Dünyadaki ana DNS’lerden biri sunucularını ABD’den alıyor

Bugün çok çeşitli DNS sunucuları seçmek. Google DNS en çok kullanılanıdır, ancak Cloudflare veya Quad9 gibi alternatiflerimiz de var. İkincisi şirket tarafından işletilmektedir. TemizleyiciDNSdahil olmak üzere büyük kuruluşların desteğine sahiptir. IBM. Şimdi, şirket ülke değiştirmek zorunda kaldı.

Bu, şirket tarafından bugün nerede harcadıkları açıklandı. Kaliforniya’dan İsviçre’ye (ile Zürih özel). Şirket, DNS hizmetinden kâr sağlamaz ve kişisel bilgileri toplamaz veya satmaz. Operasyonları DNS’yi korumak için bağışlarla destekleniyor ve dünya çapında 90 ülkede 150’den fazla yerde sunucuları var.

Quad9 gizliliği sağlamak için İsviçre’ye gidiyor

DNS, hizmetlere ve web sayfalarına erişimi garanti etmek için ağda kilit bir unsurdur. Onlar sayesinde, tarayıcıya bir URL yazdığımızda, metni o web sitesinin IP adresine çevirmek için bunu DNS sunucusuna iletir. Operatörler ve bazı DNS hizmetleri bu bilgileri erişim kalıplarını, ziyaret sayısını ve çok daha fazlasını öğrenmek için kullanır. Bu nedenle, bir kullanmak çok önemlidir Gizliliğimize saygı duyan DNSve varsayılan operatörler tarafından sunulanlardan daha hızlı ve daha güvenli olan pek çok şey vardır.

dörtlü9

9.9.9.9, gizliliğinizi ve veri korumanızı iyileştirmek için, gizlilik yasaları kullanıcıları en çok koruyan ülkelerden biri olduğu için İsviçre’ye taşınmaya ve ülke yasalarına göre faaliyet göstermeye karar verdiniz. bu İsviçre veri koruma yasaları Ülkelerine bağlı olarak vatandaşlar için kısıtlamaları yoktur, bu nedenle bu kısıtlamalar, hangi ülkeden olursa olsun tüm bireyler için geçerlidir.

Amerika Birleşik Devletleri örneğinde, düzenleyici makamlar bir hakimden kullanıcı verilerine erişim talep edebilir, bu nedenle bilgilerin güvenliği garanti edilemez. Şimdi İsviçreQuad9 verilerin asla toplanmayacağını, analiz edilmeyeceğini veya takas edilmeyeceğini taahhüt edebilir.

Seçim için üç farklı adres

DNS, IPv4 veya IPv6’nın kullanılmasına bağlı olarak aşağıdaki adreslere sahiptir:

IPv4: 9.9.9.9, 149,112,112,112

IPV6: 2620:inanç::inanç, 2620:inanç::9

Her iki DNS de kötü amaçlı yazılımdan koruma korumasına ve DNSSEC doğrulamasına sahiptir. Kullanıcıların bu güvenlik eklentileri olmadan DNS kullanmak istemeleri durumunda adresler 9.9.9.10, 149.112.112.10 ve 2620:fe::10 şeklindedir. Ayrıca şu adresleri kullanan ECS korumalı bir varyant da vardır: 9.9.9.11, 149.112.112.11 ve 2620:fe::11. DNS kötü amaçlı yazılımdan koruma filtresi, kullanıcılarının aradığı kötü amaçlı web sitelerinin %97’sine erişimi engeller.

Ayrıca Quad9’un, DNS isteklerini ve trafiğini şifreleyen HTTPS üzerinden DNS desteği sunduğunu ve böylece kimsenin bağlantımız ile çözümleyici arasındaki yolda onu keşfetmesini engellediğini de hatırlıyoruz. Bu avantajdan yararlanmak için kullandığımız tarayıcının bu işlev için yerel desteğe sahip olması gerekir.

Dünyadaki ana DNS’lerden biri, sunucularını ABD’den alan gönderi, ilk olarak ADSLZone’da göründü.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…