DYN ile dinamik bir DNS oluşturun ve internetten evinize erişin

İnternet bağlantılarımızın sahip olduğu genel IP’ler statik veya dinamik olabilir. Bir yandan, sabit veya statik genel IP adresleri, yönlendiriciyi kapatsanız bile ve geçen süreye bakılmaksızın her zaman aynı olanlardır. Öte yandan, dinamik IP’ler, zaman zaman değişen ve ev kullanıcılarının büyük çoğunluğunun sahip olduğu IP’lerdir. Bu eğitimde açıklayacağız dinamik DNS nedirve nasıl oluşturulur DYN ile ev sahibi DYN sunucusunun etki alanını bilerek yurt dışından ev bilgisayarınıza erişmek için.

Bilmiyorsanız, sabit bir genel IP’ye sahip olmak, İnternet bağlantı faturasında ekstra bir ödeme gerektirir. Genellikle bir ev kullanıcısının statik bir IP’ye ihtiyacı olmaz, daha çok şirketler tarafından kullanılır. Ancak, bazı özel durumlarda, bir tür sunucumuz olduğu için İnternet’ten evimize bağlanmamız gerekebilir. O zaman DYN ile dinamik bir DNS (DDNS) sorunlarımıza çözüm olabilir.

DDNS veya Dinamik DNS nedir

DDNS kısaltması İngilizce’den gelir. Dinamik Alan Adı Sistemiveya İspanyolca’ya çevrilmiş Dinamik Alan Adı Sistemi. Ana işlevi, ev ağımızın genel IP adreslerini yapılandırabileceğimiz belirli bir alana yönlendirirken yardımcı olmasıdır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, zaman zaman değişen dinamik genel IP’ler evlerimizde çok yaygındır. Dinamik DNS kullanmanın avantajı, evdeki bilgisayarımıza, FTP sunucumuza, VPN sunucumuza, oyun sunucumuza ve web sunucumuza kolay hatırlanabilir bir alan adı ile erişebilmemizdir. Böylece, ek olarak zaman zaman değişen çok sayıda genel IP’yi ezberleme ihtiyacından kurtulabiliriz. Bu anlamda dinamik IP adreslerinin ayda birkaç kez değişebileceğini unutmayın. Ayrıca kelimeleri ezberlemenin genellikle rastgele sayıları öğrenmekten daha kolay olduğu da unutulmamalıdır. Ayrıca dinamik bir IP’miz olması ve değişmesi durumunda hiçbir şey olmuyor, bu durumda DYN’deki host ile otomatik olarak yeniden senkronize olacak ve herhangi bir sorun yaşamayacağız. Bunun gerçekleşmesi için tek koşul, yönlendiriciyi doğru şekilde yapılandırmanızdır.

DDNS ağları

Bu türden bir çözüm, DYN ile dinamik bir DNS sözleşmesi yapmak olabilir. Bu hizmeti kullanmak için yapmamız gereken ilk şey, bu DDNS hizmeti için bir hesap oluşturmak ve ardından ücretsiz bir Host adı oluşturmaktır.. O andan itibaren, yönlendiricide de yapılandırdıktan sonra, genel IP adresini her zaman bilebileceğiz. Böylece, mevcut genel IP’mizin ne olduğunu bilmesek bile, dinamik DNS hizmetimiz, genel IP’yi değiştiği anda güncellemekle ilgilenecektir.

DYN gibi ücretli bir dinamik DNS hizmeti kiralamak karlı mı?

Sunucularınıza her zaman erişebilmeniz için güvenilir ve etkili bir çözüm istemeniz durumunda iki seçeneğiniz vardır:

 • İnternet sağlayıcınızdan veya ISS’nizden statik bir genel IP kiralayın.
 • Dinamik bir DNS hizmeti kullanmak için ödeme yapın.

Genel bir IP sözleşmesi ile ilgili olarak, ISP’miz ile İnternet faturasında ayda 10 ila 15 € arasında ek bir maliyet olduğunu varsayar. Bu, yıl boyunca, sahip olduğumuz İnternet sağlayıcısına bağlı olarak 120 ile 180 € arasında bir harcama anlamına geliyor.

O zaman ücretsiz veya ücretli bir dinamik DNS kullanma seçeneğimiz olurdu. Ücretsiz olanın avantajı, sıfır maliyettir, dezavantajı ise belirli sınırlamalarla gelmeleridir. En yaygın olanlar arasında şunlar olacaktır:

 1. Ana bilgisayar adı numarası sınırı (oluşturulacak DNS alanları).
 2. Hostname’nin süresinin dolması, bir ay içinde kullanmazsanız veya zaman zaman yenilemezseniz, bu hostname otomatik olarak devre dışı bırakılır.

