DSÖ, koronavirüsün kökenini bulmak için Wuhan’a bir ekip gönderdi: buldukları şey bu

Koronavirüse karşı aşılara, tedavilere, uygulamalara ve başarılı önlemlere ihtiyacımız var ama aynı zamanda cevaplara da ihtiyacımız var. Son yıllardaki en büyük pandemi yanıtlara ihtiyaç duyuyor neler olduğunu anlamamıza ve her şeyden önce geleceğe hazırlanmamıza yardımcı olmak için. Bu nedenle, her şeyin başlamasından bir yıl sonra, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu soruları yerinde aramak amacıyla Wuhan’a bir uzman ekibi gönderdi.

Ekip, 14 Ocak’ta Çin’e geldi ve zorunlu karantinadan sonra, Canlı Hayvan Pazarından şehrin Viroloji Enstitüsü’ne kadar Wuhan’daki çok sayıda tesisi gezdi. Şimdi, sadece ilk sonuçları sundular ve çalışmanın sınırlamalarına rağmen, Çin’de neler olabileceğine ve hangi yolların daha ayrıntılı olarak araştırılması gerektiğine dair bazı ilginç bilgiler verin..

Her şey nasıl başladı? Özet

Araştırmacılar, Wuhan Hastanesi ve Hubei Eyaleti Sağlık Ağı’ndaki tıbbi kayıtları inceledi. Virüs hakkında bildiklerimize dayanarak vardığı sonuçlar, “2019’un ikinci yarısında Wuhan’da önemli ölçüde tanınmayan SARS-CoV-2 sirkülasyonu olmadı«. Soruşturmasının devam ettiği kadarıyla, “19 Aralık’tan önce COVID-19 vakalarıyla ilgili olabilecek büyük salgınlara dair bir kanıt yok.” Ya Wuhan’da ya da eyaletin başka bir yerinde.

Yarasalarda altı yeni koronavirüs keşfettiler: COVID-19'a karşı yarışta bir adım daha

Açıkça görünen şey, hikayenin Canlı Hayvan Pazarı’nda başlamadığı, bunun yerine bunun SARS-CoV-2’nin Aralık ayında yayılmasının kaynaklarından sadece biri (belki de en büyüğü) olduğudur. Veriler, o tarihlerde “virüsün piyasa dışında da dolaştığını” gösteriyor. Bu nedenle ekip, kendi bakış açısından ve mevcut bilgilerle, «Koronavirüsün Vuhan pazarına nasıl girdiğini tespit etmek mümkün değil” dedi..

Aslında, takım patronu Peter Ben Embarek’e göre, Salgının başladığına dair elde ettikleri görüntü klasik modellere çok daha iyi uyuyor.. Wuhan Pazarı da dahil olmak üzere “Aralık başında bazı sporadik vakalarla başlıyoruz ve ardından hastalığın daha büyük gruplara yayılmaya başladığı küçük salgınlar görmeye başlıyoruz”.

Oradan işler karmaşıklaşıyor. Uzmanlardan oluşan ekibe göre, “Virüs ve kökeni üzerinde yapılan tüm çalışmalar, yarasa popülasyonlarında bu virüs ve benzeri virüslerin doğal bir rezervuarına işaret etmeye devam ediyor.” Ancak buna inanıyorlaryarasaların Wuhan şehrinde doğrudan sıçraması pek olası değil«.

Dört çalışma hipotezinden (yarasalardan insanlara doğrudan atlama, başka bir tür üzerinden ara geçiş, gıda zincirine girme – örneğin donmuş ürünlerden – veya laboratuvarla ilgili bir olay), araştırmacılar, ara adım seçeneğinin arasında bir ara adım seçeneği olduğunu düşünüyorlar. yarasalar ve insanlar en olasıdır.

Diğer iki seçenek (doğrudan atlama ve besin zincirine girme) daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyar, ancak laboratuvar hipotezini “son derece olası değil” olarak dışlayın. Sadece Enstitü’nün tesisleri son derece güvenli olduğu ve “böyle bir yerden herhangi bir şeyin kaçması pek olası olmadığı” için değil, aynı zamanda “bu özel virüsün daha önce hiçbir yerde araştırılmadığı, tanımlanmadığı veya belirlenmediği için gelecekte bunu araştırmaya devam etmeyecekler. bilinen”.

Tartışmalı gezi

Jakayla Toney Zrgqhthp Hq Unsplash Jakalay Toney

Ancak ekip, ilk COVID-19 vakalarını tam olarak anlamaya çalışmak için daha yapılacak çok iş ve incelenecek çok fazla materyal olduğunun farkında. Bu beklenebilir. Raporu detaylı olarak göremediği için DSÖ ekibine atılan büyük şüphe (ve büyük eleştiri) devam ediyor: Bağımsız araştırmacıların örneklere, kayıtlara ve kanıtlara ne ölçüde kapsamlı erişimi var?

Çin’in aylardır pandemi ile ilgili olarak itibarlı bir “zarar sınırlama” stratejisi içinde olduğundan kimsenin haberi yok. «Çin, geriye bakmak istemediği için bu soruşturmaya direndi. Bunu bir grup yabancının daha fazla suçlaması için bir şans olarak görüyor. Olanların resmi versiyonuna zaten sahipsiniz ”dedi birkaç hafta önce BBC’de. Haber, ekibin sonuçlarının bununla çelişmediği olabilir (ve herhangi bir manipülasyon girişimi haberi de yok).

Kısacası DSÖ raporunda çok fazla sürpriz yok. Peter Ben Embarek, “Görevin amacı, Aralık 2019’un başlarında neler olduğunu anlamaktı” dedi. «Daha önce sahip olduğumuz imajı büyük ölçüde değiştirdik mi? Korkarım öyle değil. Neler olduğuna dair anlayışımızı geliştirdik mi? O hikayeye detay ekleyelim mi? Kesinlikle”. Umalım ki öyle olsun.

Resim | Chen Feng

– Haberler DSÖ, koronavirüsün kökenini bulmak için Wuhan’a bir ekip gönderdi: buldukları şey bu aslen yayınlandı Xataka Javier Jimenez tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…