığını iddia etmesidir.

E-postamızı kontrol etmek için tek yapmamız gereken arama çubuğuna yazıp butona tıklamak. ŞİMDİ KONTROL ET. Daha sonra, açığa çıkmış bir e-postayla ve bir başkası olmayan bir e-posta ile bir örnek vereceğiz. Her durumda nasıl davranmanız gerektiğini de açıklayacağız.

E-postanız filtre listesinde değilse ne olur?

Bir önceki bölümdeki yönergeleri takip edersek bir e-posta girip butonuna basarsak ŞİMDİ KONTROL ET bazı sonuçlar elde ederiz. Filtrelenmemişlerse, aşağıdaki gibi bir ekran görünecektir:

Burada filtrelenenler arasında e-postayı bulamadıklarını söylüyorlar. Bu, nispeten sakin olabileceğimiz ve istersek bu noktada bırakabileceğimiz anlamına gelir. Ancak, güvenliği artırmak istiyorsak iki işlem yapmamızı önerir:

  1. Güçlü parolalar oluşturmak ve onları korumak için güvenilir bir parola yöneticisi kullandığımızı.
  2. Mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanımı.

E-postanızın ve şifrenizin sızdırıldığını doğruladıktan sonra nasıl davranılır?

Daha önce olduğu gibi aynı mekaniği tekrarlayacağız. E-postamızı girip butona basıyoruz. ŞİMDİ KONTROL ET. E-postanızın ve şifrenizin filtrelenen milyonlarca arasında olması durumunda, şu sonuçları döndürür:

Kırmızı metinli bir mesajda, e-postamızın filtrelenenler arasında olduğunu söylüyor. Ardından, bize bir dizi ipucu sunuyor. Bu durumda, e-posta hesabımız risk altında olduğu için düzeltmemiz zaten zorunludur. En çok önerilen aşağıdaki adımları izlemektir:

  1. Şifre değiştir.
  2. Güçlü bir parola belirleyin ve bir parola yöneticisi kullanın.
  3. Bu hesap ve filtrelenen hesapla bağlantısı olabilecek diğer hesaplar için 2FA iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.

Bu durumda önerilen minimum, parolayı sağlam bir parolayla değiştirmek ve bu filtrelenmiş hesapla bağlantısı olabilecek diğer hesapları kontrol etmektir. Ancak, ne kadar çok eylem gerçekleştirirsek o kadar iyi olur.

Güçlü bir anahtara sahip olmak için şifre üreticisi

İyi ve sağlam bir parola oluşturmak istiyorsak, parola büyük harf, küçük harf, sayı, sembol ve önerilen minimum 12 karakter uzunluğunda oluşturulmalıdır. Ayrıca, onları güvende tutmamıza yardımcı olması için ücretsiz şifre yöneticileri kullanabiliriz. Bazı örnekler KeePass, Bitwarden, Dashlane, LastPass ve Passwarden olabilir. Bu web sitesine gelince, güçlü bir şifre oluşturmamı istiyorsanız, bunu bu bağlantıya tıklayarak yapabilirsiniz. Ardından şifre üreticisi ekranı görünecektir.

Çalışma şekli çok basittir. Kırmızı ok ile gösterilen simgeye tıkladığımız anda otomatik olarak bir şifre oluşturulacaktır. O zaman tek yapmamız gereken butona tıklamak Şifreyi Kopyala panoya kaydetmek için. Ardından control + v girerek gerekli yere yapıştırabiliriz.

Son olarak, sizin de gözlemleyebildiğiniz gibi, bu web sitesi bize iki ilginç ücretsiz araç sunuyor. Biri e-postanızın ve şifrenizin sızdırılan milyonlar arasında olup olmadığını kontrol etmek için, diğeri ise güçlü şifreler oluşturmak için.

E-postanızın ve şifrenizin sızdırılan milyonlar arasında olup olmadığını kontrol edin makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…