Özetle, ücretsiz olanlar ile geçerliliklerini kaybetmemeleri için farkında olmalısınız. Öte yandan, 55$’a DYN’li dinamik bir DNS’imiz var ve süresinin dolması konusunda endişelenmeyin. Bu anlamda, bir operatörle statik IP sözleşmesi yapmaya kıyasla %50’ye yakın veya daha fazla tasarrufu temsil ettiğini de belirtmek gerekir.

DYN’de nasıl hesap oluşturulur?

DYN ile Dinamik DNS kullanmak istiyorsak, ilk yapmamız gereken kayıt olmak. resmi web sitesi. Bu anlamda Oracle’ın 2016 yılından bu yana bu hizmetin sahibi olduğunu belirtmek gerekir. Bu, DYN web sitesinin ekran görüntüsü:

Yapacağımız ilk şey butona tıklamak Dynamics DNS’i deneyin. Dynamics DNS Satın Al düğmesine tıklarsanız fiyatları kontrol edebilirsiniz. Yıllık fiyatının 55€ olduğunu hatırlatırım, hizmeti bir hafta ücretsiz deneyebilirsiniz, ancak bilgilerinizi doldurup kredi kartı takmanız gerekmektedir.

Ardından, hesabı oluşturmaya devam edeceğiz:

Burada doldurmamız gerekiyor:

 • Kullanıcı adı: bu bizim kullanıcı adımız olacak.
 • Parola ve Parolayı onaylayın: şifremizi ayarlamak için.
 • E-posta ve E-postayı Onayla: onay kodunun geldiği e-posta.

Ardından, CAPTCHA’yı çözüyoruz, Oracle koşullarını kabul ediyoruz ve üzerine tıklıyoruz. Hesap oluşturmak. Ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir onay kodu girmemizi isteyen bir ekran gelecek.

Bir sonraki adımımız ise DYN ile dinamik DNS oluşturmak için vermiş olduğumuz maile gitmek olacaktır.

Atacağımız bir sonraki adım, o anahtarı koymak ve butona tıklamak. onaylamak. Unutulmaması gereken bir şey, er ya da geç, 7 günlük denemenin keyfini çıkarmak için kişisel verilerimizi doldurmamız ve bir kredi kartı koymamız gerekeceğidir.

Dinamik DNS ana bilgisayar adı oluşturun

DYN hesabımıza girdikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Bu ekran görüntülenmezse, onu şurada bulabilirsiniz: Hizmetler, Servislere genel bakış. Şimdi, üzerine tıklayacağımız Host’u oluşturma zamanı Ana Bilgisayar Adı Ekle. Ardından, Ana Bilgisayarı yapılandırmak için bu seçenekler görünecektir:

Yapacağımız ilk şey, Sunucumuzun adını seçmek ve ardından sağda en çok beğendiğimiz sonu seçiyoruz. İkincisinde, seçili bırakıyoruz IP adresi ile ana bilgisayar ve mevcut IP’mizi atamak için kırmızı kutuya tıklayın.

Bu yapıldıktan sonra, değişiklikleri kaydederiz ve yalnızca yönlendiricideki ana bilgisayar adını yapılandırmamız gerekir.

Bir yönlendiricide DYN ana bilgisayar adı yapılandırması

Burada yönlendiricimizin yapılandırmasını web üzerinden girerek başlamalıyız. Bunu, ağ geçidini ve ardından kullanıcı adınızı ve şifrenizi koyarak tarayıcımızda yapacağız. DYN ile dinamik bir DNS yapılandırmak istiyorsak, ilgili bölümünü aramamız gerekecek. Genellikle bu veya benzer isimlerden biri tarafından çağrılır:

Bu vesileyle AVM FRITZ!Box 7530 kullanacağız. internet, Erişime izin vermek ve sonra gidiyoruz DynDNS.

Ardından, kutuyu işaretleyerek başlayacağız DynDNS’i kullanın.

Ardından şu bölümleri yapılandırmanız gerekir:

 • DynDNS Sağlayıcı: dyndns.org’u bulup seçmeliyiz. Yeni bir alan adı kaydı yaparken sizi DYN web sitesine nasıl yönlendirdiğini göreceksiniz ve kullanıcı adı ve şifrenizi girerseniz hesaba giriş yapabilirsiniz.
 • alan adı: oluşturduğumuz ana bilgisayar adının adı, bu durumda redzonetests.dyndns-pics.com.
 • Kullanıcı adı: DYN hesabımızın kullanıcısını koyuyoruz.
 • Şifre: DYN hesabımızın şifresini yazıyoruz.

Son olarak, tıklıyoruz Uygulamak ve bununla DYN ile dinamik bir DNS oluşturmayı bitirdik. Bu andan itibaren, söz konusu HOST’u IPymiş gibi koyarak bilgisayarınıza herhangi bir yerden girebileceksiniz.

DYN ile dinamik DNS oluşturun ve internetten evinize erişin makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…