Düzenli olarak peynir yemenin üç faydası

Elbette onsuz bir pizza hayal edemezsiniz ve pek çok tarifin malzemesidir, ancak yine de tek başımıza ve pişirmeden yemeye meyilliyiz: peynir yüzyıllardır insanoğlunun bize eşlik ettiği yiyeceklerden biridir.

peynirin tarihi

Tarihinin izini sürmek zor olsa da, bunu bilmenin bir yolu var. zaten üretildi 7000 yıldan fazla bir süre önce: Dalmaçya’da, Adriyatik Denizi yakınında, yedi yüzyıldan fazla bir süre önce peynirin kasıtlı olarak yapıldığına dair bazı kanıtlar bulundu.

Başka tür kayıtlar olmadan, bu ya da başka herhangi bir yiyeceğin tarihini izlemek zordur: Organik maddeler olduklarından, geçen zaman onları bozar ve parçalar.

Ancak bunun tesadüfi bir keşif olduğunu varsayabiliriz: yaygın olduğunu düşünürsek. sütü farklı malzemelerden yapılmış torbalarda depolamak veya taşımak, bir noktada geviş getiren bir hayvanın midesi ile yapılmış bir tanesi kullanılabilirdi. Bir de sütü peynire dönüştüren süreçler oldu.

Peynir nasıl yapılır?

İneklerin ve diğer geviş getirenlerin mideleri peynir mayası içerir.peynir üretiminde ilk adım olan sütün pıhtılaşmasından sorumlu enzimlerin bir kombinasyonu. Bu, bir miktar asit veya laktik asit üreten bakteriler eklenerek de sağlanabilir.

Bu ilk aşama olarak adlandırılan pıhtı hala işlenmelidir: peynir altı suyu çıkarılır, fazla suyu çıkarmak için tuz eklenir ve peynirin türüne bağlı olarak olgunlaşmaya bırakılır.

Mantarlar veya bakteriler olabilen diğer mikroorganizmaların müdahale ettiği, denilen bir şeyi gerçekleştiren laktik fermantasyon.

Aşağıda peynir yemenin faydalarından bazılarını okuyabilirsiniz.

Beyin

Daha iyi görme ve mutlu nöronlar

Süt birçok vitamin içerir, ancak peynirin üretilme şekli göz önüne alındığında, yağda çözünenler içinde kalır: yağda çözünenler, çünkü suda çözünenler, peyniri yaptıktan sonra peynir altı suyuyla birlikte ayrılır.

Miktarlar türden türe değişse de, çoğu A vitaminiyardımcı olan iyi görme fonksiyonubirlikte b12 vitaminisürdürülmesinde önemli olan sağlıklı nöronlar.

daha güçlü kemikler

Her peynirin içerdiği kalsiyum miktarı üretim sürecine bağlıdır.: en asidik, genellikle daha az kalsiyum içerir.

Bu bir temel unsurusadece kemik dokusunun bir parçası olduğu için değil, aynı zamanda dolaşım ve sindirim süreçlerinde de gereklidir.

Tabii ki süt içersek kalsiyum tüketebiliriz, ancak peynir yediğimizde avantajımız var. üretiminde neredeyse tüm laktoz çıkarıldıa, sütte bulunan bu şekere karşı toleransı olmayan bizler için bir avantajdır.

daha az boşluk

Sadece iskeletimizin kemikleri değil, dişlerimiz de fayda sağlar: Peynir yemenin kansere yol açabileceğini gösteren araştırmalar var. diş minesine doğrudan faydalar.

Hayvanlarda ve insanlarda tüketimi analiz edildiğinde, daha düşük çürük insidansı ve hatta dişleri koruyan diş minesinin kalitesinde bir artış ile bir korelasyon bulundu.

Peynirin diş kalitesini iyileştirme mekanizmalarını anlamak için bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulmasına rağmen, şüphesiz daha fazla peynir yemek için mükemmel bir nedendir. Bunun yanında lezzetlidir.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…